TGF Lideri Onur Eroğlu: Muvaffakiyetlerin tesadüf olmadığını bütün dünyaya gösterdik

Hasan

Member
Sırbistan’ın başşehri Belgrad’da düzenlenen Büyükler Dünya Güreş Şampiyonası’nda grekoromen tarz karşılaşmaları kararı ulusallar, 2 altın ve 3 bronz madalya kazandı. Dünya şampiyonu olan Grekoromen Tarz Güreş Ulusal Grubu’nda altın madalya kazanan İstek Kayaalp ve Burhan Akbudak ile Türkiye Güreş Federasyonu Lideri Gurur Eroğlu basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

EROĞLU: BU KADRO 2024 PARİS OLİMPİYATLARI’NA KADAR BU TÜRLÜ DEVAM EDECEK

Milli ekiple gurur duyduğunu tabir eden Türkiye Güreş Federasyonu Lideri Gurur Eroğlu, “Haklı bir gururu yaşıyoruz. Sıkıntı bir iş başardık. Kısa bir müddetde başardık. Biz Avrupa Şampiyonası’nda söylüyorduk, ‘Türk güreş tarihinde izler bırakacağız’ diye. İstek üzere, Burhan üzere ve ismini sayamadığım biroldukca şampiyona güvenerek söylüyorduk. Bu çocukların hepsi tıpkı anda dünya şampiyonu olsa ben şaşırmam. Buraya gelirken, 4-5 tane dünya şampiyonu olsak diye kendi kendime düşünüyordum. Sporda birileri yanılgı yapıyor, birileri onu kıymetlendiriyor. Her şeye karşın hayli hoş bir sondu. Aldığımız dünya şampiyonluklarını, madalyaları ülkemize, güreş topluluğuna, devletimize, milletimize armağan ediyoruz. Türk güreşi bir evvel olduğu bundan daha sonra da bu seyahatine devam edecek. bir evvel bütün tarihi rekorları kırmış bir branşız. Biz yalnızca kendi kendimize yarışıyoruz. Rekorlarımızı egale ediyoruz. Bu fazlaca anlamlaydı, bu hayal kadrosu yeniden yakalamak. Bizim güreştiğimiz devirlerde atlet olarak dünya şampiyonu olan kadronun ortasındaydım. Bugün de dünya şampiyonu olan kadronun lideri olarak buradayım. İstek ile grup arkadaşıydık. Nitekim gurur duydum. İzlerken gurur duyacağını Türk güreşine yakışan çaba olacak demiştik. Bunu da Dünya Şampiyonası’nda gördünüz. Avrupa Şampiyonası’ndan daha sonra kimileri Ruslar yok, bunlar yok dedi. Sadece başarımızı gölgelemek için bunu konuşuyordular. Bunun tesadüf olmadığını bütün dünyaya ve Türkiye’ye gösterdik. Biz hiç bir şeyin mucize olmadığını inananlardanız. Bizim şayet olmazsa olmazımızın çalışmak. İstek Kayaalp, 5 sefer dünya şampiyonu olmuşsa bu tesadüf değil, çalışmanın yapıtıdır. Onunla ve tüm kadroyla gurur duyuyorum. Âlâ ki onların lideriyim. Ne kadar övünsek az. Her şeyiyle onların yanında olacağım. Ben onların ağabeyleriyim, yalnızca federasyon lideri değilim. Grup olduk, ruh oldu. Bu ekip 2024 Paris Olimpiyatları’na kadar bu biçimde devam edecek” diye konuştu.

KAYAALP: BİZE VERİLEN EMEĞİN KARŞILIĞINI VERMEK EN BÜYÜK GAYEMİZ

130 kiloda altın madalya alarak 5’inci kere dünya şampiyonu olan İstek Kayaalp ise “Bize verilen emeğin karşılığını vermek en büyük amacımız. Her vakit dediğim üzere devletimiz bize bir imkan sunuyor, bu imkanı değerlendirip çalışıyoruz ki bayrağımızı göndere çektirip, İstiklal Marşını söyletebilmek için. Allah’a şükürler olsun bunun şuuruyla, her vakit hareket ediyorum” tabirlerini kullandı.

“2 ŞAMPİYONLUK, 3 BRONZ MADALYA DÜNYA ŞAMPİYONASI’NDA ELDE EDİLMESİ SIKINTI BİR BAŞARI”

Şampiyonaya altın madalya maksadıyla geldiğini belirten şampiyon güreşçi, “Birkaç aksilikler yaşadım kampta, sakatlıklar yaşadım fakat ben her vakit şunu söylüyorum; sakat da olsam çalışırım, hazırlanırım. Kâfi ki bana fazlaca ziyanı olmasın. Dediğimi yaptım, Allah’a şükürler olsun çıkıp aslanlar üzere maçlarımızı kazandık ve hem ben şampiyon oldum tıpkı vakitte 5 madalya ülkemize kazanırdık. 2 şampiyonluk, 3 bronz madalya Dünya Şampiyonası’nda elde edilmesi sıkıntı bir muvaffakiyet. 2009’dan daha sonra da kadro halinde tekrar şampiyon olduk. Allah yinedan nasip etti bize. 13 yıl daha sonra, yenidendan grup halinde şampiyonluk kazandık, bu da bizim için gurur verici oldu” dedi.

AKBUDAK: TÜRK’ÜN GÜCÜNÜ GÖSTERMEK İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPTIM

82 kiloda altın madalya kazanan Burhan Akbudak da açıklamasında, “Güzel birincilere adım atıyoruz. Avrupa Şampiyonası’nda da 17 madalyayla rekor kırdık. 17’nci madalyayı ben almıştım, burada da birinci altın madalyayı aldım. Bunun gururunu yaşıyorum. Devletimi, milletimi seven bir Türk ferdi olarak sonuna kadar burada Türk’ün gücünü göstermek için elimden geleni yaptım ve sonunda Allah’a şükürler olsun hayalimize bir adım yaklaştık. Daha da devam edecek inşallah” biçiminde konuştu.