Suriye’deki Su Sorunları Ölümcül Kolera Salgınına Neden Oluyor

Bakec

Member
BEYRUT, Lübnan — Suriye’nin kuzeyinde, ülkenin uzun süren iç savaşı nedeniyle yerinden edilmiş milyonlarca insanın temiz su ve sağlık deva eksikliğinden muzdarip olduğu bölgelerde, son iki hafta içinde ölümcül bir kolera salgını yayılıyor. başka bir potansiyel insani kriz konusunda uyardı.

Save the Children, Suriye hükümeti tarafından sağlanan verilerin bu hafta kolera ile ilgili 23 ölüm olduğunu belirtti. 2013 yılında Suriye hükümetinin kontrolünden ayrılan kuzeydoğu Suriye özerk bölgesindeki sağlık yetkilileri, 16 ek ölüm bildirdi. Yardım yetkilileri, ülkenin yıllardır ilk büyük salgınında binlerce kişinin koleraya yakalandığına inanıldığını söyledi.

Uluslararası Kurtarma Komitesi Suriye direktörü Tanya Evans, “Koleranın patlak vermesi, halihazırda açlık, çatışma ve önümüzdeki kış nedeniyle risk altında olan yüz binlerce Suriyeliyi daha fazla sefaletle tehdit ediyor” dedi. “On yıllık bir çatışma, Suriye’deki sağlık deva sistemini son derece kırılgan ve ciddi şekilde yetersiz kaynak bırakarak, herhangi bir potansiyel salgına müdahaleyi harekete geçirmeyi çok daha zor hale getirdi.”

11 yıllık savaşın ardından, yaklaşık yedi milyon Suriyeli ülke içinde yerinden edilmiş ve insani yardıma bağımlı durumda. Birleşmiş Milletler, kısmen Ukrayna’daki savaşa bağlı olarak artan fiyatlar ve Suriye’ye yardım operasyonlarına yönelik finansmandaki düşüş nedeniyle Suriye nüfusunun neredeyse üçte ikisinin bu yıl gıda kıtlığı ile karşı karşıya kalmasını beklediğini söyledi.

Avrupa Komisyonu’nun insani yardım departmanı, bu hafta, hastalığın Suriye’nin kuzeyindeki yerinden edilmiş kişilerin kampları yoluyla daha fazla yayılma riskinin yüksek olduğu konusunda uyardı.

Kolera son derece bulaşıcıdır ve dışkı ile kirlenmiş suların içilmesinden veya kirlenmiş su ile yetiştirilmiş veya hazırlanmış yiyeceklerin tüketilmesinden kaynaklanır. Şiddetli ishal ve kusmaya neden olur ve tedavi edilmezse ölümcül dehidrasyona neden olabilir. Haiti’de 2010 yılında meydana gelen bir salgın yaklaşık 10.000 kişiyi öldürdü. Kanalizasyonla kirlenmiş bir nehre bağlıydı ve oradaki yıkıcı bir depremden aylar sonra geldi.

Suriye’de yıllarca süren kuraklık, ülkenin altyapısına verilen büyük zararla birleştiğinde, milyonlarca Suriyeliyi temiz su ve temel sağlık devalarına erişimden yoksun bıraktı.

Suriye sağlık bakanlığı iki hafta önce, çoğu kuzeydeki Halep ve Deyrizor illerinde olmak üzere ülke genelinde dokuz ölümün bildirilmesinin ardından kuzeydeki Halep ilinde bir kolera salgını ilan etti. 900’den fazla şiddetli akut ishal vakası rapor edildiğini söyledi.

BM bağlantılı bir araştırma ve bilgi servisi olan REACH, kuzey Suriye’de yerinden edilmiş insanların yoğun olduğu bölgelerde, tüm kanalizasyon sistemlerinin en az yarısının arızalı olduğunu söyledi. Deyr ez-Zour ilindeki derme çatma konutlarda, sakinlerin yüzde 40’ının tuvalete erişimlerinin olmadığını bildirdiği belirtildi.

Birçok yerde, ham kanalizasyon doğrudan Fırat Nehri’ne pompalanıyor. Yeraltı suyu seviyeleri düştü ve büyük pompa istasyonları çalışmıyor. Temiz içme suyu olmadığı için birçok insan kamyonlarla taşınan su kaynaklarına güvenir – genellikle arıtılmamış nehir suyu.

Fırat’taki su seviyeleri düştü, bu da zaten ham kanalizasyonla kirlenmiş bir nehirde daha yüksek bakteri konsantrasyonuna yol açtı. Kredi… Delil Souleiman/Agence France-Presse — Getty Images

REACH’e göre Fırat’taki su seviyeleri yıllarca süren kuraklıktan sonra düştü ve daha yüksek bakteri konsantrasyonuna yol açtı.

2016 yılında Suriye’nin kuzeyini işgal eden Türkiye, Fırat’ın su seviyesini Türk toprakları içindeki barajlar aracılığıyla kontrol ediyor. Aynı zamanda, Suriye’nin kuzeydoğusundaki, kabaca bir milyon kişiye hizmet veren ve sıklıkla hizmet dışı olan ana Alouk pompa istasyonunu da kontrol ediyor.

Yardım yetkilileri, yaklaşan kışın yerinden edilmiş Suriyeliler için daha da fazla risk oluşturacağından korkuyor.

BM’nin Dünya Sağlık Örgütü, Suriye’nin başkenti Şam’da Suriye’nin her yerine dağıtılmak üzere bir teşhis testi ve tedavi sevkiyatı aldığını söyledi.

Ancak yardım kuruluşları, Suriye hükümeti tarafından kontrol edilen topraklarda alınan insani yardımın, kuzeydoğu Suriye’nin Kürt liderliğindeki yönetimi gibi ülkenin muhalif grupların elindeki bölgelerine dağıtılmasının yavaş olduğunu söylüyor.

Suriye’nin müttefiki Rusya, Temmuz ayında, komşu Türkiye’den kuzeybatı Suriye’ye yardım akışına izin verecek bir BM tedbirini, tedbirin Suriye’nin egemenliğini ihlal ettiğini öne sürerek veto etti.