Tesla'da kundaklama mı? Üretim durdu, fabrika boşaltıldı, polis soruşturma başlattı

Leila

Global Mod
Global Mod
Grünheide'de itfaiye operasyonu

Tesla'da elektrik kesintisi: üretim durma noktasına geldi, fabrika boşaltıldı – polis kundaklamayı araştırıyor

Grünheide'deki Tesla otomobil fabrikası Salı sabahı bölgedeki güç sistemlerine yapılan kundaklama saldırısı nedeniyle felç oldu (sembolik görüntü).

Kaynak: dpa/Christophe Gateau

Makaleyi dinle • 2 dakika

Grünheide'deki Tesla Gigafactory çevresindeki bölgedeki güç sistemlerine saldırı olmuş olabilir. Şirkete göre o tarihten bu yana üretim durmuş durumda. Polis muhtemelen patlayıcı mühimmat tehlikesini de kontrol ediyor.

Grünheide. Tesla'nın Avrupa'daki tek otomobil fabrikasında üretim, elektrik kesintisi sonrasında durma noktasına geliyor. Bir sözcü Salı günü Alman Basın Ajansı'na söyledi. Berlin yakınlarındaki Grünheide'deki fabrika boşaltıldı. Yanan bir elektrik direği daha önce Tesla fabrikasının yakınındaki bölgede büyük bir elektrik kesintisine neden olmuştu. Polis, olası nedene ilişkin olarak ilk etapta şunları söyledi: “Her yönden araştırıyoruz.” Polis daha önce “Märkische Allgemeine Zeitung”a (MAZ) yangının kasıtlı çıkarıldığını varsaydıklarını ve kundakçılık raporu sunulduğunu söylemişti.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Tesla devam ederken üretim tesislerinin güvenliğini sağlamak için tüm önlemler alındı. Elektrik sağlayıcısı Edis ile istişarede bulunduktan sonra Tesla, üretimin hızlı bir şekilde yeniden başlamasını beklemiyor.

Polis kundakçılıktan şüpheleniyor

Polisin açıklamasına göre Berlin yakınlarındaki Goßen-Neu Zittau bölgesinde çıkan yangına sabah 05.15 sıralarında itfaiye çağrıldı ve yangını söndürmeye başladı. Sözcüye göre, yangın bölgede elektrik kesintisine neden oldu. Polis sözcüsü Roland Kamenz, elektrik direğinin tarlada bağımsız durması gerektiğini söyledi. Yangının alarma geçmesi üzerine sabah saatlerinde polis helikopteri de bölgeye sevk edildi.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Ancak operasyonun beklenenden daha karmaşık olduğu ortaya çıktı. İtfaiyenin olay yerine gelmesiyle operasyon geçici olarak durduruldu ve itfaiye aniden geri çekildi. Polis güçleri de olay yerinden uzaklaşarak patlayıcı mühimmat imha ekibini olay yerine bıraktı. Bunun nedeni, yangın mahallinin yakınında şüpheli göstericilere ait olan ve gizli mühimmata işaret eden bir çadırın bulunmasıydı. Yetkililer başlangıçta Tesla fabrika sahası etrafındaki protestolarla olası bir bağlantı olup olmadığı konusunda resmi olarak yorum yapmadı.

Perşembe gününden bu yana yaklaşık 80 ila 100 çevre aktivisti, Brandenburg'daki Tesla fabrikasının yakınındaki eyalet ormanının bir bölümünü işgal ediyor; Elon Musk'un şirketi, tesisini genişletmesi durumunda burayı temizlemek istiyor. Aktivistler, birkaç metre yüksekliğinde yaklaşık on ağaç ev inşa ettiler ve mümkün olduğu kadar uzun süre dayanmak istediklerini açıkladılar. Grünheide vatandaşlarının girişimi aynı zamanda Tesla'nın genişleme planlarına karşı çıkıyor ve işgalcilerle dayanışma gösteriyor.