Liderimiz Burak Elmas’ın 2021 Olağan Genel Konseyi’ndeki konuşması

semaver

Global Mod
Global Mod
Galatasaray Spor Kulübü Lideri Burak Elmas, 2021 Olağan Genel Şurası’nda açıklamalarda bulundu.

Liderimiz Burak Elmas, periyoduna ait konuşmak üzere geldiği kürsüde Galatasaray Spor Kulübü üyelerine şu sözlerle hitap etti:

Sayın Divan Liderim, saygıdeğer Galatasaraylılar. Hepiniz Olağan Genel Konseyimize güzel geldiniz. Olağan Genel Heyetimizin Galatasarayımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Umarım Galatasaray’ın ortak iradesi bu genel konseyimizden en güçlü biçimde çıkacak ve yansıyacaktır. vazifeye geldikten daha sonra birinci 6 ayımızı sizlere sizlerin teveccühüne ve değerlendirmelerine sunuyoruz. Neler söylemem gerektiği konusunda takdir edersiniz ki biroldukça arkadaşım bana pek fazlaca tavsiyede bulundu. En sonunda dün akşam meskende yalnız başıma otururken kendi iç muhasebemi yaptım. Sizlere bugün ne söylersem, anlatırsam sonuçta Galatasaray’a faydalı olur diye düşündüm. Sonuçta ben sizler isminize, ortanızdan çıkmış, Galatasaray’ı epeyce seven, hayatında fazlaca kıymetli bir noktaya koymuş bir dostunuz, kardeşiniz, abiniz olarak bu nazaranve sizin isminize talip oldum ve sizin isminize bir çaba yapıyorum.”

“POPÜLER KARARLARI KALDIRMAYACAK BİR BÜTÇEMİZ VAR”

“Tribünde tezahürat yaparak başlayan Galatasaray seyahatimde çabucak sonrasında bir üye, yönetici, nihayetinde teveccühünüzle Galatasaray lideri olarak epey sevdiğim Galatasaray’a hizmet etme bahtı bana verildi. nazaranve geldiğimiz günden itibaren samimi bir biçimde benimle birlikte bu nazaranve soyunan arkadaşlara ve grubuma, çabucak sonrasında sizlere bunun sıradan bir idare devri olmadığını söylemiş oldum. Bugün Galatasarayımız yaklaşık faizi ile birlikte 2.5 milyar TL borç servisi yapmak zorunda olan, bütün gelirleri ortak bir hesapta toparlanan, bankalar tarafınca en evvel vergi ödemeleri kesildikten daha sonra kullandırılan ve önemli manada disiplinle yönetilmesi gereken, hiç bir tanınan sonucu kaldıramayacak bir mali yapıya sahip. Tüm bunların üstüne 15 sene gecikmiş bir kurumsallaşma atılımı var. Devir dönem denenmiş ancak maalesef sonuçlandırılamamış ve yapmak mecburiyetinde olduğumuz bir kurumsallaşma atağı var. Zira yalnızca masrafları kısarak, daha az harcayarak, dönemsel geliri büyütseniz dahi kurumsallaşma atağını yapmazsanız, dönemsel gelen idarelerin Galatasaray’ın işleyişini değiştirmesine müsaade verirseniz, her gelen idarenin, futbol, basketbol şube sorumlularını değiştirdiği bir yapıda Galatasaray’ın sürdürülebilir muvaffakiyet elde etmesi mümkün değil. Bunun için evvela birlikte hareket etme kabiliyetine sahip olmamız lazım.”

“SPONSORA GİDİP, ‘YÖNETİME DAYANAK VERME’ DİYENLER VAR”

“GALATASARAY’IN KURTULUŞ ÇABASINI VERİYORUZ”

