Giderek daha fazla öğrenci okula silahlı gidiyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Berlin/Hannover. Okul yöneticilerine göre Almanya'daki okullarda silahlanma isteği artıyor. Almanya Genel Okul Yönetimi Derneği başkanı Sven Winkler, Alman Basın Ajansı'na yaptığı açıklamada, “Okullara eskisinden daha fazla silah götürüldüğünü fark ettik” dedi. Bunlar çoğunlukla bıçaklar ve sahte silahlardır (yanıltıcı bir şekilde gerçek ateşli silahlara benzeyen silahlar). Öğrencilerin şiddete başvurmaya hazır oldukları için mi yoksa korktukları ve meşru müdafaa amacıyla kullanmak istedikleri için mi silah taşıdıkları belli değil.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Okullar sosyal hizmeti genişletmek istiyor

Dernek başkanı, okuldaki çocuklar ve gençler arasındaki üslubun sertleştiğine dikkat çekti; en azından birçok okul yönetiminin izlenimi bu yöndeydi. Şiddeti önlemek için birçok okul sosyal hizmeti genişletmeye çalışıyor. Ancak aynı zamanda Aşağı Saksonya'nın Oldenburg kentindeki bir okulun müdürü olan Winkler, çoğu zaman personel, zaman ve para sıkıntısı yaşandığını söyledi. Suiistimal ve şiddetin nedenlerini bulmak ve bunları gelecekte önlemek için genellikle okul yetkilileri, gençlik yardım hizmetleri ve polis gibi yerel ağlar bulunur. Prensip olarak çocuklar ve gençler okullarda da en az diğer bağlamlarda olduğu kadar güvendedirler.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

DPA'nın eyalet ceza soruşturma ofisleri ve eğitim bakanlıkları arasında yaptığı bir ankete göre, 2022'de ülke çapında okullarda binlerce şiddet vakası öğrenildi; bu sayı, korona salgını öncesindeki 2019 yılına göre çok daha fazla. Yalnızca en kalabalık federal eyalet olan Kuzey Ren-Vestfalya'da 2022'de yaklaşık 5.400 şiddet içeren suç işlendi. Çoğu ülkede daha güncel rakamlar genellikle henüz mevcut değil.

Eğitim ve Bilim Birliği'ne (GEW) göre bunun birçok nedeni olabilir ancak okullar artık yeterli düzeyde yanıt verememektedir. “Genel olarak, Almanya'da şiddet içeren suçların sayısı birkaç yıldır artıyor, buna aile içi alan da dahil. Bu genel sosyal eğilim okullara da yansıyor,” dedi GEW yönetim kurulu üyesi Anja Bensinger-Stolze Editorial Network Almanya'ya (Haberler). Bunun belirleyici nedenleri arasında pek çok insanın sosyal açıdan zor durumda olması mı, yoksa dünyadaki çoklu krizler mi olduğu tek tek incelenmelidir.

Anja Bensinger-Stolze, Eğitim ve Bilim Birliği'nin (GEW) okul organizasyon alanına başkanlık ediyor.

Anja Bensinger-Stolze, Eğitim ve Bilim Birliği'nin (GEW) okul organizasyon alanına başkanlık ediyor.

Kaynak: GEW

Ancak GEW yönetim kurulu üyesi Haberler'ye bunun okullarda gerektiği kadar engellenemeyeceğini söyledi: “Öğretmenlerin dramatik eksikliği ve okuldaki sosyal hizmet uzmanı pozisyonlarının çok az sayıda olması, sahadaki önleyici çalışmaların çoğu zaman ancak bu şekilde yapılabileceği anlamına geliyor.” Bensinger-Stolze, “çok sınırlı bir ölçüde uygulandı” diyor. “Bu nedenle: okul sosyal hizmeti genişletilmeli” diye talep etti. Sendikacı, federal ve eyalet hükümetleri tarafından yürütülen başlangıç fırsatları programıyla bu yönde ilk önemli adımın atıldığını vurguladı. “Ancak program tek başına yeterli değil; yaygınlaştırılıp kalıcı hale getirilmesi gerekiyor.”

