Tahran’daki Azerbaycan Büyükelçiliği’ne Silahlı Kişi Saldırdı, Güvenlik Şefini Öldürdü

Bakec

Member
İranlı ve Azerbaycanlı yetkililere göre, silahlı bir adam Cuma günü Tahran’daki Azerbaycan Büyükelçiliği’ne baskın düzenleyerek güvenlik şefini vurarak öldürdü ve iki korumayı yaraladı.

İranlı yetkililer saldırıyı “kişisel saiklerle” suçlarken, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev saldırıyı “terör eylemi” olarak nitelendirdi ve hızlı bir şekilde soruşturulmasını talep etti. Öldürülen Azerbaycanlı adamın Birinci Teğmen Orkhan Rivan olduğunu teşhis etti.

Kimliği açıklanmayan bir zanlı, saldırının ardından İran polisi tarafından tutuklandı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, İran’ın geçmişte büyükelçiliğe yönelik tehditleri ele almadığını ve tüm misyonunu Tahran’dan tahliye edeceğini söyledi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Daha önce de İran’daki diplomatik misyonumuzu tehdit etme girişimleri oldu. “Maalesef bu son kanlı terör saldırısı, bu yöndeki acil çağrılarımıza gereken hassasiyeti göstermemenin ciddi sonuçlarını göstermektedir.”


Çekim, iki ülke arasındaki uzun süredir devam eden alaycı ilişkinin, Azerbaycan ile Ermenistan arasında tırmanan gerilimlerle daha da gerildiği bir sırada geliyor. Azerbaycan, İran’ın uzun süredir devam eden bir bölgesel çatışmada Ermenistan’a verdiği desteğe uzun süredir öfkeleniyor ve İran, Azerbaycan’ın Türkiye ile ittifakından ve İsrail ve Batı ile yakın bağlarından şüpheleniyor.

İranlı yetkililere göre saldırı, yerel saatle sabah 8 civarında, silahlı kişinin arabasını büyükelçiliğin önüne çarptığında, karakola baskın yapıp ateş açmasıyla meydana geldi. Saldırı, yine yaralanan iki gardiyan tarafından durduruldu.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nasser Kanani, televizyondan yaptığı açıklamada, “Polis derhal harekete geçti ve şu anda soruşturma altında olan saldırganı tutukladı” dedi ve soruşturmanın “en yüksek öncelik ve hassasiyetle” yürütüleceğini ekledi. Saldırganın motivasyonunun ayrıntıları ve kapsamı netleşiyor.”

Yarı resmi haber ajansı Tasnim’e göre İran polis şefi General Hossein Rahimi, İran televizyonuna yaptığı açıklamada saldırının kişisel olarak motive edilmiş olabileceğini söyledi. General, silahlı kişinin iki küçük çocukla büyükelçiliğe girdiğini de sözlerine ekledi.

Bununla birlikte, sosyal medyaya ve BBC Farsi tarafından büyükelçiliğin içinden yayınlanan CCTV görüntüleri, yalnız bir saldırganın zorla içeri girip ateş açtığını ve ardından başka bir odaya kaçan iki adamı kovaladığını gösteriyor gibi görünüyor. Üçüncü bir adam, görüntü bitmeden önce silahı çekip almak için bariz bir girişimle saldırganın üzerine atılır.


İran yargısı tarafından denetlenen Mizan haber ajansının bildirdiği üzere, saldırıyla ilgili ilk soruşturmada, silahlı saldırganın, büyükelçiliği son ziyaretinden bu yana eve dönmeyen karısının ortadan kaybolmasıyla hareket ettiğini iddia ettiği belirtildi. bahar.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Bugün Tahran’da büyükelçiliğimize yönelik düzenlenen terör saldırısını şiddetle kınıyorum” diyerek, “büyükelçiliği savunurken hayatını kaybeden Teğmen Rivan’ın ailesine taziyelerini iletti. ve personeli.”

Azerbaycan’ın yakın müttefiki Türkiye Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, geçmişte de benzer saldırıların hedefi olduğu için “Azerbaycan halkının acısını derinden paylaştığını” söyledi. Açıklamada, “Bu menfur saldırının sorumlularının bir an önce yakalanarak adalete teslim edilmesi çok önemlidir” denildi.

Leily Nikounazar raporlamaya katkıda bulundu.
 
Üst