Frankfurter yeni rekora imza attı

Leila

Global Mod
Global Mod
hafıza sanatçısı

Pi yarışmasında rekor: Frankfurtlu kadın ondalık basamakların çoğunu hatırlıyor

Frankfurt am Main'den polis memuru Susanne Hippauf kupasını ve sertifikasını gösteriyor.

Kaynak: Lars Penning/dpa

Pi çemberi sayısı sonsuzdur; ancak Frankfurt'tan bir kadın, Pi yarışmasında sayıyı yaklaşık 18.000 ondalık basamağa kadar okumayı başardı. Ve bu hafızadan. Bu nasıl mümkün olabilir?

Emden. Almanya şampiyonasında Emden'de Pi daire sayısını okuyarak yeni bir rekor kırıldı. Frankfurtlu hatıra sanatçısı Susanne Hippauf, başından 18.026 ondalık basamağa kadar sayıyı okumayı başardı ve 2.500'den fazla basamakla kendi ulusal rekorunu kırdı. Kadın polisin bunu yapması üç saat beş dakika sürdü. Organizatör Jan van Koningsveld Cumartesi günü “Bu inanılmaz bir sonuç” dedi. Cuma gününden cumartesi gününe kadar süren yarışma Almanya'da benzersizdir ve Avrupa'nın geri kalanında bilinen benzer bir etkinlik yoktur.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Yarışma yedinci kez Emden'de gerçekleşti. Organizatörlere göre bu yıl 42 katılımcı denedi. Kurallar çok basit: Katılımcılar pi sayısının ondalık basamağını hiçbir yardım almadan hafızalarından mümkün olduğu kadar sayarlar. Bir hatanın derhal düzeltilmesi gerekir. Bir sonraki sayının sayılması arasındaki süre bir dakikayı geçemez.

Bu yılın kazananı Hippauf, öğrenme için lokus tekniği olarak adlandırılan tekniği kullanıyor. Sayılar yerlerle ve insanlarla bağlantılıdır. Her zaman önde gelen kişileri içeriyor: Güney Afrika'daki Masa Dağı'nda gün batımında Kai Pflaume veya Lanzarote adasında eski Şansölye Angela Merkel'in kocası Joachim Sauer. Loci, yerler anlamına gelen Latince bir kelimedir. Yarışmadan önce Hippauf, “Hafıza teknikleri hakkında bir kitap okumuştum ve nispeten hızlı bir şekilde pek çok şeyi hatırlayabiliyordum, bundan gerçekten keyif aldım” dedi.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Yarışma, 14 Mart'ta dünya çapında matematik severler tarafından kutlanan Uluslararası Pi Günü kapsamında düzenlendi. Amerikan yazılışına göre tarih 3-14'tür ve Pi'nin ilk rakamlarını ifade eder. Şu anki uluslararası rekorun sahibi Hindistan'dan geliyor ve daire numarasını 70.000'den fazla haneye kadar ezberlemeyi başardı.

Haberler