İdare Şurası Sözcümüz Remzi Sanver’den açıklamalar

semaver

Global Mod
Global Mod
Galatasaray Spor Kulübü Genel Sekreteri ve İdare Heyeti Sözcüsü Remzi Sanver, haftalık İdare Şurası Toplantısı daha sonrası Galatasaray Televizyonu’na açıklamalarda bulundu.

Remzi Sanver’in açıklamaları şöyle:

“Galatasaray Televizyonu’nun pahalı mensupları. Şahsınızda Galatasaray’ı ve Türkiye’nin pahalı kamuoyunu hürmetle selamlıyorum. İdare Heyetimizin bu vakitteki ana gündemi 26 Mart’ta gerçekleşen Olağan Genel Heyetimizin değerlendirilmesiydi.”

“Genel Heyet Toplantımıza 2500’ü aşkın üyemiz katıldı. Toplantı 25 saati aşkın kesintisiz olarak sürdü. Sabah 5’e kadar süren İdare Şurasının mali ve idari aklanma oylamasında 1500’ü aşkın oy kullanıldı. Toplantının sonunda, sonraki gün sabah 10.00’u geçiyordu. Salonda 500 civarında üye vardı. Bunun üyelerimizin Galatasaray’a ve sıkıntılarına sahip çıkma heyecanını gösterme açısından epeyce hoş bir tablo yansıttığını düşünüyoruz.”

“DERNEKLER HUKUKU’NA NAZARAN İDAREMİZ İBRA EDİLDİ”

Genel Konseyin idare süreçlerimiz açısından değerli bir gündemi İdare Konseyimizi mali ve idari olarak ibrasının farklı ayrı oylanmasıydı. Genel Şuramız idaremizi mali olarak ibra etti, idari olarak ibra etmedi. Kontrol Şurası ise ibra edildi. Bildiğiniz üzere Yargıtay içtihatlarına bakılırsa Türkiye’de Dernekler Hukuku’nun öngördüğü ibra mali ibradır. Yani idari ibranın Dernekler Hukuku’nda bir karşılığı yok. ötürüsıyla idaremiz Dernekler Hukuku açısından ibra edilmiştir.

“TÜZÜĞÜMÜZÜN GEREĞİNİ YAPTIK”

Öbür yandan idari ibrasızlık, Galatasaray Tüzüğü’ne, yani Galatasaray hukukuna bakılırsa Genel Heyetin idareden memnuniyetsizliğinin sözü ve ‘seçime git’ demesidir. İdari ibranın Galatasaray’ı her sene seçime götürebilecek bir dernek içi siyaset aracı olarak kullanılmasından duyduğumuz telaş mahfuz kalarak, olağan olarak ki Genel Şura sonucunın ve tüzüğümüzün gereğini yaptık. İdare Heyeti olarak derhal seçim sonucunı aldık. Genel Heyette 2022 yılının bütçesi de kabul edilmedi. Galatasaray’ı tüzüklerimize bakılırsa geçtiğimiz yılın bütçesiyle yönetmek, kulübümüzün önünü tıkayacak bir durumdur. Aslında bu tıkanıklığı bir an evvel açabilmek için seçimi tüzüklerimize nazaran mümkün olan en erke tarihte yapma sonucunı aldık. Buna bakılırsa 23 Nisan’da, kâfi çoğunluk sağlanmazsa 30 Nisan’da yapılacak olağanüstü Seçim Genel Kurulu’nda Galatasaray yeni idaresini belirleyecek. Tüzüğümüz uyarınca liderimiz ve İdare Heyetinin asıl üyeleri bu seçimde idareye aday olmayacaklar.

“MAHKEMEYE GİTMEMİZ KELAM KONUSU DEĞİL”

Birtakım yayın organlarında idaremizin seçimde bir daha aday olabilmek için mahkemeye gideceğine dair haberleri ıstırapla karşıladığımızı söz etmek isterim. Galatasaray Tüzüğü’nün bize tanımadığı bir hakkı mahkeme yoluyla kullanmaya kalkmamız kelam konusu değildir.

bu biçimdelikle adaylık süreci de başlamıştır. Tüzüklerimize uygun olarak Divanımız tarafınca yönetilmektedir. Bu hafta, cuma akşamı prestijiyle önümüzdeki periyot Galatasaray Spor Kulübü’nün idaresine aday olacak bedelli üyelerimiz, Galatasaraylılar aşikâr olacaktır. Adaylarımız için Galatasaray Televizyonu ve Galatasaray’ın bütün irtibat kanalları bakış açılarını, projelerini duyurabilmeleri için olağan olarak bedelsiz olarak açık olacakır. Ayrıyeten adaylara, kulübümüze dair talep ettikleri finansal bilgiler ve önümüzdeki aylara dair nakit akışı ayrıntıları verilecektir.

“GENEL KONSEY KARARINI HÜRMETLE KARŞILIYORUZ”

Galatasaray Spor Kulübü’nün sahibi üyeleridir. En üst karar mercisi de Genel Heyetidir. İdareler, Genel Konseyin verdiği vazifesi yapmakla yükümlüdür. Genel Şura, bakılırsavi verdiği üzere alabilir de… ötürüsıyla Genel Şura toplantısı esnasında sergilenen ve Galatasaray’a yakıştırmadığımız birtakım davranış biçimlerinden duyduğumuz hüzne karşın, elbette ki Genel Kurul sonucunı hürmetle karşılıyoruz. Ayrıyeten vicdanımız fazlaca rahat. şüphesiz ki her idare üzere bizim de yanılgılarımız oldu. vazifede olduğumuz her an Galatasaray’ı düşünerek halis niyetlerle hizmet etmeye çalıştık. Topluluğumuzu birleştirmek, geçmişte açılmış yaraları sarmak için elimizden geleni yaptık. Seçim yapılıp evre teslim merasimi gerçekleşene kadar da bu biçimde devam edeceğiz. Galatasaray için yapmaya çabaladıklarımızın ve sergilemeye çalıştığımız duruşun pahasının vakit içerisinde daha düzgün anlaşılacağından eminiz.

