Neden hakkında bu kadar az şey biliyoruz?

Leila

Global Mod
Global Mod
Sınır Tanımayan Gazetecilerle Röportaj

Suriye’deki deprem felaketi hakkında neden bu kadar az şey biliyoruz?

Suriye’nin Sarmada kentindeki yardımcılar hayatta kalanları arıyor.

© Kredi bilgileri: IMAGO/ZUMA Tel

Türkiye’den gelen haberler, bizi ölümcül depremden sonra insanların çektiği acılara yaklaştırıyor. Ancak Suriye’den sadece birkaç rapor var. Nedenmiş?

Geraldine Oetken

Pazartesi sabahı erken saatlerde bölgeyi sarsan şiddetli depremin ardından yerdeki duruma ilişkin Türkiye’den yeni muhabir raporları ve raporlar gelmeye devam ediyor. Etkilenen insanların çektikleri acıları ve akıbetlerini etkileyici bir şekilde anlatıyorlar, kurtarma operasyonları ve uluslararası yardım malzemeleri sevkiyatı hakkında raporlar veriyorlar. Ve Suriye’den? Haberler ve resimler eksik, oradan felaketin etkileri hakkında neredeyse hiçbir şey çıkmıyor.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Peki bu neden ve Suriye’deki yerel halkın ne yaptığı hakkında gerçekten bilinen şey nedir? Almanya’nın (Haberler) Suriye haberciliği konusunda uzman olan Sınır Tanımayan Gazeteciler’den Christopher Resch, “Aslında, Suriye’den depremin sonuçları hakkında güvenilir bir bilgi alamıyorsunuz” diyor. Bilgi zaten var, yalnızca iki bağımsız kaynak aracılığıyla bir mesajı kontrol etmek gibi klasik gazetecilik araçları neredeyse imkansız.

Beyaz Miğferler videolar

Buna güzel bir örnek, ülkenin diktatör Beşar Hafız Esad tarafından kontrol edilmeyen bölgelerinde faaliyet gösteren Suriye yardım kuruluşu Beyaz Miğferler’dir. Kurtarma çalışmalarının fotoğraflarını ve videolarını Twitter hesabında paylaşıyor, ölen kişinin yasını tutuyor ve uluslararası toplumu yardım için çağırıyor. Tüm bölgenin yaşadığı ıstıraba dair seçici içgörülerdir. Ancak, sitedeki rakamları ve resimleri bağımsız olarak sınıflandıran gazetecilerin neredeyse hiç haberi yok. Resch, “Suriye’den yapbozun yalnızca tek tek parçaları var” diyor. Resmin tamamını görmenin yeterli olduğundan şüphe ediyor. Cesur yerel muhabirler var, ancak iktidardakilerin baskısı nedeniyle her zaman tarafsız haber yapamıyorlar.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Önerilen Haber Amaçlı İçerik

Bu noktada harici içerik bulacaksınız Twitter, Inc., makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.

Peki Suriye neden kör nokta? “Depremden önce de durum değişkendi. İç savaş on iki yıldır tüm hızıyla devam ediyor” diyor sözcü. Geçen yıl üç gazeteci öldürüldü. 27’si şu anda cezaevinde, bildirilmeyen vakaların sayısı bilinmiyor. Suriye’ye gazeteci olarak gelmek sadece tehlikeli değil, aynı zamanda çok zor.

Suriye unutulacak mı?

Suriye’deki deprem bölgesi üç farklı güç tarafından kontrol ediliyor: Esad rejimi, İslamcılardan etkilenen isyancılar ve Kürt gruplar. Resch, “Oraya girmek için çok sayıda belgeye ve paraya ihtiyacınız var” diye açıklıyor. Bilgisine göre, şu anda sitede Almanya’dan muhabir yok. Esad’ın kontrolünde olmayan bölgelerden geçmenin tek yolu, depremin yarattığı yıkım nedeniyle geçici olarak geçilemez hale gelen Bab al-Hawa sınır kapısı. Ek kar fırtınası nedeniyle, sokakları temizlemek için ağır ekipman da eksik.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Resch, “Raporlarda daha az görünür olduğu için Suriye’nin unutulacağından endişeleniyorum ve bu, Almanya’daki insanların Suriye’deki insanların felaket durumuyla başa çıkmasını engelleyebilir.” Bu da bağış yapma isteğini azaltabilir.