Divan Konseyi Aralık Ayı Olağan Toplantısı gerçekleştirildi

semaver

Global Mod
Global Mod
Galatasaray Spor Kulübü Divan Heyeti Aralık Ayı Olağan Toplantısı, Ali Sami Yen Spor Kompleksi Nef Stadyumu’ndaki Özhan Canaydın Konferans Salonu’nda gerçekleştiridi.

Toplantı başlamadan evvelce Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vatan için canını feda etmiş olan kahraman şehitlerimiz, kulübümüzün kurucusu ve 1 numaralı üyesi Ali Sami Yen ve arkadaşları ile yakın vakitte hayatını yitirmiş olan üyelerimizin anısına bir dakikalık hürmet duruşunda bulunuldu.

Galatasaray Spor Kulübü İdare Heyeti Üyesi İsmail Sarıkaya, Tüzüğümüzün 87/14. hususu uyarınca kulüp ve bağlı iştiraklerine ilişkin 30 Eylül 2022 tarihi prestijiyle düzenlenmiş ve bağımsız kontrolden geçmiş 9 aylık konsolide mali tablolar ile özet yönetsel-sportif faaliyet raporlarının sunumunu gerçekleştirdi.

Ömer Berbat, Tüzüğümüzün 96/8. unsuru uyarınca Kulüp ve bağlı iştiraklerine ilişkin 30 Eylül 2022 tarihi prestijiyle düzenlenmiş ve bağımsız kontrolden geçmiş 9 aylık konsolide mali tablolar ve özet yönetsel-sportif faaliyet raporlarıyla ilgili olarak, Kontrol Heyetinin tespit ve incelemelerini aktardı.

Galatasaray Spor Kulübü Divan Konseyi Üyeleri ortasından Reha Bilge, Işın Çelebi, Taner Aşkın, Sami Çölgeçen, Doğu Özgür, Ömer Saim Oğuz, Fethi Demircan, Abdullah Tirali, Ertay Örmen ve Murat Gönenç kürsüden fikirlerini aktardı.

Galatasaray Spor Kulübü Lideri Dursun Aydın Özbek, kürsüye gelerek şu konuşmayı yaptı:

“Sayın Divan Liderim ve değerli heyeti, pahalı Divan Heyeti Üyelerimiz, saygıdeğer hanımefendiler ve beyefendiler hepinize hürmetlerimi ve selamlarımı gönderiyorum. Bugün aralık ayı divan toplantısında siz kıymetli üyelerimizle bir ortadayız.Her divan toplantımızda yaptığımız üzere bu divan toplantımızda da sizi Galatasarayımız için değerli olan konularda bilgilendirmek istiyorum. Bu bilgilendirmelerin şeffaf idare anlayışımıza ve birlik birlikteliğimizi olan katkısını hayli önemsiyorum. Biraz evvel dokuz aylık faaliyet raporunu izlediniz. Sayıları da gördük. Galatasaray epey sıkıntı bir periyottan geçiyor; lakin ben ve takım arkadaşlarım hiç birimiz ümitsiz değiliz. Zira tünelin sonundaki ışığı görüyoruz o ışığa ulaşmak için hiç hiç durmadan çalışıyoruz. Bu süreçte ehemmiyet verdiğimiz projelerin başında Mecidiyeköy’deki rezidans projemiz geliyor. Bu projenin yarattığı gelirle Bankalar Birliği muahedesinin yarattığı yükten kurtulmanın birinci adımını atacağız. Bedelli Galatasaraylılar, her fırsatta size bilgi vermeye size Bankalar Birliği Konsorsiyumu ile yapılan mutabakatın bize ne getirip ne götürdüğünü anlatmaya çalışıyorum.”

“FAİZ SARMALINDAN ÇIKMAMIZ LAZIM”

İşte biraz evvel sevgili İsmail kardeşim söylemiş oldu. Bu faiz sarmalından çıkamazsak, kimse kusura bakmasın, torunlarımıza çocuklarımıza bir gelecek bırakamayız. Mecidiyeköy’deki Leo Residence projesinden meydana getirilecek fonun Florya’daki ve Kemerburgaz’daki projelerimize de bir motor olacağını sizlere belirtmek istiyorum pahalı Galatasaraylılar. Bu projelerin hızlanmasını sağlayacaktır. Hazırlıklarımız devam ediyor; bu akşam burada Mecidiyeköy’deki Leo Residence projesinin lansmanını birlikte yapacağız.”

“ASLAN ÜZERE BAŞLADIK, SONUNU ASLAN ÜZERE GETİRECEĞİZ”

Buraya gelirken hazırlıkların tamamlanmak üzere olduğunu gördüm. Tüm Galatasaraylıların bu projeye dayanak vermesinin epeyce kıymetli olduğunu tabir etmiştim. Projemize beklentimizin hayli üzerinde dayanak var, fazlaca üzerinde talep var. Onun için bugün bu projenin yalnızca yüzde 70’ini satışa sunuyoruz. Kalan oranını da daha sonra daha âlâ bir fiyata satmak üzere koruma edeceğiz. Aslan üzere başladık ve birebir biçimde sonunu getireceğiz pahalı Galatasaraylılar. Bu projede olduğu üzere Galatasaray’ın ismi hangi projede var ise muvaffakiyet da oradadır. Bu da Galatasaray’ın büyüklüğü, Galatasaray’ın Türkiye için ne kadar değerli bir kurum olduğu, Türk futbolu Türk sporu için ne kadar kıymetli bir kurum olduğunun göstergesidir.”