“Barcelona maçında bu mevzu epeyce geçti. Benim için Galatasaray bir kulüpten hayli daha fazlası. Bir kıymetler bütünü. Şu anda gördüğüm, biz maalesef bu kıymetler etrafında birleşemiyoruz. Kıymetlerden bahseden arkadaşlarımızın kimileri, bu kıymetleri uygulamıyorlar. Bizi bir ortada tutan yapışkan bu kıymetlerdir. Bu kıymetlerimizi kaybettiğimiz vakit her şeyi kaybederiz. Alanda sonuç bir sene olur, öbür sene olmaz. Bugün baksanız, ön sıralarda oturan merhum liderimizden bir birden fazla saha sonuçlarını kısa vadeli kıymetlendirmiş olsalardı ne Florya atılımı ne Jupp Derwall atağı ne de 14 sene daha sonra gelen Avrupa vizyonu gerçekleşmiş olurdu. Günlük sonuçlarla, dedikodularla bu kulübü bir yere götüremeyiz. Benim ve arkadaşlarımın gayreti bir iktidar çabası değil. Biz Galatasaray’ın kurtuluş uğraşını veriyoruz. Bunu açık açık tekraren söylemiş oldum. Burada Galatasaray ismine yapılacak her türlü çabayı yapmaya hazırız; lakin çalışmak istiyoruz. Her gün içerde çıkan bir dedikoduyla bir arkadaşımızın maksada koyulmasıyla, olağanda konuşulmaması gereken bir bahsin, topluluğun en değerli konusu olması ile uğraşmak istemiyoruz. Bugün herkes tartışılıyor. Bu bakılırsave gelirken kurullarımı Galatasaray’ın tartışmayacağı isimlerden seçmek istedim. Şuraların hayli değerli fonksiyonları var. Galatasaray’ın alt şuraları olması haricinde Galatasaraylıların hürmet duyduğu insanlardan oluşan, idareden bağımsız Galatasaray’da epey hürmet duyulan kararların alınması için bu insanların o şuralarda olmasını rica ettim. Sağ olsun onlar da kabul etti. Gördüm ki tenkit ve ötekileştirme ve yıpratma, Galatasaray’ın bu sembol isimlerine de yapılıyor. Herkese bilaistisna bunu yaparsak, her sonucu tartışırsak nasıl çalışılacak? Maalesef fazlaca güç.”

“ELEŞTİRİLERİ DİNLİYORUZ”

kimi vakit söylüyorlar. ‘Ne yaptılar ki?’ Sabahtan akşama kadar arkadaşlarımızın tamamı kulüpte çalışıyor. Sabah gelip bir toplantı yapıyoruz. ‘Hangi sonucumızla bugün Galatasaray’a ziyan veririz’ diye konuşuyoruz (!). Bu fazlaca büyük bir haksızlık. Bunu asla kabul etmiyorum. Galatasaray’da hem idare şeklimizi düzeltebileceğimiz birebir vakitte mevzulara daha büyük tahliller getirebileceğimiz tenkitler bizim için fazlaca değerli. Bu yüzden birfazlaca liderimiz, ikinci liderimiz, divan liderimizle buluşup onları dinliyoruz. Bizi eleştirenleri kulübe çağırıyoruz. Onların bakış perspektifini anlamaya çalışıyoruz. Maalesef bizler başarıyı ve yapılan yeterli işleri sahiplenmekte gösterdiğimiz suratı, berbat giden işleri birine zimmetlemekte de gösteriyoruz. İşleri nasıl çözeriz değil, nasıl vururum mantalitesiyle hareket ediyoruz.”

“GALATASARAY’IN BEKASI İÇİN YAPILMASI GEREKEN DEĞİŞİKLİKLERİ GETİRDİK”

Devrimizde pek epey iş yaptık. Seçim periyodu verdiği kelamları tutmadı diyorlar. Kimilerinin vakti çabucak olmamış olabilir. Kimileri da birtakım konjonktürel değişikliklerden oluşmamış olabilir. Dönem sezon karşılaştırdığınızda 10 milyon dolardan fazla sponsorluk geliri getirdik. Toplam 30 milyon dolar ek kaynak yarattık. Bugüne kadar bugüne kadar rastgele bir finansal borçlanma gerçekleştirmeden kendi içimizde yarattığımız kaynaklarla bugüne geldik.Tüzük çalışmamızı epeyce süratli bir biçimde sonuçlandırdık ve üyelerimizle paylaştık. Üyelerimizle biroldukça bilgilendirme toplantısı yaptık. Galatasaray üzerinde anlaştığı, tartışma olmayacak biroldukca mevzuyu içine koyduğumuz, uzun vakittir kahır yaşadığımız konular… Örneğin finansal yılları eşitlenmesi, denetleme heyetlerinin farklı seçilmesi, mali olağan genel heyetlerin seçim tarihinin yapılan yeni finansal yıl takvimine göre düzenlenmesi üzere gereksinim olan değişiklikleri buraya koyduk. Bana dediler ki, sizin idareye fazlaca reaksiyon var. Ne getirirsen getir bu genel heyetten geçmez. İdareye dönemsel olarak avantaj sağlayabilecek her türlü değişiklikler biz imtina ederek yapılması hassasiyeti göstermemize karşın, ‘oldukca reaksiyon var, bu tüzüğü heba etmeyin’ deniyor. Galatasaray’ın bekası için yapılması gereken kıymetli değişiklikler bunlar. İş buraya geldi.”

