Sütlaç

Felaket

New member
Sütlaç Tanımı İçin Gereçler

• 1 kahve fincanı pirinç (Yasemin pirinci)
  • 1 kg süt (Hazır paket süt kullanıyorum)
  • 1 paket vanilya
  • Ortalama 4 tatlı kaşığı nişasta (Tepeleme dolu olmayacak)
  • Ortalama 1,5 su bardağı toz şeker
Sütlaç Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Tencereye 2 su bardağından biraz az soğuk( oda sıcaklığında) su ekleyerek pirinçleri haşlıyorum.
  2. Pirincin suyu çekmesini beklemiyorum yumuşadığında üzerine sütü ek ediyorum.
  3. Tencerenin kapağını kapatmıyorum. Ortada karıştırarak( pirinçlerin top olup yapışmaması için) sütün kaynamasını bekliyorum.
  4. Kaynamaya başladığında ocağın altını biraz kısıp ( mum alevi üzere olmayacak lakin orta kararlı ateşten biraz daha az. ) 1,5 su bardağı şeker ilave ediyorum eriyene kadar karıştırıyorum. Şayet tatsız gelirse tadına bakarak azar azar şeker ilave ediyorum. ( şekerin tadı markaya bakılırsa değişkenlik gösterdiğinden kimi vakit 2 bardak şeker de ek edebiliyorum. ).
  5. Yarım su bardağı soğuk(oda sıcaklığında) suyun ortasında 2 tatlı kaşığı nişastayı eritip ocaktaki sütlaca ekleyerek karıştırıyorum. 5 dk karıştırarak kıvamını denetim ediyorum. Şayet kıvam almadıysa yarım su bardağı suyun ortasında tıpkı ölçü nişastayı eritip yeniden ekliyorum ve karıştırıyorum. Denetim ederek eklenmesini tavsiye ediyorum, farklı yoğunlukta sevilen bir tatlı sütlaç.
  6. Kıvamı istediğim gbi olduğunda ocağın altını kapatıyorum. Soğuk su ekledim tekrar kaynasın diye beklemiyorum. Ocaktan alıp vanilyayı ekleyerek karıştırıyorum.
  7. Kaselere bölüp soğumaya bırakıyorum.
  8. Fırına vermek istenirse ;Kaplara boşalttıktan daha sonra fırını 180 dereceye ayarlıyorum.
  9. Fırın tepsisine kaseleri yerleştiriyorum ve kaselerin tabanı suda kalacak biçimde su dolduruyorum. Sık sık denetim ediyorum üzerleri pembeleştiğinde fırından çıkarıp soğumaya bırakıyorum.
  10. Üzerinde tarçın yada ince kıyılmış ceviz içi ile de servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
Sütlaç Tanımı Fotoğraflı Yapılışı