Münih’te ziyaretçilerin bekleyebileceği şeyler bunlar

Leila

Global Mod
Global Mod
Münih’in SPD belediye başkanı Dieter Reiter’in bir kez daha Oktoberfest’teki ilk namluyu vurmak için yalnızca iki atışa ihtiyacı olacağını öngörmek için çok fazla kehanet yeteneği gerekmiyor. Cumartesi günü saat 12’de durum böyle, ardından “O’zapft is!”, 188. Oktoberfest açılıyor. İlk ölçüyü Bavyera Başbakanı Markus Söder (CSU) alıyor ve o da yudumluyor.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Diğer yönleriyle kasvetli bir çakıl tarlasını andıran Theresienwiese, 3 Ekim’e kadar rengarenk, gürültülü ve terli bir evrene dönüşecek. Sosisler ve zencefilli kurabiye kalpleri satılıyor, arabalar her yöne inanılmaz hızlarda gök gürültüsü gibi çarpıyor. 14 büyük festival çadırında ve çok sayıda küçük çadırda Münih birasının aktığı kutlamalar yapılıyor.

Birçok kopya, yalnızca bir orijinal


Almanya’da ve dünya çapında çok sayıda Oktoberfest var – adı korunmuyor – ama yalnızca tek bir gerçek, diğerlerinin anası: Münih. Bu aynı zamanda tüm boyutların ötesine geçer. 42 hektarı (59 futbol sahası) kapsayan dünyanın en büyük halk festivalidir. Her yıl yaklaşık 6 milyon ziyaretçi geliyor ve çadırlarda ve açık alanlarda 120.000 koltuk bulunuyor. 2022’de 5,6 milyon pint bira satıldı – ılımlı bir sonuç – ve yaklaşık 800.000 yarım tavuk ve 177 öküz tüketildi.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Oktoberfest genellikle yabancı konukların şarkı söylemesi ve dans etmesiyle ilişkilendirilse de, yine de büyük ölçüde Münih sakinleri için bir festivaldir. Ziyaretçilerin yüzde 60’ı eyalet başkentinden, yüzde 12’si ise Bavyera’nın geri kalanından geliyor. Yüzde 9’u diğer federal eyaletlerden. Geriye kalan yüzde 19’luk kesim ise çoğunlukla İtalya, ABD, İngiltere, Avustralya ve Avusturya’dan geldi.MÜNİH, ALMANYA - 17 EYLÜL: 17 Eylül 2022'de Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen 2022 Oktoberfest bira festivalinin açılış gününde eğlence meraklıları kapılar açıldıktan sonra çadırlara doğru koşuyor.  Bu yıl 3 Ekim'e kadar sürecek ve altı milyondan fazla ziyaretçi çekmesi beklenen Oktoberfest, 2019'dan bu yana düzenlenen ilk festival. Son iki yıl, koronavirüs pandemisi nedeniyle kapalıydı.  (Fotoğraf: Alexandra Beier/Getty Images)

Oktoberfest gerçekten hala halk için bir festival mi?


Oktoberfest Münih’te açılıyor ve dünyanın en büyük halk festivalinde fiyatlara baktık. Fiyatlar genel gastronomi ile ne kadar orantılı? Ve ortalama insanlar, insanlar bu fiyatları karşılayabilir mi?

Çok fazla yeni bir şey beklenmiyor


Bu yıl yenilikler neler? Cevap neredeyse her yıl olduğu gibi ayıltıcı; neredeyse hiçbir şey. Tamamen yeni olan tek araç Bay Yerçekimidir. Ziyaretçiler iki kişilik gondollarda oturuyor ve havada daireler halinde yukarı aşağı fırlatılıyor. Çadırlarda değişen bir şey yok. Kiralık e-scooter’lar ise ilk kez özel olarak hazırlanıyor: Aracın harekete geçmesi için uygulama üzerinden bir reaksiyon testinin yapılması gerekiyor. Bu, ziyaretçilerin alkollüyken araç kullanmasını önlemek içindir.


2023, korona pandemisinden sonra virüs korkusunun yaşanmadığı ilk Oktoberfest olacak.  2022 zaten kutlanmıştı ancak hâlâ endişeler vardı;  5,7 milyonla nispeten az sayıda ziyaretçi vardı.  Oktoberfest, 2020 ve 2021 yıllarında iptal edildi. Tarihte çoğunluğu savaşlar ve kolera salgını nedeniyle toplam 26 Oktoberfest iptali yaşandı.

