İsrail’in Arap Müttefikleri, Aşırı Sağın Yükselişine Rağmen İşlerin Her Zaman Olduğu Sinyalini Verdi

Bakec

Member
TEL AVIV — Benjamin Netanyahu geçen ay genel seçimleri kazandığında analistler, 2020’de İsrail ile ilişkilerini normalleştiren üç Arap ülkesinin (Bahreyn, Fas ve Birleşik Arap Emirlikleri) nasıl tepki vereceğini merak ettiler.

Bay Netanyahu, en son görevdeyken anlaşmaları kendisi uydurdu, ancak yeni aşırı sağcı müttefiklerinin, bazılarının üç Arap devletinin liderleri için fazla sakıncalı olabileceğini düşündüğü Arap karşıtı açıklamalar geçmişi var.

Seçimden önce, BAE dışişleri bakanı Abdullah bin Zayed Al Nahyan, Bay Netanyahu ile özel olarak görüştü ve daha özgürce konuşmak için isminin gizli kalmasını talep eden görüşme hakkında bilgi veren iki kişiye göre, onun aşırı sağla ittifakından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Ancak seçimden bu yana, bu tedirginlik hızla daha pragmatik bir yaklaşıma dönüştü: İşler her zamanki gibi, en azından şimdilik.

Geçtiğimiz haftalarda hem Bahreyn hem de Birleşik Arap Emirlikleri, Netanyahu’nun en aşırı müttefiklerinden biri olan Itamar Ben-Gvir’i Tel Aviv’deki ulusal gün kutlamalarına davet etti. Soldan ve sağdan tüm milletvekillerine her iki etkinliğe de davetiye gönderildi, ancak Bay Ben-Gvir’in dahil edilmesi – ve özellikle BAE büyükelçisinin sıcak kucaklaması – İsrail’de kaşları kaldırdı ve manşetlere taşındı.

Başta ABD olmak üzere diğer ülkeler, İsrail’de Arap karşıtı tahrikten hüküm giyen Ben-Gvir’den kaçınırken, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri misyonları bunu yapmadı.

Bahreyn’in İsrail büyükelçisi Khaled Al Jalahma Perşembe gecesi bir metin mesajında, “Herhangi bir hükümet değişikliği, Bahreyn’in İsrail ile olumlu ilişkiler geliştirme yaklaşımını etkilemeyecektir.” dedi. Bahreyn’in İsrail’deki yönetim değişikliği konusundaki tutumu, diğer herhangi bir ülke ile aynıdır.”

Ancak Bay Al Jalahma, “Herhangi bir hükümette olduğu gibi, yürürlüğe giren politikaların ilişkileri gerginleştirebilecek nitelikte olması durumunda endişelerimizi dile getireceğiz” diye ekledi.

Bu duruş, 2020 anlaşmaları olarak adlandırılan İbrahim Anlaşmalarının Ortadoğu jeopolitiğinin sınırlarını ne ölçüde yeniden çizdiğini yansıtıyor. Onlarca yıl boyunca, ikisi hariç tüm Arap hükümetleri, İsrail-Filistin çatışmasına bir çözüm bulunana kadar İsrail ile ilişkilerini resmileştirmeyi reddetti. İsrail’in en uçtaki politikacıları bir yana, İsrail’le bile açık bağlar söz konusu bile olamazdı.

Bahreyn, İsrail, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri liderleri. 2020’de Washington’da Abraham Anlaşmalarını imzaladı. Kredi… Doug Mills/The New York Times

Anlaşmaların imzalanması, bazı Arap liderler için Filistinlilerle dayanışmanın nasıl ulusal çıkarlar tarafından gölgede bırakıldığının altını çizdi. Nükleer bir İran’a ilişkin ortak korkular, İsrail’le daha iyi ekonomik, teknolojik ve askeri bağlar kurma hevesiyle birleştiğinde, anlaşmaları imzalayan tarafları İsrail’le ilişkilere bir Filistin devletinin derhal kurulmasından daha fazla öncelik vermeye sevk etti.

İsrail’in Son Seçimleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ülke, 1 Kasım’da dört yıldan kısa bir süre sonra beşinci seçimini yaptı.

