Eyalet Meclisi, Leonese tereyağı yayığının geri kazanılması için 270.000 avro tahsis etti.

GuzzeL

Global Mod
Global Mod
Leon İl Meclisi, bu amaçla 2014 yılında kurulan dernek ile imzaladığı anlaşma ile Leonese kaymak sığır ırkının geri kazanım projesine 270.000 Euro tahsis etmektedir. İl kurumu başkanı Eduardo Morán, “sürdürülebilir ekonomik faaliyetlerin oluşturulması, çevrenin korunması ve orman yangınlarının önlenmesi veya tamir edilmesi gibi” bu yerli türün geri kazanılmasıyla bağlantılı sosyal ve çevresel faydaların altını çizdi. kırsal alanlardaki nüfusun


Morán, 2022, 2023 ve 2024 yılları için 270.000 Euro’luk ekonomik katkı ve çeşitli eylemlerin geliştirilmesini öngören Mantequera Leonesa sığır ırkının geri kazanılması için Dernek başkanı ile bir işbirliği anlaşması imzaladı. Bunlar arasında Leonese yayığının İspanya Hayvan Irkları Resmi Kataloğuna dahil edilmesi, doğal laktasyon ve geniş mera ile geleneksel üretim sisteminin yaygınlaştırılması, farklı kalitede sığır eti üretimi ve geleceğe izin veren yeni üretken sistemlerin tasarımı yer alıyor. üretim alanları için seçenekler, nüfus azalmasını hafifletmeye katkıda bulunur.


Hedeflerİl Konseyi Başkanı, bu hedeflerin “sürdürülebilir tarım ve hayvancılığa doğru evrilme ihtiyacı açısından Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Avrupa Birliği’nin öncelikleriyle mükemmel bir şekilde örtüştüğünü belirtti. çevreyi tehlikeye atan ve gelecek nesillerin doğanın tadını çıkarmaya devam etmesine ve sürekli artan bir nüfusu beslemesine olanak tanır”.

Bu Pazartesi günü Villablino’da düzenlenen basın toplantısında vurguladıkları gibi, Leon eyaleti güçlü bir sığır geleneğine sahiptir ve bugün önemli bir sığır sayımı yapmaya devam etmesine rağmen, “sürüde kayıtlı ete uygun çok az safkan hayvan vardır. kitaplar, çoğunluk ırk tanımı olmayan ineklerdir ”.

Bunun nedeni, daha fazla miktarda yağsız et üretimine ve kilo başına daha düşük maliyete izin veren ırkların aranmasıdır. «Ancak, diğerlerinin yanı sıra, annelerin süt üretiminin kaybı, etin daha düşük kalitesi ve üretim döngüsü Leon dağında başladığı, ancak sona erdiği için menşe bölgesindeki daha düşük ekonomik faaliyet gibi dezavantajları vardır. Morán, o menşe bölgesinden uzakta bir besi yerinde” diye yakındı.


AlternatifAlternatif, diye açıkladı, “Leonese yayığı gibi yerli bir ırk yetiştirmek, orta derecede kaslı ve yeterli malzeme kapasitesine ve tarlada bir buzağıyı 8-9 aya kadar nihai bir ürün olarak büyütmek ve beslemek için rustiklik. Korumalı Menşe Tanımı (PDO) veya Korumalı Coğrafi İşaret (PGI) gibi uluslararası kabul görmüş bir kalite işareti altında sertifikalandırılmış olmalıdır”.

Kurum başkanı, Villablino gibi belediyelerde “madencilik faaliyetinin durdurulması ve termik santrallerin kapatılmasının büyük etkisi olduğunu ve etkilenenler için bir çıkış yolu olabilecek hayvancılığa dönüşün” de belirtti. Kömürün gerilemesi, çevresel kaynaklara sahip olmasına rağmen büyük ekonomik ve sosyal zorluklar arz etmektedir.


proje yedeklemeLeón Üniversitesi Hayvansal Üretim Departmanı ve Ponferrada’nın UNED’inin desteği ve işbirliğine sahip olan bu projeye başından beri Eyalet Meclisinin hükümet ekibi dahil olmuştur.

2020 yılında il kurumu, Alider Presa yardımcısı tarafından yönetilen Ekolojik Geçiş bölgesi aracılığıyla 24.000 avro değerinde bir projeye sübvansiyon sağladı ve bu türün soy ağacını deşifre etmesi için UNED of Ponferrada’nın Sürdürülebilir Turizm ve Yerel Kalkınma Başkanına emanet edildi. .


anlaşmanın önemiİl Genel Meclisi Başkanı’na Ekolojik Dönüşümden Sorumlu Milletvekili Alider Presa eşlik etti; Villablino belediye başkanı Mario Rivas ve şu anda anlaşmanın önemini vurgulayan ve il kurumuna sektöre olan bağlılığından dolayı teşekkür eden dernek başkanı Benedicto González. “Tereyağı tabağının geri kazanılması ve geliştirmekte olduğumuz eylemler, pazardaki bir değişiklikle el ele gidiyor ve böylece tüketicilere ne yediklerini ve nereden geldiğini bilmenin katma değeriyle kaliteli et sunabileceğiz. itibaren” dedi. Gonzalez.

Aynı şekilde, “Bize bıraktıkları her şey için bu projeyi anneannelerimize ve çocuklarımıza borçluyuz, çünkü onların köylerde yaşamaya devam etmelerini istiyorsak onlara çevreyle yaşayabileceklerini sunmalıyız.”
 
Üst