Uyarı günü 2023 – Uyarı ne zaman, nerede ve nasıl test edilecek?

Leila

Global Mod
Global Mod
14 Eylül’de cep telefonları çalabilir ve sirenler yeniden çalabilir: Ülke çapında bir sonraki uyarı günü yaklaşıyor. Test alarmı ile ilgili en önemli sorular ve cevaplar:


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun

14 Eylül’de ne olacak?


Federal Sivil Koruma ve Afet Yardım Dairesi (BBK), Almanya genelinde saat 11’de en yüksek uyarı seviyesi olan test alarmını tetikleyecek. Bu sadece bir test; dolayısıyla bu uyarıyı alan kişilerin herhangi bir şey yapmasına gerek yok.

Neden bir uyarı günü var?


Sivil korumadan sorumlu olanlar, çeşitli kanallar aracılığıyla mümkün olduğu kadar çok insana ulaşılabilecek uyarı medyası karışımının ne kadar iyi çalıştığını öğrenmek istiyor. 2020 yılında uyarı gününde önemli eksiklikler ortaya çıktı ve 2021 uyarı günü iptal edildi. Yapılan araştırmalara göre Aralık 2022’deki uyarı gününde nüfusun yüzde 90’ına ulaşıldı.


Devamını Okuyun


Devamını OkuyunŞubat ayından bu yana Almanya'daki yetkililer, bir tür SMS kullanarak cep telefonu yayını yoluyla sel, büyük yangın ve diğer ciddi olaylara karşı uyarılarda bulunuyor.


Şubat ayından bu yana Almanya’daki yetkililer, bir tür SMS kullanarak cep telefonu yayını yoluyla sel, büyük yangın ve diğer ciddi olaylara karşı uyarılarda bulunuyor.

© Kaynak: Thomas Frey/dpa

Bir, iki ve üçüncü uyarı seviyeleri ne anlama geliyor?


Birinci uyarı seviyesi en yüksek olanıdır. Yetkililer bunu yakın bir tehlike olduğunda halkı uyarmak için kullanıyor. Bu, örneğin bir kaza veya su baskını sonrasında dışarı çıkan zehirli gaz olabilir. İkinci seviye uyarı, örneğin güçlü bir fırtınada dalların kırılması gibi ciddi bir tehlikenin olduğu anlamına gelir. Üçüncü uyarı seviyesi, kaygan yol riski gibi normal günlük rutini etkileyebilecek olaylara karşı uyarır.

Eylül 2023’teki uyarı gününde hangi kanallar test edilecek?


Uyarılar mümkün olduğu kadar farklı kanallardan topluma ulaşmalıdır. Bu, örneğin modern bir cep telefonuna sahip olmayan kişilerin bunu kaçırmamasını sağlamak için tasarlanmıştır. Mesajlar genellikle reklam veren şehir bilgi panolarında gösterilecek. Nina veya Katwarn gibi uyarı uygulamaları başlamalıdır. Bu tür uygulamaları yüklememiş olanlara bile hücre yayını yöntemiyle ulaşılabilir: Cep telefonu titrer ve bir uyarı metni gösterir; model çok eski değilse, işletim sistemi düzenli güncellemeler alır ve cihaz sahipleri uyarıları devre dışı bırakmamıştır. Uyarılar radyo ve televizyondan da yayınlanacak, sirenler ve hoparlörler de duyulacak. Platformda veya trende duran herkes, Deutsche Bahn’ın bilgi sistemlerindeki uyarı metnini de okuyabilecek.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Uyarılar 14 Eylül’de şu kanallardan yapılacak:

  • Radyo ve televizyon
  • Nina gibi uyarı uygulamaları
  • Şehirdeki skor tabloları
  • Sirenler
  • Hoparlör kamyonu
  • Deutsche Bahn bilgi sistemleri
  • Hücre Yayını mobil hizmeti
Hücresel yayın nasıl çalışır?


Bu sırada açık olan, yayını olan ve güncel yazılımı çalıştıran her cep telefonu bir mesaj alacaktır. Bu otomatik olarak gerçekleşir. Kimsenin kayıt olmasına gerek yok. Hücre Yayını, uyarı anında sahipleri belirli bir radyo hücresinde bulunan tüm cep telefonlarını, uyarı yetkilisinin numaraları ve sahiplerini bilmesine gerek kalmadan aynı anda kontrol edebilme avantajına sahiptir. Ancak Cell Broadast gerekli güncellemeler olmadan çalışmayacaktır. Birçok eski modelde dahi herhangi bir uyarı mesajı alınmayacaktır.

Uyarı gününde test alarmını kim tetikler?


Nina uygulaması aracılığıyla yapılan uyarılar, cep telefonu yayını mesajları ve şehirlerdeki sinyal panoları aracılığıyla yapılan uyarılar, doğrudan Bonn’daki Federal Sivil Koruma ve Afet Yardım Dairesi (BBK) tarafından tetikleniyor. Radyo, televizyon istasyonları ve Deutsche Bahn’da yayınlanan uyarılar için BBK, oradaki sorumlulara bilgi gönderiyor ve onlar da test uyarısının programda duyurulmasını veya yolculara mesaj olarak gönderilmesini sağlıyor. Sirenlerin bir gün doğrudan bağlanması gerekiyor ki ülke çapında bir tehlike anında BBK onları bizzat kontrol edebilsin. Ancak şu anda sirenlerin ilgili itfaiye kontrol merkezi tarafından tetiklenmesi gerekiyor.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun

Mahallemde siren çalacak mı?


Bu, yakınlarda hâlâ çalışan bir sirenin bulunup bulunmadığına bağlıdır. BBK, tüm sirenlerin ve gelecekte diğer uyarı cihazlarının listelendiği bir harita olan uyarı cihazı kaydı adı verilen bir kayıt oluşturmaya çalışıyor. Fakat bu süreç henüz tamamlanmadı. Ancak bilinen şu ki, eyaletler şu ana kadar sirenlerin kurulumu ve onarımını finansal olarak destekleyen federal hükümete yaklaşık 35.000 siren bildirmiştir. Yalnızca Aşağı Saksonya’da yeni sirenler için 80 ila 100 milyon avroluk bir yatırım gereksiniminin olduğu söyleniyor. Soğuk Savaş’tan sonra birçok kişi sirenlere artık ihtiyaç olmadığına inanıyordu. Ancak Rusya’nın Ukrayna’daki saldırganlık savaşı nedeniyle ve iklim değişikliğinin neden olduğu şiddetli hava olayları nedeniyle burada yeniden bir değerlendirme yapıldı.

Haberler
 
Üst