• Netanyahu’nun Dönüşü : İsrail’in muhalefet lideri Benjamin Netanyahu, kendisini yeniden başbakan yapacak olan aşırı sağcı yeni bir koalisyonla iktidara geri dönmeye hazırlanıyor. Ancak kabine seçimleri de dahil olmak üzere birçok konu hükümetin kurulmasını zorlaştırdı.
  • Aşırı Sağın Yükselişi :Bay Netanyahu ve aşırı sağcı müttefikleri, seçimi kazanmak için İsrail’in Yahudi kimliğine yönelik algılanan tehditleri kullandılar.
  • Sol için sırada ne var? :İsrail’in sol eğilimli partilerinin liderleri, neredeyse tamamen ortadan kalktıktan sonra değişmeleri gerektiğini söylüyor ancak bunun nasıl olacağı konusunda aynı fikirde değiller.
  • Filistinlilerin Endişeleri: Bazı Filistinlilere göre, İsrail’in aşırı sağının yükselişi işleri daha da kötüleştiremez. Ancak çoğu, bir şiddet dalgasından korkuyor.
Analistler, iki yıl sonra, ABD gibi İsrail’in uzun süredir destekçilerinden bazılarının daha temkinli bir yaklaşım benimsemesine rağmen, bu korku ve umutların imzacıları Bay Netanyahu’nun seçilmiş ortaklarını kabul etmeye itmesine yardımcı oldu.

BAE’li bir siyaset bilimcisi olan Abdulkhaleq Abdulla, “İsrail budur ve BAE gibi ülkeler İsraillilerin kimi seçerse seçsin onunla anlaşmaya karar verdiler” dedi. Profesör Abdulla, Bay Ben-Gvir’e atıfta bulunarak, “Bu anlaşmadan, İbrahim Anlaşmalarından geri dönüş yok ve onun gibi biriyle sıkışıp kaldık” diye ekledi.

Bay Ben-Gvir’in kabulü, Arap karşıtı aşırıcılık geçmişi nedeniyle özellikle dikkat çekti. Bay Ben-Gvir, son zamanlarda görüşlerini yumuşattığını söylese de, 2020 yılına kadar evinde 1994 yılında bir caminin içinde 29 Filistinliyi vurarak öldüren Yahudi bir silahlı kişinin portresini sergiledi.

Bay Netanyahu’nun muhtemel yeni hükümetinde, Bay Ben-Gvir, polisi denetleyen bir rol olan ulusal güvenlik bakanı olmaya hazırlanıyor. İttifak resmi olarak göreve başlamadan önce, Bay Ben-Gvir’e polis faaliyetleri üzerinde daha fazla yetki verecek bir yasa çıkarmaya çalışıyor.

Bu, görev süresinin Filistinlilerle, özellikle de Yahudiler tarafından Tapınak Dağı olarak bilinen ve İsrail polisinin hem Yahudiler hem de Müslümanlar için kutsal bir yerde Filistinlilerle sık sık çatıştığı Aksa Camii yerleşkesi gibi hassas yerlerde daha fazla çatışmaya yol açabileceğine dair korkuları artırdı.

Bu endişelere rağmen, Emirlik’in İsrail büyükelçisi Mohamed Al Khaja, Büyükelçi Al Khaja tarafından bu ay Tel Aviv’de düzenlenen bir galada birkaç fotoğrafçının önünde elini sımsıkı kavuşturarak Bay Ben-Gvir’i sıcak bir şekilde karşıladı.

Birleşik Arap Emirlikleri dışişleri bakanlığı yorum yapmaktan kaçındı, ancak Bay Ben-Gvir’in ofisi karşılaşmayı onun artan kabulünün kanıtı olarak kullandı.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, “Batı medyasında çokça öne sürüldüğü gibi ırkçı bir lider değil, kanun ve düzen partisi lideri olan Ben-Gvir’i olduğu gibi tanıyor” dedi. Ben-Gvir.

Diğer ülkeler, İsrail’de Arap karşıtı tahrikten hüküm giyen Itamar Ben-Gvir’den kaçınırken, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri misyonları bunu yapmadı ve onu Tel Aviv’deki ulusal gün kutlamalarına davet etmeyi seçti. Kredi… The New York Times için Avishag Shaar-Yashuv

Bay Al Khaja daha sonra, Arap karşıtı yorumlar geçmişi olan bir başka aşırı sağcı lider olan Bezalel Smotrich’i ziyaret etti. Hem Bay Smotrich hem de Bay Ben-Gvir Perşembe gecesi Tel Aviv’de Bahreyn’in ulusal gün törenine davet edildi, ancak birçok koalisyon milletvekili gibi Kudüs’teki siyasi taahhütler nedeniyle katılmadı.

Etkinlikte Bahreyn büyükelçisi Bay Al Jalahma yaptığı konuşmada Filistin davasının Bahreyn için önemli olmaya devam ettiğini söyledi. Ancak Bay Netanyahu’nun görüntü linki aracılığıyla göründüğü gecenin genel havası, işlerin olağan şekilde devam ettiği şeklindeydi. Bu ay Bahreyn, bir İsrail devlet başkanının ülkeye yaptığı ilk ziyarette İsrail’in merkezci cumhurbaşkanı Isaac Herzog’u da karşıladı.

