Engin Baltacı: “Kibar duruyorsak uysal koyun değiliz”

Hasan

Member
Beşiktaş’ın deneyimli futbolcusu Josef de Souza, Spor Toto Üstün Lig’in 5. haftasında Beşiktaş’ın, deplasmanda MKE Ankaragücü’nü 3-2 mağlup ettiği maçından akabinde saha girip siyah-beyazlı taraftarlara saldıran taraftara müdahale ettiği nedeni öne sürülerek kırmızı kart görüp, 1 maç ceza almıştı. Bu cezaya ait Beşiktaş İkinci Lideri Engin Baltacı, Vodafone Park’ta düzenlenen basın toplantısında konuştu.

“Beşiktaş’a yönelik haksızlıklar üzgünüz ki devam ediyor”

TFF konseylerinin değişmesine karşın kedilerine yapılan haksızlıkların devam ettiğini belirten Baltacı, “İsterdik ki Ankaragücü maçından daha sonra daha hoş mevzuları konuşmak için bir ortaya gelmiş olalım fakat o denli bir konumda bir ortaya gelmedik. Hukuk kazalarının her vakit düzeleceğine inanan bir hukukçuyum. Liderimiz ve idare konseyi olarak bugüne kadar sıkıntıları daima ilgili heyetlerin halletmesini bekledik. Geçen periyottan başlayan ve bize bakılırsa neredeyse kronikleşmeye yüz tutan Beşiktaş’a yönelik haksızlıklar üzgünüz ki devam ediyor. Biz federasyon ve konseylerinin yeni olduğunun şuurundayız ancak bize yönelik haksızlıklar kronikleşti. Konseyler değişiyor fakat konseylere gelenler futbolun ruhunu bilmediği için haksızlıklar devam ediyor. Biz standart istiyoruz. Herkes için istiyoruz. Biz Tahkim’e gidelim; Josef ve ben, işin manevi istikametini Josef anlatsın, harekete yönelik kısmını de ben anlatayım diye bir duruşmalı tahkim istedik. Genel kural, bugüne kadar duruşma taleplerinin kabulü tarafında olmuş. Biz duruşma talebimiz kabul görseydi federasyon ortamında anlatacaktık kederimizi anlatamadık. Artık kamuoyuna anlatmam gerek” sözlerini kullandı.

“Ben bu hukuksuzluğu Beşiktaş topluluğuna nasıl anlatabilirim?”

Saldırının hakeme yönelik yapıldığı fikrinde olduğunu da aktaran İkinci Lider Engin Baltacı, “Bir kişi atlıyor, 70-80 metre koşuyor, tekme atarken Salih ve Cenk yan dönüyor. O esnada Josef bu hücumun devam etmesini engelliyor. Hakemin önüne Salih ve Cenk gelmese bu tekme hakeme yönelecek. Bize hayli küfür ettiler fakat hakeme de etiler. Ben taarruzun hakeme yönelik olduğunu düşünüyorum. Kaptanımız bunu engelledi. Birinci güvenlik bakılırsavlisi 5-10 saniye sorasında olay yerine ulaştı. Kaptanımızın fiili akın manasında davranışı olsaydı hakem kırmızı kartını çıkaracak, gösterdiği oyuncuyu işaret edecekti. Lakin görüyoruz ki hakemin kulağında kulaklık da yok. Hakemin rastgele bir yerde kırmızı kart gösterme aksiyonu de yok. Hakem bir yetkilimizi odasına çağırıyor ve 5 numaralı oyuncunuzu ihraç ettim diyor. Kırmızı kart gösterdiğini beyan ettikten daha sonra hakem rapor yazıyor. Diyor ki; süratle gelip tekme atan saldırgan taraftarı boynundan tutup sırtına yanlışsız koluyla tutarak çelme takarak yere düşürmüştür. bu biçimde bir manzara yok. Dördüncü hakem de birebirini yazıyor. bu biçimde bir imaj gördünüz mü? Bizim gördüğümüzü federasyonun hukuk heyetleri da görmüş ki 44. unsurdan sevk edilmesi lazım lakin hukuk heyeti bakıyor ki manzaralarla rapor örtüşmüyor. Hukuk genel şurası, fizikî müdahaleden durdurması sebebi öne sürülerek sportmenliğe karşıt hareketten sevk diyor. Bunun ne olduğunu PFDK’nın 36. unsuru yazmış. Bu 36. hususun neresinde fiili müdahale lafı var. İlla göndermeniz gerekiyor, o yüzden gönderiyorsunuz. Bunun bu biçimde olmadığını PFDK da söylüyor. Ceza tayinine yer almadığını söylüyor. Rüştü Reçber, Trabzonspor maçında ceza alanı haricinde topu elle kesti diye kırmızı kart görüyor. daha sonra göğsüyle engellediği için kırmızı kart iptal ediliyor. Siz bal üzere 1 maç oynamama cezasını kaldırabilirdiniz. 94’e 6’dan dolayı kaldıramadığınızı söylüyorsanız, daha evvel kaldırdınız. Önlemi kaldırın, oyuncumuz maçta oynasın dedik, onu da kabul etmediniz. Ben bu hukuksuzluğu Beşiktaş topluluğuna nasıl anlatabilirim? “ formunda konuştu.

Başakşehir maçının hakem atamasına eleştiri

Engin Baltacı, Spor Toto Muhteşem Lig’in 6. haftasında Medipol Başakşehir ile alanlarında oynayacakları çabaya hakem Halil Umut Meler’in atanmasını da eleştirerek, “Benim kaptanımın misyon almaması kime yarıyor. 2 Haziran’dan beri düdük çalmamış bir hakem hangi performansıyla haftanın en değerli maçına atandı. Bunu nasıl güzel niyetle yorumlayalım. Bu hakem, bir meydan okumayla üst üste iki sefer maçımıza atanan bir hakem. Biz futbolda şiddetin teröre dönüşmemesini nasıl önleyeceğiz. Bu konseylerle önleyeceğiz. Şuraların değişmesini isteyen başta Beşiktaş’tı lakin futboldan anlamayan insanlardan heyetler oluşturdunuz. Temeli biçime sefer ettiniz” diye konuştu.

“Kibar duruyorsak uysal koyun değiliz”

“Biz yalnız kendimiz için bir şey istemiyoruz” diyen siyah-beyazlı kulübün yöneticisi, kelamlarına şöyleki devam etti:

“Futbol topluluğunun tamamı için adalet istiyoruz. Bir hakemin bir maçta bu biçimde, öteki maçta diğer karar vermesini istemiyoruz. PFDK ve Tahkim’in bir o denli, bir bu biçimde kararlar vermesini istemiyoruz. Daima hürmet çerçevesinde yaklaşıyoruz fakat bize yönelik haksızlıklar arttıkça sesimiz yükselecektir. Kibar duruyorsak uysal koyun değiliz. Gerçekler karşısında susmayız.”

Son olarak Beşiktaş taraftarına da seslenen Engin Baltacı, pazartesi günü oynayacakları Başakşehir maçında yabancı husus atılmamasını ve küfür edilmemesini, yalnızca ekibe takviye verilmesini istedi.

İHA