İnsanlar artık temiz içme suyuna sahip değil

Leila

Global Mod
Global Mod
Bingazi. Kurtarma ekipleri, Libya’nın sel felaketi altındaki liman kenti Darna’daki istikrarsız içme suyu tedariki konusunda alarma geçerken, hayatta kalan çaresiz kalanlar arasında siyasi elitlere karşı öfke açığa çıkıyor. Libya televizyon kanalı Al-Masar’ın pazartesi günü gösterdiği görüntülere göre yüzlerce öfkeli insan, harap olmuş liman şehrinin merkezindeki bir caminin önünde felaketten sorumlu olanların hesap vermesini talep etti.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Daniel Fırtınası sonucunda Darna’daki iki baraj patladı. Yetkililer, bunların bakımını gerektiği gibi yapmamakla ve dolayısıyla felaketin boyutuna katkıda bulunmakla suçlanıyor. Savcılık soruşturma başlattı.

Görgü tanıklarının ifadesine göre göstericiler, şu anda görevden uzaklaştırılan belediye başkanı Abdel-Moneim al-Gheithy’nin evini ateşe vermeye çalıştı. Şiddetli sel nedeniyle afet bölgesindeki su kaynakları yoğun şekilde kanalizasyonla kirleniyor. Binlerce insan artık temiz içme suyuna ulaşamıyor. Yardım kuruluşu Uluslararası Kurtarma Komitesi (IRC), özellikle Darna’da “hızla yayılan bir sağlık krizi” konusunda acilen uyarıda bulundu. Düzinelerce çocuğun kirli su nedeniyle hastalandığı söylendi.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun

BM hastalık salgınları konusunda uyardı


Birleşmiş Milletler ayrıca iç savaş ülkesinin doğusundaki koşullarla ilgili endişelerini dile getirdi. Libya’daki BM misyonu UNSMIL tarafından Pazartesi günü yayınlanan bir bildiride, özellikle kirli su ve kötü sanitasyonun hastalık salgınları riskini artırdığı belirtildi. Birleşmiş Milletler ekipleri “bölgede ikinci yıkıcı krizi” ve hastalığın yayılmasını önlemek için çalışıyordu. AB, Libya’ya 5,2 milyon avroluk ilave insani yardım sözü verdi. ABD ayrıca on bir milyon dolar (on milyon euro) daha sağlıyor.

Felaketten çok sayıda göçmen de etkilendi. Selden önce binlerce kişi Darna’da yalnız yaşıyordu. BM Göç Örgütü’nün (IOM), İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye verdiği bilgiye göre, göçmenler arasındaki ölüm oranının, çok alçak bölgelere yerleşmeleri nedeniyle özellikle yüksek olacağını varsayıyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre geçen hafta sonu itibarıyla yaklaşık 4.000 ölüm tespit edildi. IOM, yalnızca 400 civarında göçmenin bulunduğunu varsayıyor. Daha fazla ceset bulundukça bu sayıların artması muhtemeldir.

Libya’da yüz binlerce göçmen var. Bazıları Kuzey Afrika ülkesinde uzun süre yaşıyor ve çalışıyor, bazıları ise burayı Avrupa’ya ulaşmak için geçiş ülkesi olarak kullanıyor. IOM ve WHO, teyit edilen ölümlerin sayısının da benzer şekilde yüksek olduğunu bildiriyor. Etkilenen doğu Libya’daki hükümet, Pazartesi akşamı itibarıyla resmi olarak kayıtlı ölüm sayısını 3.338 olarak belirledi. Felaket sonucu on binlerce insan evsiz kaldı.

Libya’daki sel sonrası: Hiçbir şey eskisi gibi değil


Bir çift, Libya’nın Derna kentindeki evlerine dönüyor. Acı gerçek: Hiçbir şey eskisi gibi değil.

© Kaynak: Reuters


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Libya fiilen iki parçaya bölünmüş durumda. İç savaş ülkesinin Batı’da uluslararası alanda tanınan bir hükümeti var. Özellikle Daniel Fırtınası’nın büyük hasara yol açtığı doğuda, uluslararası alanda tanınmayan farklı bir hükümet iktidarda. Fiili bölünme, kurtarma operasyonlarını daha da zorlaştırıyor.

Haberler
 
Üst