İşitme engelli doğan Alperen, artık duyup konuşabiliyor!

GuzzeL

Global Mod
Global Mod
İzmir’de İzmirli Funda Çelik ve Köksal Çelik çiftinin kulakları kapalı doğan 4 yaşındaki çocukları Alperen, ABD’de geçirmiş olduğu ameliyat kararı artık duyup konuşabiliyor.

İzmir’de 4 yıl evvel her iki kulağı da kapalı bir biçimde dünyaya gelen Alperen Çelik için İzmir valiliğinin onayıyla yardım kampanyası düzenlenmişti. ABD’de geçirdiği ameliyat kararı küçük Alperen anne ve babasını sevindirdi. Sıhhatine kavuşan Çelik, başarılı geçen operasyon kararında duymasının yanı sıra artık anne ve babasına da seslenebiliyor.

Alperen Çelik

KASIKTAN ALINAN DERİYLE DIŞ KULAK YAPILDI

Çelik ailesi yardım kampanyasında toplanan 99 bin dolarla ABD’ye giderek 8 Şubat’ta çocuklarının ameliyat olmasını sağladı. Operasyon, kasıktan alınan derilerle sol dış kulak yapılması ve kulak kanallarının açılması biçiminde oldu.

Ameliyatın akabinde kalıpların da çıkarılmasıyla birinci defa duymaya başlayan Alperen, sesleri algıladıktan 15-20 gün daha sonra “anne” sözcüğünün de olduğu kimi sözleri çıkarmaya başladı.

4 yıl evvel kulakları kapalı duyan Alperen artık duyabiliyor

“4 YIL BEKLEDİM”

Anne Funda Çelik hislerini, “Kalıbı çıkarmaya gittiğimizde hekim bana ‘Alperen’e seslenin’ dedi. Bir anda dönüp bana bakması, koşa koşa gelip sarılması, öpmesi o anı anlatamam. Sorsalar roman müellifim. Çok farklı bir histi. 4 yıl daha sonra Alperen birinci sefer benim sesimi duymuştu. 15-20 gün daha sonra Alperen, anne dedi ve ben 4 yıl beklemiştim anne demesini” sözleriyle anlattı.

Alperenin ameliyatı kasıktan alınan deri modülüyle yapıldı

“48 BİN DOLAR DAHA GEREKLİ”

Sağ kulak için yeni bir ameliyat gerektiğini ve 8 Eylül’de gerçekleşecek ameliyat için 18 Temmuz’a kadar 48 bin dolar daha toplanması gerektiğini söz eden Çelik, Instagram’da “Alperen’e ses ver” isimli bir sayfaları olduğunu söz ederek, şunları söylemiş oldu:

“Oğlumun kulağına baktıkça herkese teşekkür ediyorum. Çok büyük ailesi oldu Alperen’in. Artık ikinci kulak için de lütfen pürüzüne engel olalım. Zira onun pürüzü, süreksiz bir mani. Yalnızca paraya muhtaçlığımız var. Ben onu karşılayacak bir güçte değilim. Çok az bir paraya gereksinimimiz var. 51 bin doları topladık. Bir anne olarak Anneler Günü armağanı olarak bana Alperen’in kulağını ve seslerini verirseniz fazlaca memnun olurum.”