Mısır’da Kilise Yangınında Korkunç Bir Ölüm: 18 Çocuk Öldü

Bakec

Member
KAHİRE — Kilise sözcüsü Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Kahire’nin işçi sınıfı bir mahallesinde hafta sonu bir Kıpti Ortodoks kilisesini kasıp kavuran yangında 41 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Kahire’nin Embaba semtindeki Ebu Sefein kilisesinin sözcüsü Peder Musa İbrahim, Pazar günü çıkan yangında ölen tüm çocukların beş ila 13 yaşları arasında olduğunu söyledi.

Peder İbrahim, yangının kilisede kullanılan bir elektrik jeneratöründen çıktığını söyledi. Yangınla ilgili soruşturma devam ederken daha fazla ayrıntı veremeyeceğini söyledi.


Yangın, elektrik kesintisinden sonra jeneratörün kullanıldığı kilisenin küçük bir odasında ayin için toplanan ibadet sırasında çıktı. Görgü tanıkları, elektrik tekrar geldiğinde jeneratörün patladığını, ardından bir klima ünitesinin patladığını ve dört katlı kiliseyi delip geçen bir yangını başlattığını ve kiliseye gidenlerin arasında izdiham başlattığını söyledi.


Sosyal medyada paylaşılan ve The New York Times tarafından doğrulanan görüntülerde, binadan dumanlar yükselirken ibadet edenlerin yardım çığlıkları atıldığı görüldü. Alevler yayılırken diğerleri çatıda görüldü.

Pazar günü kilise yangınında hayatını kaybedenlerden bazılarının cenazesi. Kredi… Khaled Desouki/Agence France-Presse — Getty Images

Mısır Sağlık Bakanlığı, ölüm ve yaralanmaların çoğunun duman solunması ve izdihamdan kaynaklandığını söyledi.

Yangın, uzun süredir hükümetin kiliselerin inşası, yenilenmesi ve onarımı üzerindeki kısıtlamalarının, onları ikinci sınıf vatandaşlığa iten ve birçoğunu terk eden daha büyük bir ayrımcılık modelinin parçası olduğundan şikayet eden Mısır’ın Kıpti Hıristiyan azınlığına son darbe oldu. ibadethaneleri bakımsız.


Bu trajedi, hükümeti uzun süredir gevşek güvenlik standartları ve zayıf gözetimi nedeniyle eleştirilen bir ülkede de soruları gündeme getirdi.


Ülkenin başsavcısı Hamada el-Sawy, yangınla ilgili soruşturma talimatı verdiğini söyledi.
 
Üst