Türkiye’de mağara kurtarma operasyonu iyi sonuçlandı

Leila

Global Mod
Global Mod
İstanbul. Dokuz gün sonra ağır hasta bir Amerikalı mağara araştırmacısı Türkiye’de 1000 metreden fazla derinlikten kurtarıldı. Keşif gezisinde bulunan Mark Dickey, Salı günü (yerel saat) gece yarısından kısa bir süre sonra mağaradan çıkarıldı. Türkiye Mağaracılık Derneği, tıbbi yardım alması için bir çadıra götürüldüğünü tweetledi. “Bu, operasyonun mağara kurtarma kısmının başarıyla tamamlandığı anlamına geliyor. Emeği geçen herkesi kutluyoruz!” Basında çıkan haberlere göre Dickey’nin durumu bu koşullar altında iyi durumda.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Amerikalı, ülkenin güneyindeki Morca Mağarası’nı keşfeden uluslararası bir araştırma ekibinin parçasıydı. 40 yaşındaki genç, 2 Eylül’de 1.250 metre derinlikte mide kanaması geçirdi. Meslektaşları onu 1000 metre derinlikteki kampa götürmeyi başardılar. Mağara Türkiye’nin üçüncü en derin mağarasıdır.

Dar mağara geçitlerinin patlatılması gerekiyordu


Doktorlar geçen hafta Amerikalıyı görmek için soğuk, nemli ve karanlık mağaraya girmiş ve diğer şeylerin yanı sıra ona kan nakli de yapmıştı. Kurtarma oldukça karmaşıktı: Diğer şeylerin yanı sıra dar mağara geçitlerinin patlatılması gerekiyordu çünkü Dickey’nin dar mağara geçitlerine sığmayan özel bir cihaz kullanılarak dışarı çıkarılması gerekiyordu. Kurtarma operasyonuna Macaristan ve İtalya’dan 150’den fazla uluslararası yardımcı katıldı. Fotoğraflar sağlık görevlilerinin Dickey’e nasıl davrandığını gösteriyor. Dernek başlangıçta kurtarmanın yaklaşık iki hafta süreceğini bekliyordu.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Derneğe göre, yardımcılar adamı emniyet kemeri sistemli bir sedye üzerinde yavaş yavaş mağara girişine doğru getirdi. Dickey’nin dinlenebilmesi için defalarca derme çatma kamplarda mola vermek zorunda kaldılar. Yardımcılar Dickey’i mümkün olduğu kadar çabuk mağaradan çıkarmak için yoğun bir şekilde çalıştılar: Pazartesi öğleden sonra Dickey girişten 180 metre uzaktaydı, dört saat sonra ise girişten 100 metre uzaktaydı. Dernek şu tweeti attı: “Ekipler onu bu akşam çıkarmak için çalışmaya devam ediyor.”

Almanya’da 2014 yılında Almanya’nın en uzun ve en derin mağarası olan Riesending Şaft Mağarası’nda gerçekleştirilen kurtarma operasyonu ortalığı karıştırmıştı. O sırada kaya düşmesi sonucu kafasına çarpan bir mağara kaşifi, 11 gün süren kurtarma operasyonuyla 1000 metre derinlikten gün ışığına çıkarıldı.

Haberler
 
Üst