2023, korona pandemisinden sonra virüs korkusunun yaşanmadığı ilk Oktoberfest olacak.  2022 zaten kutlanmıştı ancak hâlâ endişeler vardı;  5,7 milyonla nispeten az sayıda ziyaretçi vardı.  Oktoberfest, 2020 ve 2021 yıllarında iptal edildi. Tarihte çoğunluğu savaşlar ve kolera salgını nedeniyle toplam 26 Oktoberfest iptali yaşandı.


2023, korona pandemisinden sonra virüs korkusunun yaşanmadığı ilk Oktoberfest olacak. 2022 zaten kutlanmıştı ancak hâlâ endişeler vardı; 5,7 milyonla nispeten az sayıda ziyaretçi vardı. Oktoberfest, 2020 ve 2021 yıllarında iptal edildi. Tarihte çoğunluğu savaşlar ve kolera salgını nedeniyle toplam 26 Oktoberfest iptali yaşandı.

© Kaynak: IMAGO/Wolfgang Maria Weber


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Bu yıl Bräurosl çadırına daha fazla önem verilecek. 2022’de oradaki yeni hancı Peter Reichert, hijyen kurallarını ihlal etmek ve bir çalışana vurmakla suçlandı. Müzik de doğru değildi: Bir grup sabahtan akşama kadar geleneksel halk müziği çalıyordu, ancak seyirciler kutlamak için ünlü pop ve rock şarkılarını talep ediyordu. Şimdi Reichert çadırı deyim yerindeyse yeniden gözetim altına aldı.

Bir litre biranın fiyatı neredeyse 15 avro


Oktoberfest’i ziyaret etmek istiyorsanız bankanıza kredili mevduat hesabı sormalısınız. Bir litre biranın fiyatı 12,60 ila 14,90 avro arasında, genellikle 14,50 avro. Bu ortalama yüzde 6,12’lik bir artış anlamına geliyor. Bardakta 0,9 litre veya daha fazla bira bulunan bir ölçü, yasal olarak “temiz bir şekilde dökülmüş” olarak kabul edilir. Sofra suyunun litresi ortalama 10,04 avro, Spezi için ise 11,65 avro. Ücretsiz içme suyu için dört yeni musluk var. Geleneksel yarım tavuk için 14 ila 15 avro, organik kalite ise 20,50 avro ödemeniz gerekiyor. Ama aynı zamanda en az bir patates salatasına daha ihtiyacınız var (yaklaşık 5 euro).

Çadıra bir masa ya da kutu almak bile belli bir çaba gerektiriyor. Rezervasyonlar bahar aylarında başlıyor. Artık akşamları neredeyse hiçbir şey alamıyorsunuz. On kişilik bir masayı işgal edebilmek için kişi başı iki litre bira ve yarım tavuk karşılığında tüketim kuponu satın alınması gerekiyor. Ancak özellikle öğle yemeği saatlerinde rezervasyonsuz misafirler için belirli sayıda koltuğun boş tutulması zorunluluğu bulunmaktadır.

Münih, gerçekte olmadığı gibi Münih’i oynuyor. Ve tüm dünya buna katılıyor.
Sacha Szabo,

Freiburglu sosyolog


Yıllar geçtikçe Oktoberfest aynı şeyin geri dönüşü gibi görünüyor. Münih, gerçekte olmadığı gibi Münih’i oynuyor. Ve tüm dünya buna katılıyor. Freiburglu sosyolog Sacha Szabo bir keresinde şöyle demişti: “İzole edilmiş Ben, sarhoş edici bir Biz ile birleşiyor. Gündelik hayatın tüm normları ve kuralları (…) askıya alındığı için burada gündelik hayatın bir ötesi yaratılıyor.”


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Ne yazık ki Oktoberfest’e her zaman, özellikle de kadınlara yönelik taciz ve şiddet eşlik ediyor. 2022’de bildirilen üç tecavüz ve 55 cinsel saldırı yaşandı. Kendini tehdit altında hisseden veya tehdit edilen kız çocukları ve kadınlar için Schottenhamel çadırının arkasında “Güvenli Alan” bulunmaktadır. Kampanyanın adı “Güvenli Oktoberfest” ve gönüllüler orada etkilenenlerle ilgileniyor.
 
Üst