Fas hükümeti İsrail aşırı sağından kaçındı, ancak başka yollarla İsrail ile ilişkilerinin olağan şekilde devam ettiğinin sinyallerini verdi.

Bu hafta Fas, siber güvenlik konulu Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki bir toplantıya İsrail, Bahreyn ve Emirlik mevkidaşlarının yanı sıra katılmak üzere üst düzey bir askeri yetkili gönderdi.

Geçen hafta Fas, İsrail ile henüz İsrail ile tam diplomatik ilişkileri olmayan iki ülke, Umman ve Sudan vatandaşları da dahil olmak üzere yedi Arap ülkesinden eğitim yetkilileri ve akademisyenler için bir konferansa ev sahipliği yaptı. Katılımcılar, İsrail ve Arap üniversite öğrencileri için bir değişim sistemi de dahil olmak üzere eğitim sistemleri arasındaki işbirliğini nasıl geliştirebileceklerini tartıştılar.

Çok sayıda İsrailli, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreynli katılımcı, Fas’ın İspanya’ya karşı kazandığı sürpriz galibiyet de dahil olmak üzere Dünya Kupası maçlarını birlikte izledi.

Bu tür bir etkileşim İsrail’in Arap dünyasındaki yerinin karmaşıklığını vurguluyor: Bazı Arap liderler İsrail ile ilişkilerini derinleştirse bile, anketler bu sürecin sıradan Araplar arasında popüler olmadığını gösteriyor.

Katar’daki Dünya Kupası sırasında, birçok Arap katılımcı – ve Fas takımı da dahil olmak üzere bazı oyuncular – Filistinlileri desteklediklerini vurguladılar ve turnuva hakkında İsrailli gazetecilerle konuşmayı reddettiler.

İngiltere’deki Exeter Üniversitesi Körfez Araştırmaları Merkezi’nde araştırma görevlisi olan Elham Fakhro, “Tepede olanların insanlar arasında olanlarla hiçbir ilgisi yok” dedi.

Faslı oyuncular, Dünya Kupası’nda Portekiz’i çeyrek finalde mağlup ettikten sonra Filistin’e destek için bayrak açtı. Kredi… Lars Baron/Getty Images

Fas dışişleri bakanlığı bu makale için yorum yapmaktan kaçındı. Ancak analistler, önemli Arap liderlerinin vatandaşlarının ve Filistinlilerin protestolarını görmezden gelmekten mutlu olduklarını çünkü ülkelerinin İsrail ile askeri ve ekonomik ortaklıktan büyük fayda sağladığını söylüyorlar.

İsrail, İran füzelerine ve insansız hava araçlarına karşı koruma sağlamak için İbrahim Anlaşması ülkeleri ve ABD ile birlikte çalışıyor.

Ekim ayında yayınlanan uydu fotoğraflarına göre İsrail Savunma Bakanlığı, Bahreynli ve Faslı mevkidaşlarıyla, üç ülkenin askeri teçhizatı koordine etmesini ve paylaşmasını kolaylaştıran kamu anlaşmaları imzaladı ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne sessizce bir hava savunma sistemi sağladı.

Ticaret de gelişiyor. Bu ay, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail ile bir Arap ülkesi arasındaki en ayrıntılı ticaret anlaşması olan ikili ticaretin yüzde 96’sını kapsayacak bir anlaşmanın son rötuşlarını yaptı.

Dr. Fakhro, “Bu, uzun vadeli stratejik çıkarları doğrultusunda gördükleri her zaman pragmatik bir düzenlemeydi” dedi. “Ben-Gvir artık buralarda diye değişmiyor. Bu çıkarları Filistin meselesine değişmeyecekler.”

Suudi Arabistan sık sık, bir Filistin devleti kurulmadan İsrail ile tam bağları imzalamayacağını söyledi. Analistler ayrıca, Birleşik Devletler’den daha gelişmiş silahlar tedariki veya bir nükleer program desteği de dahil olmak üzere daha fazla destek almadıkça İsrail ile normalleşmede Birleşik Arap Emirlikleri’ni takip etmeyeceğine inanıyorlar.

Ancak Bay Netanyahu, Kasım ayındaki seçim zaferinden bu yana defalarca Riyad ile ilişkileri normalleştirmeye çalışacağına dair söz verdi.

Suudi Arabistan’a ait bir televizyon ağı olan Al Arabiya’da Perşembe günü Bay Netanyahu, “Bir kuantum sıçraması oluşturacak yeni bir barış girişimimiz olabilir” dedi.

“Elbette, Suudi Arabistan ile gerçekten dikkate değer, tarihi bir barıştan bahsediyorum” diye ekledi.

Myra Noveck, Kudüs’ten ve Suudi Arabistan, Riyad’dan Vivian Nereim’den raporlarla katkıda bulundu.