Türkiye ve Suriye’de deprem: binlerce ölü

Leila

Global Mod
Global Mod
“Durum çok trajik”

Türkiye ve Suriye’deki depremlerden sonra 3.800 kişi öldü – artçı şok ve soğuk korkusu

İnsanlar, Suriye’nin kuzeyindeki İdlib vilayetindeki Azmarin şehrinde çöken bir binanın enkazını arıyor. Pazartesi sabahı erken saatlerde Türkiye’nin güneydoğusu peş peşe iki şiddetli depremle sarsıldı.

© Kaynak: Ghaith Alsayed/AP/dpa

Suriye sınırına yakın depremler, Türkiye ve Suriye’de 3.800’den fazla insanı öldürdü. Soğuk, sahadaki durumu zorlaştırıyor – ayrıca artçı sarsıntı riski de var.

İstanbul. Türkiye-Suriye sınır bölgesinde son on yılların en kötü deprem felaketlerinden birinde birkaç bin kişi öldü. Pazartesi akşamı ölü sayısı 3.800’den fazla olarak verildi. Enkaz altında yüzlerce insan da kayıptı. Önceki bilgilere göre Türkiye’nin güneyi ve Suriye’nin kuzeyinde 15 binden fazla kişi yaralandı. Bu arada Türk sivil koruma makamı Afad, yeni artçı şoklar konusunda uyarıda bulundu.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Afet bölgesindeki sıcaklıklar donma noktası civarında. Yardım kuruluşlarına göre binlerce insan soğuk havalarda evsiz kaldı. Yardım kuruluşu Care’e göre, yaklaşan bir kar fırtınası deprem bölgelerindeki durumu önemli ölçüde kötüleştirebilir. Birçok yol geçilmez. Welthungerhilfe, uzun bir temizlik çalışması bekliyor. Etkilenen Türkiye illerinde ayrıca Suriye’den gelen milyonlarca iç savaş mültecisi var.

Türkiye ve Suriye’de depremler sonrası onlarca ölü

Yetkililere göre, Türkiye’nin doğusunda Suriye sınırında meydana gelen şiddetli depremlerde düzinelerce insan hayatını kaybetti.

© Kaynak: Reuters

7.7 büyüklüğünde deprem

Akrabalar ve kurtarma görevlileri kurbanları aramaya devam etti. Videolar, yıkılan binalarda hayatta kalanların ışıklarla nasıl dikkatleri üzerine çektiklerini gösteriyordu. CNN Türk’ün haberine göre bir Afad temsilcisi, halkı hasarlı binalardan uzak durmaya çağırdı. Çok sayıda eyalet yardım sözü verdi.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

+++ Canlı blogdaki tüm güncel gelişmeler +++

Afad’a göre, Pazartesi sabahı meydana gelen ana sarsıntı 7,7 büyüklüğündeydi ve merkez üssü Türkiye’nin güneyindeki Kahramanmaraş’tı. Kandilli deprem istasyonundan alınan bilgiye göre öğle saatlerinde aynı bölge 7,5 büyüklüğünde bir sarsıntıyla sarsıldı. Afad toplam 185 artçı sarsıntı kaydetti.

1939’dan beri en şiddetli deprem

ARD Geoforschungszentrum Potsdam’dan jeolog Prof. Charlotte Krawczyk, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1939’dan bu yana görülen en şiddetli sarsıntıdan bahsetti. Etkilenen bölgede yaklaşık 900 yıldır bu kadar büyük bir deprem yaşanmadığını söyledi. Bunu daha büyük depremlerin takip edip etmeyeceğini ve ne zaman takip edeceğini tahmin etmek mümkün değil.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Sağlık Bakanlığı ve kurtarma kuruluşu White Helmets’e göre, Pazartesi akşamı Suriye’deki iç savaşta en az 1.300 kişi öldü. Afad sivil savunma ajansına göre Türkiye’de ölü sayısı 2 bin 316’ya yükseldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir haftalık ulusal yas ilan etti. Almanya ve yurtdışındaki tüm temsilciliklerin bayrakları Pazar gününe kadar yarıya indirilmelidir.

Türkiye defalarca şiddetli depremlerle sarsılıyor. En büyük kıta levhalarından ikisi burada buluşuyor: Afrika ve Avrasya. Aslında, Türk nüfusunun çoğu sürekli deprem tehlikesi altında yaşıyor.

BM Genel Sekreteri António Guterres felaketten “derinden üzüldü”. Birleşmiş Milletler acil yardım sağlamaya hazır. Şansölye Olaf Scholz (SPD) Almanya’dan yardım sözü verdi. AB Afet Yardım Merkezi, Avrupalı kurtarma görevlilerinin Türkiye’ye gönderilmesini koordine ediyor.

AB’nin Copernicus uydu servisi de yerinde destek sağlamak üzere etkinleştirildi. Diğerlerinin yanı sıra İngiltere, Hindistan, Pakistan, ABD, Finlandiya, İsveç ve Rusya yardım sözü verdi. AB ayrıca Suriye’de etkilenenleri desteklemek istiyor.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Yunanistan siyasi gerilimlere rağmen kurtarma görevlileri gönderdi

Türkiye ile yaşanan gerginliğe rağmen Yunanistan, deprem bölgesine sniffer köpekleriyle ilk kurtarma ekibini gönderdi. Atina ve Ankara, Ege ve Doğu Akdeniz’de on yıllardır egemenlik hakları konusunda anlaşmazlığa düşmüş durumda. Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ve Türkiye Cumhurbaşkanı aylar sonra ilk kez doğrudan temas kurdu.

İsrail, savaş halinde olduğu Türkiye ve Suriye’ye yardım sağlamak istiyor. İran da destek sundu – Rusya ile birlikte iç savaşta Suriye hükümdarı Beşar Esad’ın en önemli müttefiki.

Depremden en çok etkilenen bölgelerden biri de Suriye’nin muhaliflerin kontrolündeki İdlib bölgesi oldu. Bu, oradaki acil durum hükümet yardımını zorlaştırabilir. Suriye hükümeti uluslararası toplumu yardıma çağırdı. Suriye’de on bir yılı aşkın süredir devam eden iç savaşın ardından, Esad hükümet birlikleri yeniden ülkenin yaklaşık üçte ikisini kontrol ediyor.

NATO Genel Sekreteri yardım sözü verdi

Türkiye, NATO ortaklarından destek istedi. Spesifik olarak, aşırı hava koşullarına uygun yaklaşık üç sahra hastanesi ve kurulacak personele isim verildi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg daha sabah Müttefiklerin destek seferberliği sürecinde olduklarını açıklamıştı.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Kan bağışına ek olarak, etkilenen bölgelerdeki yardım kuruluşları ve topluluklar da ayni bağış çağrısında bulundu ve örneğin battaniye, ısıtıcı ve kışlık kıyafet istedi. Almanya’dan çok sayıda kuruluş bağış istedi ve acil yardım ilan etti.

Haberler