Korcan Karar’ın ayak parmakları kesilmişti! Ünlü spikerin son durumuyla ilgili gelişme…

GuzzeL

Global Mod
Global Mod
Bir periyot ana haber bültenlerinin tanınan siması ünlü spiker Korcan Karar’ın kangrenden dolayı ayak parmağı kesilmişti. Yakın arkadaşı, Karar’ın son durumuyla ilgili toplumsal medya hesabından paylaşım yapmıştı. Diyabet hastalığının sebep olduğu kangrenden dolayı ayak parmağını kaybeden Karar’ın son durumu merak konusu oldu.

bir müddetdir sıhhat sorunlarıyla gayret eden eski spiker Korcan Karar, geçtiğimiz aylarda kangrenden dolayı ayak parmaklarını kaybetmişti. “Birkaç saat daha geç kalsaydım bacağımı da kaybedebilirdim” diyen Karar’ın sıhhat durumuyla ilgili son gelişmeler ortaya çıktı.

Korcan sonucun son hali

YÜRÜMEYE BAŞLADI

Show TV ve ATV ana haberde nazaranv alan Korcan Karar, aylar evvel geçirdiği ameliyatın akabinde birinci sefer görüntülendi. Diyabet hastası olan Karar, sıhhatine kavuşarak bir daha yürümeye başladı.

NE OLMUŞTU?

Diyabetin sebep olduğu kangrenden dolayı ayak parmağı kesilen ana haber bültenlerinin tanınan siması Karar, kendisini amputeye götüren süreci anlattı. Ünlü isim konuşmasında kan donduran açıklamalara yer verdi.

Korcan Karar

“GEÇ KALSAYDIM BACAĞIMI DA KAYBEDEBİLİRDİM”

Gazeteci ve Haber Spikeri Korcan Karar, kendisini sıhhatine kavuşturan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Levent Küçük, Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Yılmaz Deniz’e teşekkürlerini ileterek konuşmasına başladı.

Pandemi niçiniyle hastaneye gitmeyi ya da analiz yaptırmayı bir süre için biroldukca kişi üzere ertelediğini söyleyen Karar, “hiç bir belirti olmadı. Uyuklama hali, baş dönmesi, rastgele bir belirti olmadığı için de hayatıma elbette devam ettim. Bu süreçte de şeker içten içe işledi, fazlaca sinsi bir hastalık olduğunu çok açık ve net gördüm ve sonunda da sağ bacağımda üç damar tıkanmış. Yalnızca 48 saat içerisinde baş parmağımın yanındaki parmağım simsiyah oldu. Bunu saat saat yaşadım. Hastaneye geldiğimde üç damarımın tıkalı olduğunu öğrendim. Doktorlar evvela bu damarları açtı. Hastalık epeyce kısa bir müddetde bütün bacağı sarabiliyormuş ve kişi tüm bacağını kaybedebiliyormuş. Damarlarım açıldıktan daha sonra ameliyata girdim ve bu kadar kıymetli bir kangreni yalnızca tek bir parmağımın alınması ile atlattım” şeklinde konuştu.

Ünlü spiker yaşadıklarını anlattı

“PARMAĞI KURTARMAMIZ MÜMKÜN DEĞİLDİ”

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya ise, Korcan Karar’ın 48 saat içerisinde evvel kırmızı ve daha sonra mosmor bir parmağa sahip olduğunu belirterek, “Bu parmağı kazanmamızın mümkün olmadığını Korcan Bey’e söylemiş olduk. Damar tıkandığında aslında beden size birtakım sinyaller gönderiyor. Ayakta his kaybı oluyor. Kişi ayağını çarptığında, vurduğunda hissetmiyor. Sıcağa maruz kaldığında hissetmiyor. Bu durum, ayak sonlarının artık çalışmadığını, damarlarla ilgili bir sorun olduğunu anlatıyor. Kılcal damarlar apansız kapanıyor ve fazlaca süratli bir biçimde doku ölmeye başlıyor. Ne yazık ki ayağın epeyce kıymetli bir uzuv olduğunu kaybettikten daha sonra anlıyorsunuz” dedi.

Korcan Karar

“ŞEKER HASTALIĞINIZ var ise AYAĞINIZI HER GÜN DENETİM EDİN”

Korcan Karar’ın parmağını ampute eden Doç. Dr. Levent Küçük, diyabetin epeyce sinsi bir hastalık olduğunu hatırlatarak, diyabet hastalarının risk altında olduğunu söz ederken ayak bakımının aksatılmaması gerektiğini, ufak yaraların kimi vakit epeyce süratli ilerleyebildiğini kaydetti. Öte yandan Doç. Dr. Küçük, “Şeker hastalığınız var ise ayağınızı her gün denetim edin, tırnağınızı ayağınızda yara yapmayacak biçimde kesin. Ayağınızda nasır bulunmasına, ayağınıza bir şey batmasına müsaade vermeyin. elbette damarlarınızın açık olduğundan emin olun. Bunun için de analiz yaptırmak fazlaca önemli” tabirleriyle vatandaşları uyardı.

NE OLMUŞTU?

Kangren olması niçiniyle ayak parmakları kesilen Korcan Karar’ın sıhhat durumuyla ilgili Dündar, vaktinde müdahale edildiğini aksi takdirde Karar’ın ayağının dahi kesilmek zorunda kalacağını belirtmiştir.

Korcan sonucun ayak parmakları kesildi

KORCAN KARAR’IN SON HALİ

Ameliyat daha sonrası görüntülenen Korcan Karar’ın son hali toplumsal medyada gündem oluşturdu. Öte yandan ünlü simanın geçirdiği operasyonun akabinde hastanede tedavisinin sürdüğü görüldü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK GÖRÜNTÜ;

Karadeniz’de palamut coşkusu!