Ulusal boksörler, Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya için ter dökecek

Hasan

Member
Karadağ’ın Pudva kentinde 11-23 Ekim tarihleri içinde düzenlenecek olan 2022 Büyük Bayanlar Avrupa Boks Şampiyonası’na Karabük Baykan Arslan Boks Okulu Spor Kulübü’nden Elif Güneri ile Eda Yenilmez katılacak. Güneri ve Yenilmez, Avrupa Şampiyonası’ndan altın madalyayla dönebilmek için Antrenör Baykan Arslan öncülüğünde çalışmalarını sıkı biçimde sürdürüyor.

Milli boksör Elif Güneri İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine yaptığı açıklamada, altın madalya ile dönmek istediğini, mesleğinde farklı derecelerinin olduğunu belirterek, her şampiyonluğun hikayesinin öbür olduğunu söylemiş oldu.

“Hayallerimiz için savaşacağız”

Avrupa Şampiyonası’nın kendisi için değişik olacağını tabir eden Güneri, “Farklı kilo ve sıklette yarışıyorum. Olimpik kilo olan 75 kiloya düştüm. 2024 Paris Olimpiyatları’na da katılabilmek için basamak olarak görüyoruz bu Avrupa Şampiyonası’nı. Hayallerimiz için savaşacağız. Hayalim ve hedefim da Karabük’ü ve ülkemi en uygun biçimde temsil etmek. Var gücümüzle de hazırlanıyoruz” diye konuştu. Güneri, Baykan Arslan Boks Okulu ve ulusal kadro grubu olarak Avrupa Şampiyonası’na fazlaca yeterli hazırlandıklarını, katılacakları şampiyonadaki yeni sıklette ve kiloda altın madalyayı Türkiye’ye ve Karabük’e kazandırmayı istediklerinin altını çizdi.

Türkiye dereceleri bulunan ve birinci sefer Avrupa Şampiyonası’nda uzunluk gösterecek olan ulusal boksör Eda Yenilmez ise İstiklal Marşı okutmanın daima hayallerinde olduğunu kaydederek, “Avrupa Şampiyonası’na birinci kere katılacağım. Bu yüzden çok heyecanlıyım ve en uygun biçimde çaba edebilmek için fazlaca çalışıyorum. Şampiyonayı düşünürken daima İstiklal Marşı okunurken hayal ediyorum. O duyguyu bir atlet olarak tatmak ve ülkemle kentime o duyguyu yaşatmak istiyorum. Daima bir arada bu gururu en yeterli biçimde yaşarız. Elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. İnşallah hoş sonuçlar olur” tabirlerini kullandı.

“Boks yardımıyla hayatım şekillendi diyebilirim”

Boks sporunun ömrünü nasıl değiştirdiğini anlatan Yenilmez, şunları söylemiş oldu:

“Boks yardımıyla ömrüm şekillendi diyebilirim. Sahiden ömrüme büyük ölçüde dokundu. Üniversitede Vücut Eğitimi Öğretmenliği okudum ve okula girerken boks ile girdim. 2017 yılında üniversiteden mezun oldum. daha sonrasında esasen hem sporculuğuma devam ettim tıpkı vakitte antrenörlük yaptım. Bu sene yapılan antrenör alımlarında Gençlik Spor Vilayet Müdürlüğü’ne atamam gerçekleşti. Spor yaptığım spor salonuna antrenör olarak atandım. Bunlar hayata katılan epey büyük artılar.”

Antrenör Baykan Arslan ise ulusal kadrodaki 10 sıkletten 2’sinin Karabük’ten atletler olmasının büyük bir muvaffakiyet olduğunu kaydetti.

İHA