Donanma, yelken eğitim gemisi “Gorch Fock” için en iyi konukları arıyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Kiel. Deniz sakin olduğunda, yelkenli eğitim gemisi Baltık Denizi kıyısı boyunca yavaşça süzülüyor. Sadece hafif bir rüzgar esiyor ama “Gorch Fock” vinçlerinin mürettebatı geminin ana direği olan ana direk üzerinde seyrediyor. Noah Straßner baş döndürücü yüksekliklerde armalara tırmanıyor. İşyeri rüzgar ve hava şartlarından bağımsız olarak 45 metreye kadar yüksekliktedir. 21 yaşındaki oyuncu Topps’un konuğu. Donanıma ilk tırmananlar ve güverteye en son dönenler onlardır. Saarland yerlisi, “Yani yükseklere çıkmayı göze almalısınız” diyor. “Cesur olduğunu söyleyemem.”

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Yıllar süren pahalı yenileme çalışmalarının ardından Donanma, “Gorch Fock”u 2021 yılında geri aldı. Ancak 89 metre uzunluğundaki üç kaptanlı geminin normal mürettebatı hala çok küçük. Komutan Andreas-Peter Graf von Kielmansegg, “Tamamen tamamlanmış değiliz ancak genel olarak nispeten iyi donanıma sahibiz” diyor. Şikayet etmek için hiçbir nedeni yok. Ancak: “Genel olarak, bu bir sır değil, Donanmanın genç yetenekleri çekmesi kolay değil ve bunu bir noktada fark ediyoruz” diyor deniz kaptanı. Gemisinin daimi mürettebatı şu anda 90 kadın ve erkekten oluşuyor. Donanmaya göre ideal olarak 130 kişi olacaktı.

“Biz bir fırtına gemisiyiz, gemi fırtına için yaratılmıştır”

Straßner şu anda üç kaptanlı gemide bulunan altı Topps misafirinden biri. Donanmaya göre on iki optimaldir. Bir Berlinli yakında takımdaki yedinci kişi olabilir. Leeloo Tiedt, “Biz bir fırtına gemisiyiz, gemi fırtına için yapılmıştır” diyor. Üç buçuk yıldır gemide. Ancak açıkça şunu itiraf ediyor: “Elbette bugün o kadar kafanın iyi olmamasının daha iyi olduğunu düşündüğüm günler de oluyor.”

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Eğitim şefi Kristina Stüdel’in açıkladığı gibi, Topps misafirlerinin işleri zahmetli, fiziksel açıdan zorlu ama aynı zamanda gemide bunu telafi edecek bazı ayrıcalıklarla da geliyor. Örneğin donanımda çalıştıktan sonra Toppsgasten’in artık gemiyi temizlemesine gerek yok.

Aralık 1958’de hizmete girdiğinden bu yana 15.000’e yakın subay ve astsubay adayına üç kaptanlı eğitim verildi. Sonbaharda, başka bir sınıf grubunun yerel sularda “Gorch Fock”ta denizcilik becerilerini öğrenmesi planlanıyor. Geminin bir sonraki uluslararası yolculuğunun önümüzdeki baharda İber Yarımadası ve Kuzey Afrika’ya yapılması planlanıyor.

Leeloo Tiedt, asker ve yelken eğitim gemisi “Gorch Fock”un yelken ekibi üyesi donanımda asılı kalıyor.  Berliner üç buçuk yıldır gemide ve Topps'un konuğu olmak istiyor.

Yelken eğitim gemisi “Gorch Fock”un askeri ve yelken takımının üyesi Leeloo Tiedt, halatlarda asılı duruyor. Berliner üç buçuk yıldır gemide ve Topps’un konuğu olmak istiyor.

© Kaynak: Marcus Brandt/dpa

Genç subayların eğitimi açısından gemi çok önemli. Komutan Kielmansegg, “Yelken altında sürüş, motor altında sürüşten farklıdır” diyor. “Bir geminin rüzgar tarafından yönlendirilmesi çok özel bir şeydir ve doğanın güçlerine daha büyük ölçüde dahil olabilirsiniz.” Tersanede geçen uzun sürenin ardından mürettebatın öncelikle yeniden deneyim kazanması gerekiyor, ancak iyi bir ilerleme kaydediyorlar.

2010’da ölümcül düşüş

2010 yılında Brezilya’da bir kadın öğrencinin halattan ölümcül şekilde düşmesinin ardından Donanma, gemideki güvenlik önlemlerini önemli ölçüde iyileştirdi. Topps konuğu Straßner, bazı günler donanımda beş saat geçirdiğini söylüyor. Emniyet kemerinin ağırlığı yaklaşık on iki kilogramdır. Eskiden işler tamamen farklıydı.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Dirk Kock-Rohwer, 1980’de altı ay boyunca mavnada Topps’un misafiriydi. O zamanlar yalnızca bir gemi halatı ve karabinayla sabitleniyordu. “Nuh kaza yaparsa hayatta kalacak. Muhtemelen sırtımı kırardım” diyor Kock-Rohwer. 63 yaşındaki oyuncu, 2022’den beri Schleswig-Holstein eyalet parlamentosunda Yeşiller adına oturuyor ve parlamento grubunun Bundeswehr politika sözcüsü.

Kock-Rohwer aynı zamanda organik bir çiftçidir. Güverteden donanıma baktığında Kuzey Alman’ın gözleri parlıyor. “Hemen kaşınmaya başladım” diyor. “O Gorch-Fock duygusundan kurtulamayacaksın.” Geminin eski bir yelkeninden yapılmış eski spor çantasını hâlâ saklıyor.

Komutan Andreas-Peter Graf von Kielmansegg, yelken eğitim gemisi

Komutan Andreas-Peter Graf von Kielmansegg, yelken eğitim gemisi

Komutan Andreas-Peter Graf von Kielmansegg, yelkenli eğitim gemisi “Gorch Fock”un köprüsünün direksiyonunda duruyor. Daimi kadro henüz tamamlanmadı. Mürettebat şu anda 90 kadın ve erkekten oluşuyor, Donanmaya göre 130 ideal.

© Kaynak: Marcus Brandt/dpa

Kock-Rohwer, bugün hala donanıma girmeye cesaret edebileceğini söylüyor. “Özel olan şey, güvertede durup 200 kişiyle alanı paylaşmamanız, orada göreceli bir özgürlük içinde çalışmanızdır.” 43 yıl önce onu Topps’un konuğu olmaya iten şey buydu. Yükseklere dayanıklı bir kafa ve güvenli eller gereklidir. “Çünkü güvenlik her şeyden önce gelir, özellikle de orada. Orada buraya göre daha fazla rüzgar var.” Gemide her el önemlidir. “Eğer kendinizi bunun dışına çıkarırsanız, tüm mürettebatın çalışması durur.”

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Haberler