“ADA DAVASI GALATASARAY’IN BAŞARISI”

Bir başka kıymetli mevzu Ada. Ada konusu uzun vakittir devam eden, bizim de topluluk olarak büyük yanılgılar yaptığımız, çözülememiş bir türel çabaydı. Biz bakılırsave gelirken Ada konusunu türel olarak yanlışsız biçimde takip edeceğimizi, yanlışsız ve süratli bir biçimde çözeceğimizi ve bunu sonuçlandıracağımız söylemiş olduk. Ortamızda saygıdeğer hukukçu üyelerimiz var. Herbiçimde 6 ay üzere kısa bir müddetde, 3 ay üzere bir orta müddette bir sonucun İstinaf’tan ve Yargıtay’dan çıkmasının ne kadar sıkıntı bir olay olduğunu, ne kadar yeterli bir takip gerektireceğini kendileri de biliyorlardır. Ada’yı duyururken tüm paydaşlarımıza teşekkür ettik. Ada’nın üstüne çıkıp fotoğraf vermedik. Teşekkür ettik; zira bu Galatasaray’ın adası ve Galatasaray’ın başarısı. Biz bunu Galatasaray için yaptık. Gördüm ki önemli manada bir muvaffakiyet paylaşma yarışı var. Herkes ben yaptım diyor. Ben ve arkadaşlarım biz yaptık demiyoruz. Galatasaray yaptı! Ada konusunda Abdurrahim Albayrak üzere önemli manada görünen uğraşan şahıslar olduğu üzere, artta uğraşan, ortamızda isimlerini dahi duymadınız fazlaca kıymetli arkadaşlarımız var. Bunu Galatasaray için, rastgele bir takdir beklemeden yaptılar. Kimse ben yaptım, o yaptı demesin. Galatasaray’ın Ada konusu çözülmüştür. Bunu Galatasaraylılar yapmıştır. Biroldukca Galatasaraylının burada hayli emeği vardır. Burada emeği geçen 20’den çok kişi sayabilirim. Onlara huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Ada konusunda idarelerde yer almış emeği geçtiğini bildiğimiz şahıslara Galatasaray Spor Kulübü Lideri olarak birer mektup yazdım. Ayrıyeten vefat eden liderlerimizin çocuklarına da birer teşekkür mektubu yazdım. Galatasaraylılık bunu gerektirir. Ada’nın imar durumuyla ilgili çalışmalarımız var; lakin yazın üyelerimize havuzu ve bir ufak restoran kısmını açarak bu yaz prestijiyle Ada’yı üyelerimizin kullanmasına açıyoruz.”

“TÜM BANKA BORÇLARIMIZI 3 SENE İÇİNDE KAPATMAYI ÜMİT EDİYORUZ”

