Failin suç ortağı var mıydı?

Leila

Global Mod
Global Mod
Paris. Polis komutanı Jean-Baptiste Salvaing, 13 Haziran 2016 akşam saat 20.00’den kısa bir süre sonra, yakındaki başka bir polis karakolunda idari memur olarak çalışan ortağı Jessica Schneider’a “Gidiyorum” diye yazdı. Cep telefonu mesajını hiç okumadı.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Çünkü o noktada o zaten ölmüştü ve Paris’in yaklaşık 50 kilometre kuzeybatısındaki Magnanville’deki evinde 25 yaşındaki Larossi Abballa tarafından bıçakla öldürülmüştü. Fail ayrıca ön bahçede Jean-Baptiste Salvaing’in kendisini birkaç kez bıçaklamasını bekledi. Komşulara göre Abballa’nın eve girmeden önce “Allahu ekber”, “Allah büyüktür” diye bağırdığı söyleniyor.

Çiftin üç buçuk yaşındaki oğluyla birlikte oraya barikat kurdu ve bölgede çekilmiş bir günah çıkarma videosunu internette canlı olarak yayınladı. Çocuğu filme alırken, “Onunla burada ne yapacağımı henüz bilmiyorum” dedi. Gece yarısından kısa bir süre sonra polisler nihayet binaya baskın düzenledi. Abballa bu süreçte öldü, ancak çocuk kurtarıldı; fiziksel olarak zarar görmemişti ama tamamen korkmuştu. O gece saldırının sorumluluğunu, katilin yakın olduğu terör örgütü “İslam Devleti” üstlendi.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Bu, Paris’te 130 kişinin ölümüyle sonuçlanan bir dizi terör saldırısından yaklaşık altı ay sonra ve Nice’te bir adamın sahil şeridinde 86 kişiyi ezdiği saldırıdan bir ay önce gerçekleşti. Fransa’yı ve özellikle hedef haline gelen güvenlik güçlerini şok etti. İlk kez polis memurlarına görev dışında, özel ortamlarında saldırı düzenlendi.

Olası suç ortaklarına karşı dava başlıyor


Yetkililer tarafından İslamcı olarak bilinen adi suçlu Abballa, polise karşı şiddetli bir nefret geliştirmişti. Ancak başlangıçta sanıldığının aksine tek başına hareket etmemiş olabilir. Çocukluk arkadaşı Mohamed Lamine Aberouz’un, öldürülen çiftlerden birinin bilgisayarının avuç içi dayanağında DNA izleri bulunması nedeniyle suç ortaklığı yaptığından şüpheleniliyor.

Diğer suçlamaların yanı sıra “bir kamu görevlisinin öldürülmesinde suç ortaklığı” ve “suçlu terör örgütüne üye olmak”la suçlanan 30 yaşındaki sanığın davası Pazartesi günü Paris’te başladı. Kendisi de masumiyetini protesto ediyor ve suçun işlendiği sırada mescitte olduğunu iddia ediyor. Suçlu bulunması halinde ömür boyu hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Çocuğun psikologla yaptığı görüşmede DNA izinin yanı sıra verdiği ifadeler de olası bir suç ortağına işaret ediyor. Bu onun travmatik sahneyi “iyi adamları” ve “kötü adamları” temsil eden karakterlerle yeniden canlandırmasına neden oldu. Çocuk iki “kötü adamdan” bahsetti: “Biri beni öldürmek istedi, diğeri şöyle dedi: Bekle, henüz değil” dediği aktarılıyor. İyi adamlar bu nedenle iki “kötü” karakterden birini “ne yakalayabildi ne de öldürebildi”.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun

Duruşma 10 Ekim’e kadar sürecek


Aberouz’un avukatları beraat talebinde bulunmak istiyor. 6 yıldır hücrede tutulan müvekkillerinin asıl failin yokluğunda “kusursuz suçlu” haline getirilmeye çalışıldığını eleştiriyor. Ayrıca, üç ay sonra Paris’teki Notre-Dame Katedrali yakınındaki başarısız saldırının ardından bir polis memurunu yaralayan genç bir kadınla da temas halindeydi. 2019’da Aberouz, “terör suçunu bildirmeme” suçundan birkaç yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Hayatta kalanların avukatlarından biri olan Pauline Dufourq, müzakereler öncesinde ailelerin “yargılamanın yedi yıldır yaşamak zorunda kaldıkları bin bir soruya yanıt vermeyeceğinin” farkında olduklarını söyledi. Abballa’nın neden Salvaing ve Schneider’ı kurban olarak seçtiği hâlâ belirsiz. Duruşmanın 10 Ekim’e kadar sürmesi planlanıyor.
 
Üst