Tanınmış gazeteci kaçırıldığından şüphelenildikten sonra ölü bulundu

Leila

Global Mod
Global Mod
Bilinmeyen kişiler fidye istedi

Kaçırma şüphesi: Tanınmış gazeteci Nijerya’da ölü bulunduSınır Tanımayan Gazeteciler’e göre Nijerya’da basın özgürlüğü ciddi şekilde kısıtlanıyor.

© Kaynak: Jan Woitas


Nijerya, basın özgürlüğü sıralamasında son üçte yer alıyor: birçok gazeteci tehdit ediliyor, saldırıya uğruyor veya işlerini yapmaları engelleniyor. Çocuklar artık ünlü radyo muhabiri Hamisu Danjibga’nın cesedini buldu. Suçun arkasında kim var?
Frankfurt am Main, Abuja. Radyo muhabiri Hamisu Danjibga Nijerya’da ölü bulundu. Nijerya’da yayımlanan Independent gazetesinin Cuma günkü haberine göre Pazar günü ailesi tarafından kaybolduğu bildirildi. Nijerya’nın Sesi (VON) yayın kuruluşunda çalışan tanınmış muhabirin cesedi, kuzeybatıdaki Zamfara eyaletindeki evinin arkasındaki çukurda çocuklar tarafından bulundu.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


VON’dan yapılan açıklamada gazetecinin kaçırılıp öldürüldüğü belirtildi. Aralarında Nijerya Gazeteciler Birliği’nin (NUJ) de bulunduğu çok sayıda basın kuruluşu, güvenlik yetkililerine olayların araştırılması ve faillerin adalet önüne çıkarılması çağrısında bulundu.

Danjibga otuz yılı aşkın bir süredir muhabir olarak çalışıyordu. Nijerya gazetesi “Daily Trust”ın haberine göre, Danjibga’nın ortadan kaybolmasından 24 saat sonra kimliği bilinmeyen kişiler aileyi arayarak serbest bırakılması için peşinat olarak bir milyon naira (yaklaşık 1.200 euro) talep etti.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Nijerya’da 100’den fazla bağımsız gazete ve çok sayıda radyo istasyonu bulunmaktadır. Ancak Sınır Tanımayan Gazeteciler’e göre Batı Afrika ülkesinde basın özgürlüğü ciddi şekilde kısıtlanmış durumda. Gazeteciler siyaset, terörizm veya gücün kötüye kullanılması konularında haber yaparken defalarca tehdit ediliyor, bazen şiddetli saldırılara uğruyor veya bilgiye erişimleri engelleniyor. Nijerya, basın özgürlüğü sıralamasında 180 ülke arasında 123. sırada yer alıyor.

Haberler/epd
 
Üst