“Kemerburgaz… Kemerburgaz Tesislerimizin bundan evvelki idare devrinde başlayan faaliyetlerini devam ettirdik. Eyüp Belediyesin’den çizmiş olduğumuz projenin onaylarını aldık. İlgili Bakanlıkların hepsinden görüş ve onay alındı. Proje için imar ön onayımızı aldık. Bunu da sizlerle paylaştık. Artık almış olduğumuz bu ön olay ile Ulusal Emlak’a başvurduk. Ümit ediyorum önümüzdeki bu müracaatımız sonuçlanacak ve tapumuzu irtifak hakkı şekillenmiş biçimde alacağız. Burada hepimizin süratli biçimde bitmesini istek ettiği yeni tesisimizin inşasına başlayacağız. birebir vakitte Florya projesi var. Florya projesi hakkında eski liderlerimizle epey konuştuk. Hatta bir seferinde eski liderimiz Dursun Özbek ile birlikte Emlak Konut’a gittik. Uzun müddettir anlaşılan projede lakin çabucak sonrasında gerçekleşmeyen iptal edilen emlak konut projesinde bizim bir alanımız var, bizim alanımızın 2 katı da Emlak Konut’un haziniçin almış olduğu bir arazi var. Biz uzun vakittir proje iptal olduğu için bu araziyi satın alarak bütün yerde yeni bir proje geliştirip bu projeden gelecek bütün geliri de banka borçlarının ödenmesi projesi üstünde çalışıyorduk. Ne keyifli ki sonunda geçtiğimiz hafta Emlak Konut’la bu arazinin alınması üzerine el sıkıştık. Üzerine de bankalarla yapılan bir daha yapılandırma muahedesini yaptığımız bankalarla konuştuk. Onlarla birlikte bir finansman modeli oluşturarak hem Kemerburgaz’a taşınıp tıpkı vakitte Florya’dan gelecek gelirle, orada yapacağımız yeni projeyle tüm banka borçlarımızı üç sene içersinde kapatmayı ümit ediyoruz. Bizim için fazlaca memnun bir gelişme oldu bu.”

“MECİDİYEKÖY BİNAMIZ İÇİN GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞIYLA EL SIKIŞTIK”

“Mecidiyeköy binamızla ilgili bir haber vermek istiyorum. Mecidiyeköy binamız Sayın Liderimiz Dursun Özbek vaktinde yapılan lakin kiralanabilmesi için içerisinde yatırım yapma gereksinimi bulunan bir bina. Uzun vakittir boş duruyor. Bu bina ile ilgili Gayrimenkul A.Ş.’de çalışan arkadaşlarımız uzun vakittir önemli çalışmalar yapıyorlar. Hem inşaatı 5 ay içerisinde bitirebileceğimiz tıpkı vakitte önemli manada Galatasaray’a gelir getirecek bir kiralama tekniğiyle Gençlik ve Spor Bakanlığı ile anlaşarak burada onların yurt yapması için el sıkıştık. İki mutabakatta bilgilerinı oluşturmak üzere çalışıyoruz. aslına bakarsanız biliyorsunuz Florya muahedesini imzaladıktan daha sonra, finansman paketiyle birlikte siz kıymetli üyelerimizin huzuruna getirerek onayınıza sunacağız.”

“GALATASARAY FİKRİ HÜR, VİCDANI HÜR, İRFANI HÜR BİR CAMİADIR”

Bunun haricinde hayli fazla yaptığımız öbür işler var; lakin bunları anlatmak istedim. Periyot dönem gelen sorulara karşılık vereceğim. Son olarak sizlerde şunu rica ediyorum. Burada vereceğiniz karardan çok, baştan beri genel şuramızı iradesini sonuna kadar kabul ettiğimizi, genel konseyin Galatasaray’ın en üst şurası olduğunu, kimseyi göstermiş oldu iradeden dolayı ötekileştirmeyeceğimizi, karara, tüzüğe Galatasaray kıymetleri çerçevesinde hürmet duyacağımızı söylemiştik. Bu Genel Şuranın gerilmesini, arbedeli geçmesini, burada tenkit değil, üslubun Galatasaray’a yakışır biçimde olmamasını sağlamaya çalışan dışarda fazlaca fazla, birazı içerde arkadaşlarımız var. Buna müsaade vermeyelim. Fikriniz, sonucunız ne olursa olsun Galatasaray fikri hür, irfanı hür ve vicdanı hür bir topluluktur. Bunu söyleyim durmak yerine bunun gereğini yapıp buradan birlikte çıkalım. Galatasarayımızı bu güç periyodunda aydınlık bir geleceğe daima birlikte çıkaralım. Galatasaray’a bir idarenin değil tüm Galatasaraylıların sahip çıktığı bir seyahate çıkalım. Yaşasın Galatasaray! “