Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu uyardı! Salgın daha sonrası çocuklarda astım artabilir

GuzzeL

Global Mod
Global Mod
Geçtiğimiz 2 yıl boyunca tüm dünyayı tesiri altına alan koronavirüs salgını 7’den 70’e biroldukca bireyde hastalıklara sebep oldu. Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, salgının çocuklardaki tesirine değinerek “Salgın sürecinde çocuklar dışarı çıkamadılar, toprakla haşır neşir olamadılar, tabiatla yaşayamadılar. Buna bağlı olarak immün sistemleri gelişemedi.” dedi.

Ülkemizde ve dünyada bir epey kişinin ömür biçimini değiştiren koronavirüs salgını, bilhassa çocuklarda farklı hastalıkların görülmesine niye oldu. Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, salgında izole bir ömür süren çocukların, tabiattaki zararsız mikroorganizmalarla karşılaşamadıkları için immün sistemlerinin gelişemediğini söyleyerek ilerleyen periyotlarda çocuklarda astım olaylarının artabileceğini lisana getirdi.

Çocuklarda astım hastalığı

Astımın, tüm dünyada yüzde 5 ile 20 içinde görüldüğünü, yaklaşık 300 milyon civarında insanı etkilediğini vurgulayan Akkoyunlu, bu hastalığın yılda 250 bin kişinin vefatına niçiniyet verdiğini deklare etti.

“ÇOCUKLARDA ASTIM OLMA İHTİMALİ DAHA YÜKSEK”

“Erken çocukluk devrinde şayet izole bir fanus içerisinde hayatışsa, yani etraftaki mikroplardan biraz daha uzak kalmışsa, buna bağlı olarak savunma sistemi kendi gelişmenini tamamlayamıyor, astıma niye oluyor.”
diyen Akkoyunlu şu biçimde konuştu:

“Çocuklar dışarı çıkamadılar, toprakla haşır neşir olamadılar, tabiatla yaşayamadılar. Tabiatta, etrafımızda var olan, tahminen de epeyce ziyanlı olmayan mikroplarla fazla karşılaşamadılar. Buna bağlı olarak immün sistemleri gelişemedi. Nasıl bu çocuklar toplumsal bir ortama çıkıp insani alakaları sağlayamadıkları için ileride birtakım sorunlar yaşayabilecekleri düşünülüyorsa, savunma sistemi de bu biçimdedir. Diğer canlılarla münasebet kuramadığından şahsi gelişmenini bu çocuklarda sağlayamadı. Buna bağlı olarak, hijyen teorisinin desteklediği üzere çocuklarda epey daha fazla astım olma ihtimali var. İlerleyen süreçte bu daha da yüksek biçimde görülecek.”

Bunun sırf ülkemizde değil tüm dünyada büyük bir sorun olduğunun altını çizen Akkoyunlu “Pandemiler daha sonrasında bu hastalıkların piklerini nazaranbiliyoruz. Ayrıyeten, pandemiyi yapan viral enfeksiyonlar da astımın ortaya çıkmasını ve tetiklenmesini sağlıyor. Salgında hem çocukların izole yaşaması, bakterilerden uzak kalması, hem de viral enfeksiyonların da dayanağıyla birlikte ilerleyen müddet içerisinde hayli daha fazla astım hadiseleri görmeyi bekliyoruz.” diyerek kelamlarını tamamladı.

Koronavirüs çocuklarda astım hastalığına niye oluyor