Eti Popkek Limonlu

Felaket

New member
Eti Popkek Limonlu Tanımı İçin Gereçler

Kek harcı için:

• 2 adet yumurta (oda sıcaklığında )
  • 1 çay bardağı toz şeker
  • 1 paket vanilin
  • 1/2 (yarım) adet limonun suyu ve kabuk rendesi
  • 1/2 (yarım) çay bardağı sıvı yağ
  • 1 çay bardağı sıvı krema
  • 2 yemek kaşığı yoğurt
  • 2 su bardağı un
  • 1 paket kabartma tozu
İç dolgusu için:

• 1 su bardağı süt
  • 1,5 yemek kaşığı nişasta
  • 1,5 yemek kaşığı toz şeker
  • 1/2 (yarım) adet limon kabuğu rendesi
  • 100 gram beyaz çikolata
Üzeri için:

• 200 gram beyaz çikolata
Eti Popkek Limonlu Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Öncelikle kekimizi hazırlayalım. Oda sıcaklığında olan yumurtaları, toz şeker ve vanilya ile beyazlaşana kadar çırpalım.
  2. Akabinde tüm sıvı gereçleri ek edip biraz daha çırpalım. Limon kabuğu rendesi, un ve kabartma tozunu da ek edelim ( ben elekten geçirdim un ve kabartma tozunu ).
  3. yine homojen kıvama gelene kadar çırpalım kek harcımızı. Muffin kalıbını yağlayalım ve harcımızdan 1′ er kaşık hisse edelim ( ben dondurma kepçesi kullandım ).
  4. Evvelden ısıttığımız fırında 180 derece alt/üst ayarda yaklaşık 15-20 dakikada pişecektir ( fırından fırına değişebilir ).
  5. İç dolgusu için süt, nişasta, toz şeker ve limon kabuğu rendesini sos tenceresinde bir hoş çırpalım ve ocağı yakalım.
  6. Pişirme esnasında da devamlı çırpalım. Kıvam alınca beyaz çikolatayı ek edip eriyene kadar çırpalım ( ocağı kapatabiliriz ).
  7. Ben sıkma poşetine doldurdum iç kremasını ( kabuk bağlamamış oluyor ve kekin içine sıkmak kolaylaşıyor ). Kekler pişince en az 10-15 dakika dinlendiriyoruz. Tezgaha pişirme kağıdı serelim ve keklerimizi üzerine koyalım.
  8. Gelelim üstündeki çikolataya. Bunun için 150 gram çikolatayı benmari yordamı eritiyoruz. 50 gr daha sonradan ek edip güzelce eriyene kadar karıştırıyoruz.
  9. Keklerin alt kısmına bir fırca sayesinde çikolatayı sürüyoruz. Elma çekirdeği çıkaracakla da kekin ortasını biraz delelim ve sıkma poşetindeki iç dolguyu sıkalım ve tekrar kek modülüyle üzerini kaptalım.
  10. Hepsine birebir süreci yapıyoruz. Son olarak üzerlerine de beyaz çikolatayı sürüyoruz fırça ile.
  11. En az 2-3 saat kuruması için vakit verelim, üstündeki çikolatanın. Ve pop kekimiz hazır???? bu tanımı şiddetle tavsiye ediyorum.
Eti Popkek Limonlu Tanımı Fotoğraflı Yapılışı