Bremerhaven'da gençler okul binalarında isyan çıkardı

Bremerhaven'daki gözlemler de aynı dili konuşuyor: Gençler camları kırdı, öğrencileri ve öğretmenleri tehdit etti ve hakaret etti. Neredeyse her gün okul dışından insanlar Bremerhaven'daki Wilhelm Raabe Okuluna geliyordu. Kapılara zarar verdiler, yangın söndürücülerin kilitlerini açtılar ve tuvaletleri tıkadılar. Okul sözcüsü, “Geçen sonbaharda durum çok çalkantılıydı” dedi. “Kendimi güvensiz hissettim çünkü durumun ne kadar kötüye gideceğini veya bundan sonra ne olacağını asla bilemezdiniz.”

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Ancak Kasım 2023'te bir güvenlik servisinin okul alanını kontrol etmeye başlamasıyla okuldaki durum sakinleşti. Bir şehir sözcüsünün bildirdiğine göre, zaman zaman her gün dört güvenlik görevlisi okul sahasında bulunuyordu. Yaklaşık üç ay sonra personel sayısı azaltıldı.

Kriz radarı

Haberler yabancı muhabiri Can Merey ve ekibi, her Çarşamba haftalık güvenlik durumu bülteninde küresel krizlerin gelişimini analiz ediyor.

“Güvenlik hizmeti devreye girdiğinden beri her şey gelişti. Okul sözcüsü, “Artık hiçbir şey zarar görmüyor, durum sakinleşti” dedi; yanıtları şehrin basın ofisi tarafından iletildi. Okul şimdi yine güvenlik olmadan başa çıkıyor. Şehir sözcüsünün açıklamasına göre operasyon Şubat ayı sonunda sonlandırıldı. Durum sakinleşti dedi.

Aşağı Saksonya: Güvenlik servisleri okul alanlarını denetlemeli

Aşağı Saksonya'daki okulların okul dışından gelen ve rahatsız edici kişilerle de sorunları var. Hakaretler, kavgalar, mala zarar vermeler var. Hannover'deki entegre kapsamlı bir okulda yaşanan büyük zorluklardan sonra, geçen yılın sonunda şehrin asayiş teşkilatı tarafından bir operasyon başlatıldı. IGS Büssingweg genel okul müdürü Isabell Lenius, “Yaya devriye her gün farklı zamanlarda okulun çevresinde ve okul bahçesinde bulunuyordu” dedi. Operasyonun çok faydası oldu çünkü öğrencilere, öğretmenlere ve velilere daha iyi bir güvenlik hissi verdi.

Müdüre göre okuldaki zorluklar artıyor; öğretmen eksikliği, öğretim elemanı eksikliği ve okuldaki sosyal hizmet eksikliği daha da kötüleşiyor. Okulun politikacılar tarafından yeterince desteklenip desteklenmediği sorulduğunda Şubat ayının başında şöyle yazmıştı: “Sadece değişim iradesi değil, aynı zamanda eğitim sistemimizin acilen değiştirilmesi gerektiğine dair net bir karar da gerekiyor.”

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Şiddet olaylarının sayısı artıyor

Aşağı Saksonya ve Bremen'deki okullarda vandalizmin yanı sıra şiddet de giderek artan bir sorun haline geliyor. Alman Basın Ajansı'nın araştırmasına göre, polis tarafından kaydedilen şiddet olaylarının sayısı geçen yıl her iki federal eyalette de arttı. Aşağı Saksonya Eyaleti Kriminal Polis Dairesi sorulduğunda, “2023 yılı için okul bağlamındaki mağdur vakalarında üç haneli aralığın ortasında bir artış olacak” dedi.

Buna göre, bir önceki yıla göre önemli ölçüde daha fazla öğrenci ve öğretmen suç mağduru oldu. Okul bağlamındaki toplam mağdur sayısı 2022'de yaklaşık 2.630'dan 2023'te yaklaşık 3.270'e çıktı. Bunların arasında yaklaşık 1.110 öğrenci ve neredeyse 150 öğretmen vardı. Diğer kurbanların hangi gruplara ait olduğu belirtilmedi. Eyalet Kriminal Polis Dairesi sözcüsü, bu kişilerin, bakıcılar gibi okul çalışanları veya ne öğrenci ne de öğretmen olan diğer kişiler olabileceğini açıkladı.

Haberler/sgey./dpa