Klon koyun Dolly’nin ruhani babası Ian Wilmut, 79 yaşında hayatını kaybetti

Leila

Global Mod
Global Mod
Edinburg. Klonlanmış Galli dağ koyunu bir sansasyondu ama aynı zamanda bir tabuyu da yıktı. Ian Wilmut, yetişkin bir memelinin ilk tam kopyası olan koyun Dolly’nin “ruhani babalarından” biri olarak kabul edildi. Biyolojik bir babası yoktu. Yöntemi geliştiren Wilmut ve ekibi, atlar, sığırlar, domuzlar, köpekler veya kedilerle dolu bir klonlama hayvanat bahçesinin temelini attı. Ancak başarı aynı zamanda İngilizlere pek çok sorun da getirdi. Son zamanlarda kendisini, kendisinin de muzdarip olduğu tedavisi mümkün olmayan Parkinson hastalığına adadı. İskoç Edinburgh Üniversitesi’nin Pazartesi günü açıkladığı gibi, Wilmut 79 yaşında öldü.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Üniversitenin rektör yardımcısı Peter Mathieson, “O, bilim dünyasının devlerinden biriydi” dedi. Wilmut’un deneyleri “o dönemde bilimsel düşünceyi değiştirdi.”

Klon koyuna country şarkıcısı Dolly Parton’ın adı verildi


5 Temmuz 1996’da doğan ve adını country şarkıcısı Dolly Parton’dan alan Dolly’nin varlığı Şubat 1997’de öğrenildiğinde, Wilmut ve ekibine yönelik pek çok eleştirinin yanı sıra klonlama etiği konusunda da hararetli bir tartışma yaşandı. Teknolojinin insanları klonlamak için de kullanılabileceğine dair korkular hızla büyüdü ve Wilmut bunu “çirkin” olarak tanımladı. O zamanlar New York Times’a yaptığı işin “insanların kopyalarını çıkarmakla hiçbir ilgisi olmadığını” söylemişti. Aksine, bu atılım bilim adamlarının bilinen bir tedavisi olmayan genetik hastalıkları incelemesine olanak tanıyacak.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Wilmut daha sonra deneylerin çoğunu o zamanki meslektaşı Keith Campbell’ın yaptığını itiraf etmek zorunda kaldı. Ama kendisi laboratuvar müdürüydü. Wilmut, ünlü Paul Ehrlich ve Ludwig Darmstaedter Ödülü gibi birçok ödül aldı.ABD'li şarkıcı Dolly Parton.  Klon koyuna onun adı verildi.


ABD’li şarkıcı Dolly Parton. Klon koyuna onun adı verildi.

© Kaynak: Will Oliver/EPA/dpa


Dolly, somatik hücre nükleer aktarımının yardımıyla yaratıldı. Klonu oluşturmak için Edinburgh yakınlarındaki Roslin Enstitüsü’nden araştırmacılar, dişi bir koyunun yumurta hücresinden genetik bilgiyi içeren çekirdeği çıkardılar. Onun yerine başka bir dişi koyunun memesinden aldıkları olgun bir hücrenin çekirdeğini yerleştirdiler. Modifiye edilmiş yumurta hücresi daha sonra bir besin çözeltisi içinde bölünmesi için uyarıldı ve taşıyıcı anneye nakledildi.

Yöntem artık çok sayıda hayvan üzerinde kullanılıyor. Örneğin Almanya’da diyabet veya kistik fibrozis hastası domuzlar tıbbi araştırmalar için klonlanıyor. Diğer ülkelerde bu yöntem öncelikle damızlık amaçlı at ve sığır üretmek için kullanılıyor. Ancak yöntemin başarı oranının hala düşük olması nedeniyle hayvan klonlaması günümüzde tartışmalı olmaya devam ediyor.

Wilmut, Parkinson araştırma girişimini destekledi


Aslında çiftçi olmak isteyen Wilmut, biyolojiye tarım bilimi yoluyla geldi. 1971’de Cambridge’den “yaban domuzu spermasının dondurularak saklanması” üzerine doktorasını aldı. Bilim adamı nihayet 1980’lerin sonunda klonlamayı başardı.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Wilmut nihayet araştırmasından vazgeçtiğinde, uzun bir süre, sanatta bile uzman olarak hâlâ talep görüyordu. Ressam Vincent van Gogh’un kendi kestiği kulağının reprodüksiyonunu yapan Hildesheim doğumlu sanatçı Diemut Strebe’ye danışmanlık yaptı. Bir 3D biyoyazıcı ve Hollandalı sanatçının soyundan gelen birinin DNA’sı kullanıldı.

Yakın zamanda emekli profesör bir Parkinson araştırma girişimini destekledi. “Sarsıntı felci” erkekleri kadınlardan biraz daha sık etkiler; Hastalığın riski yaşla birlikte artar. Parkinson hastalığının nedeni beyindeki sinir hücrelerinin ölümüdür. Titremelerin yanı sıra, örneğin yürüme sırasında hareket bozuklukları da ortaya çıkabilir.

Ancak 2016 yılında Dolly’nin 20. doğum gününde Wilmut, kök hücre tedavilerinin Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıkları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmasının muhtemelen hâlâ “on yıllar uzakta” olduğunu itiraf etti.

Peki Dolly’ye ne oldu? Altı kuzusu vardı; babaları David adında bir keçiydi. Ancak ona kırsalda bir yaşam sağlanmadı. Belki de dünyadaki en ünlü koyun, sıkı korunan bir beton blokta yaşıyordu ve kendisini klon rakiplerden ve dolu taşlarından korumak için gıda konsantresi içeren hapları çiğniyordu. Çok genç yaşta eklem sorunları yaşadı ve daha sonra akciğer hastalığına yakalandı. Sonunda araştırmacılar Dolly’ye altı yaşındayken ötenazi uyguladılar. Normalde koyunlar neredeyse iki kat daha yaşlı yaşarlar.

Dolly gelecek nesiller için saklandı. Edinburgh’daki Ulusal Müze’de bir vitrinin içinde doldurulmuş halde duruyor ve gülümsüyor gibi görünüyor. Wilmut’a göre Dolly zaten “en dost canlısı koyundu”; Hiçbir zaman insanlardan korkmadı.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Haberler
 
Üst