Bu Genel Heyet, önemli bir tüzük değişikliği muhtaçlığını bir sefer daha ortaya çıkarmıştır. 25 saati aşkın bir toplantı ve sabaha karşı yapılan oylamaların fazlaca sağlıklı bir karar verme ortamı oluşturduğunu söylemek kolay değildir. Genel Şurası iki güne çıkaran, idari ibrayı kaldırıp her idaresi devri içerisinde bir sefer karşılacağı bir güvenoyu ihdas eden, Kontrol Konseyinin İdare Heyetinden farklı seçilmesini temin eden, Sportif A.Ş.’nin ve derneğin mali takvimini uyumlandıran bir tüzük tadil tasarısını hazırladık. Bunu yaparken hem geçmiş tadil tasarılarından yararlandık birebir vakitte geniş iştirakli toplantılarla üyelerimizin görüşlerini aldık. Geniş bir mutabakatı yansıttığını düşündüğümüz bu metni Genel Kurul’un onayına sunmak idaremize kısmet olmadı lakin dilerlerse bizden daha sonraki idareye takdim etmekten keyifli oluruz.

“GALATASARAY, BİR SPOR KULÜBÜNDEN ÇOK DAHA FAZLASIDIR”

Genel Kurul’un basına daha az yansıyan bir öbür fazlaca kıymetli sonucu da Otizm Yüzme Şubesi’nin kurulmasıydı. Bu sonucu almış olmakla gurur duyuyoruz. Galatasaray Spor Kulübü Türkiye’nin en değerli eğitim ve aydınlanma geleneklerinden birinin evladıdır. Bir spor kulübünden çok daha fazlasıdır. Futbolun kitleselliği ve milyonlarca taraftarıyla Türkiye’nin en değerli sivil toplum örgütüdür. Onun için Galatasaray’ın toplumsal konularda nasıl durduğu kıymetlidir. İnsan Hakları’na, cinsiyet eşitliğine, toplumda farklılığı olan bireylerin ayrımcılığa uğramamalarına dair Galatasaray’a yakışan duruşlar vardır. Zannederim, Otizm Yüzme Şubesi’nin kurulması da bunlardan bir adedidir.

Bu, büyük bir olağanüstülik şayet olmazsa Galatasaray Spor Kulübü İdare Şurası Sözcüsü olarak sizlere son hitap edişim. Bu bakılırsavdeki hiç bir kelamım, benim şahsi tasarrufum değildi. Ne vakit konuşup konuşmayacağım, ne vakit ne söyleyeceğim… Bunların hepsini liderimiz ve İdare Şuramız ile birlikte tespit ettik. şüphesiz ki bir heyetin ortak görüşünü ve kelamını söyleyebilmek kolay değil. söylemiş olduklerimden İdare Heyeti arkadaşlarımın mutabık olmadıkları da olmuştur. Bana gösterdikleri anlayış için kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Gerek liderim gerek İdare Konseyindeki arkadaşlarımla, kardeşlerimle bu biçimde bir mesaiyi paylaşabilmek benim için hayli büyük bir onur ve mutluluktu.

“BAŞKALARINA UYMAYACAĞIZ”

Bu bakılırsavimi yaptığım sürece daima doğruyu söylemiş oldum. Doğruyu hoş söylemeye çalıştım. Ne kadar başarabildim bilmiyorum. kimi vakit eleştirildiğimin de farkındayım. Üslupta daha sert olmam gerektiğini düşünenler oldu. halbuki ki ben Galatasaray’ın bedelleri olduğuna ve Galatasaray’a yakışan bir üslup olduğuna inanıyorum. Bu yalnızca benim inancım değil. Bu bu biçimde. Türkiye’de bu biçimde bir üslubun geçerli olmadığı söyleniyor. Geçerli mi değil mi bilmiyorum fakat biz diğerlerine uymayacağız. Biz duruşumuzu sergileyeceğiz ve örnek olacağız. Zira biz Galatasarayız.

Son olarak söylemek isterim ki, herkes birtakım bakılırsavlere geliyor. Kıymetli olan nazaranvlere nasıl geldiğiniz değil nasıl ayrıldığınızdır. Sanıyorum Galatasarayımız bu açıdan bu devir fark yarattı. Sonuçta idari bakılırsavler gelip geçer. Değerli olan topluluğumuza aidiyetimizdir, Galatasaraylı olmaktır. Galatasaray’ın bir üyesi olarak her vakit Galatasaray’ın hizmetinde olacağız. Bizden daha sonraki idarenin de epey başarılı olmalarını ümit ediyoruz. Her vakit Galatasaray’a olan muhabbetimizin, hizmet aşkımızın devam edeceğini ümit ediyoruz. Atilla İlhan’ın dediği üzere, “Ayrılık da sevdaya dahil. Zira ayrılanlar hala sevgili”. Hepinizi en kalbi sevgi ve hürmetlerimle selamlıyorum. Teşekkür ederim.