Papa Francis sığınmacılarla konuşuyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Papa’nın Afrika gezisi

“Seninle acı çekiyorum”: Papa Francis, Güney Sudan’ın geleceği hakkında konuşuyor

Papa, Güney Sudan ziyaretinde mültecilerle buluştu

© Kaynak: IMAGO/Bağımsız Fotoğraf Ajansı Int.

Francis’in Afrika gezisinin Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden sonra ikinci ve son durağı Güney Sudan. Papa Cumartesi günü mültecilerle bir araya geldi. Francis, ülkedeki şiddete son verilmesi çağrısında bulundu ve neden umutlarını kadınlara bağladığını açıkladı.

Juba. Dünyanın en büyük mülteci krizlerinden biri karşısında Papa Francis, Güney Sudan’da yerinden edilmiş milyonlara başsağlığı diledi. Papa, Cumartesi günü Juba’da ülke içinde yerinden edilmiş kişiler ve göçmenlerle yaptığı bir toplantıda “Seninleyim. Senin için ve seninle acı çekiyorum” dedi. Anglikan Kilisesi Başpiskoposu olarak Justin Welby ve Kilise’den Iain Greenshields ona katıldı. Francis, “Bugünkü bu karşılaşmada umudunuza kanat vermek istiyoruz,” dedi.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Arjantinli, Freedom Hall adlı büyük bir çadırda birkaç yüz erkek, kadın ve çocukla konuştu. Francis, toplananları, yakında on iki milyonluk ülke için meyve verecek olan “umut tohumları” olmaya çağırdı. Yıllarca süren şiddetin kirliliğini emen, kardeşliğin oksijenini tazeleyen ağaçlar olacaksınız” dedi. Papa, yerinden edilmiş kişilerin mülteci kamplarından çıkmasının çoğu zaman imkansız olduğunu ne yazık ki bildiğini itiraf etti.

Kuraklık ve savaş: yardım kuruluşu Oxfam, Doğu Afrika’daki açlık krizinden korkuyor
Bentiu kampında 120.000 mülteci

BM Acil Yardım Ofisi’ne göre, iç savaşın yıllardır şiddetlendiği ve durumun hala kırılgan olduğu Güney Sudan’da iki milyondan fazla ülke içinde yerinden edilmiş insan var. 2,3 milyon insan da komşu ülkelere kaçtı. Aynı zamanda, Güney Sudan, çoğu Sudan’dan olmak üzere yaklaşık 300.000 mülteciyi kabul etti. Birleşmiş Milletler, mülteci krizini Afrika’daki en büyük ve dünyadaki en büyük üçüncü kriz olarak sıralıyor. Bazıları cinsel şiddet mağduru olan kadınlar ve çocuklar yerinden edilmeden özellikle etkileniyor.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

BM, 2013’ten bu yana ülke içinde yerinden edilmiş kişiler için yedi gözaltı merkezi kurdu. Ülkenin kuzeyindeki en büyüğü olan Bentiu kampında, 2022’de ülke çapında meydana gelen selden sonra mülteci sayısı fırlayarak 120.000’e ulaştı. Yaşam koşulları yeniden kötüleşti. Temiz içme suyu kıt ve kolera ve sıtma gibi hastalıklar ortalıkta dolaşıyor. Birçok çocuk yetersiz besleniyor.

Önerilen Haber Amaçlı İçerik

Bu noktada harici içerik bulacaksınız Spotify Ltd., makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.

“Kadınlar ülkeyi dönüştürmenin anahtarıdır”

Bentiu kampında yaşayan 16 yaşındaki Joseph Lat Gatmai, “Gelecekte kendi hayatımın ve diğer çocukların hayatlarının nasıl olacağından korkuyorum” dedi. 14 yaşındaki Johnson Juma Alex, papaya kampın sıkışık ve aşırı kalabalık olduğunu söyledi. “Futbol oynayacak yer yok. Pek çok çocuk okula gitmiyor çünkü herkese yetecek kadar öğretmen veya okul yok.”

Francis, hac yolculuğunda, mültecilerin de bir şansı olması için ülkedeki şiddete son verilmesi çağrısında bulunur. Umutlarını kadınlara bağlar. “Anneler, kadınlar ülkeyi dönüştürmenin anahtarıdır.” Güney Sudan’ın barışçıl gelişimi için çok önemliler, ancak doğru fırsatlara ihtiyaçları var. Lütfen her kadını, kızı, genç kadını, anneyi ve büyükanneyi koruyun, saygı gösterin, değer verin ve onurlandırın” dedi. “Aksi takdirde bir gelecek olmayacak.”

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

BM Komisyonu “cehennem varoluşundan” bahsediyor

Çocuklara yardım kuruluşu olan Unicef’e göre, ülkedeki kız çocuklarının yaklaşık yüzde 75’i, ebeveynleri onları evde tuttuğu ve çeyiz karşılığında erken evlendikleri için okula gitmiyor. Güney Sudan’daki kadınların yarısı 18 yaşından önce evleniyor. Güney Sudan’daki BM İnsan Hakları Komisyonu geçen yıl bir raporda, ülkedeki kadın ve kızların genel olarak “cehennem gibi bir yaşam sürdüklerini” söyledi. Komisyon başkanı Yasmin Sooka, Güney Sudanlı kadınların maruz kaldığı travmanın boyutunun tarif edilemez olduğunu ve vücutlarının “kelimenin tam anlamıyla savaş alanı” olduğunu söyledi.

Francis’in Afrika gezisinin Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden sonra ikinci ve son durağı Güney Sudan. Canterbury Başpiskoposu Justin Welby ve İskoçya Kilisesi moderatörü Iain Greenshields ile birlikte uluslararası toplumun dikkatini “unutulmuş bir krize” çekmek istediğinden, aynı zamanda ekümenik bir barış misyonu haline geldi.

2018 barış anlaşması henüz uygulanmadı

Başpiskopos Welby ayrıca Cumartesi günü bir ekümenik ayin sırasında kadınların çektiği acılara da değindi ve onların “inanılmaz gücünü” övdü. “Birçoğunuz kendi evlerinizde cinsel şiddet travması ve günlük taciz korkusuyla yaşıyorsunuz.” Orada bulunan erkeklere hitap eden Welby, doğrudan şunları söyledi: “Eşlerinize değer verecek ve onları onurlandıracaksınız, onlara asla tecavüz etmeyeceksiniz, asla şiddet uygulamayacaksınız, asla zalim olmayacaksınız, onları asla sanki açgözlülüklerini tatmin etmek için oradalarmış gibi kullanacaksınız” dedi cemaatten alkışlar için. .

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Güney Sudan, çoğunluğu Hristiyan olan bir ülkedir. 2011’de Müslümanların çoğunlukta olduğu Sudan’dan bağımsızlığını kazandı. Bir iç savaş yüzbinlerce insanın hayatına mal oldu ve 2018 barış anlaşmasının önemli kısımları henüz uygulanmadı.

Haberler/AP