Mecidiyeköy’deki Rezidans projesinden istihsal edilecek sayısı tekraren söylemiş oldum. Milyarın üzerinde bir fon yaratmayı bekliyoruz. Bu fonla hem Florya’daki projemiz hem Kemerburgaz’daki projemiz tıpkı vakitte Ada’daki projemiz hayat bulacaktır. Mecidiyeköy’deki Leo Residence, 186 tane 1+1, 2+1’den oluşan bir rezidans projesi ve altında Büyükdere Caddesi’ne açılan beş tane epeyce hoş dükkan var. Bunların satışı için harekete geçmiş bulunuyoruz. Nevita şirketi ile de iş birliğimiz var. Yabancılara satış şu anda epey değerli. Onları organize eden bir şirket olduğundan dolayı kendileriyle iş birliğimiz var. Projemize gösterdiği ilgiden dolayı onlara teşekkür ediyorum.

“KEMERBURGAZ’DA TEMEL ATMA MERASİMİNDE BULUŞACAĞIZ”

“Değerli Galatasaraylılar. Öbür kıymetli projelerimizden birisi de Kemerburgaz’daki Metin Oktay Tesisleri’ni taşıyacağımız proje. İnşaat tüm süratiyle devam ediyor. Yakında, hayli kısa bir süre daha sonra, orada da bir daha daima birlikte bu hoş tesisimizin temel atma merasiminde buluşacağız. Onun için Kemerburgaz’ın kıymetini daima vurgulamak istiyorum. Türlü toplantılara katılıyorum, türlü kulüpleri ziyaret ediyorum ve tespitlerim var.”

“Futbolumuzun beşiği olan Florya, yaklaşık bundan 45-50 sene evvelden ağabeylerimiz tarafınca yapılmış. Onlara büyük bir teşekkürü gönderiyorum buradan. Yapıldığı vakit Türkiye’nin en kıymetli tesisiydi. Derwall ile daha da gelişti. Amma velakin 45 seniçin beri çivi çakılmadı. Sayın Adnan Polat bir konaklama tesisi yaptı. Öteki üyelerimiz kimi katkılarda bulundu ancak tesisin hizmet veren konuları prestiji ile artık eski bir tesis olarak gündemde duruyor. Gelen idarelerin de yapacağı fazla bir şey yok; zira alanlar kısıtlı. Yapılan projeler 45 sene öncedenki projeler. ötürüsıyla Kemerburgaz’a Galatasaray Spor Kulübü’nün bilhassa futbol grubunun ve alt yapısının harikulade bir gereksinimi var. Onun için temel atma merasiminin epey kıymetli bir gün olduğunu düşünüyorum, hepinizi davet ediyorum. Tarih konusunda sizi bilgilendireceğim.”

“FLORYA’DA KISA MÜHLET daha sonra MÜJDE VERECEĞİM”

“Florya projemiz Emlak Konut’a ilişkin 40 dönüm yerin satın almasıyla hayata geçecek bir proje. Sonuna geldik. İnşallah kısa bir süre daha sonra size bu muştuyu vermek istiyorum. Son derece ağır çalışmalarımız yardımıyla bu Florya projesini de sizlere inşallah bir daha bu biçimde bir lansmanla tanıtma fırsatımız olacak.”

“Bildiğiniz üzere geçtiğimiz dönem, Ada’yı sizlerin hizmetine kısmen açtık. Öteki kısmı da dönemin bittiği noktada itibaren yapacağımızı söylemiş olduk. O çalışmalarımıza devam ediyor. Yakında oradaki faaliyetleri de gözlemleyeceksiniz. Hedefimiz önümüzdeki yaz döneminde Ada’nın tümünü siz sayın üyelerimize hizmet verecek biçiminde getirmek.”

“GALATASARAY’A YAKIŞANI YAPMAK BOYUNUMUZUN BORCU”

Başka bir proje spor salonu projesi. Anlatmaktan yorulmuyorum, yorulmayacağım. Arkadaşlarımla birlikte hizmet etmekten yorulmadık, yorulmayacağız. Spor salonu projesi Galatasaray’ın şayet olmazsa olmaz projelerinden bir tanesi. Göçebe üzere erkek basketbol bir gün bir yerde oynuyor, bayan basketbolu diğer yerde oynuyoruz. Judo değişik bir yerde. Müthiş bir dağılmışlık var. Yüzme diğer bir yerde, sutopu diğer bir yerde. Bunun giderilmesi lazım. Galatasaray Spor Kulübü idaresi ve Galatasaray Spor Kulübü’nün üyeleri bu meseleleri çözmek zorundadır. Biz İdare Heyeti olarak bunların hepsinin başlamasını sağlayacağız. Alışılmış bu projeler kısa vadeli projeler değil. Biz temelini atacağız daima birlikte, bizden daha sonra gelecek idareler de bu projeleri devam ettirecekler. Ettirmeleri gerekir. Şayet Galatasaray’ı biz torunlarımıza çocuklarımıza miras olarak bırakmak istiyorsak o denli bir Galatasaray’ı bırakmamız lazım. Ben ve arkadaşlarım hiç bir vakit bulduğumuzla asla yetinmiyoruz. Daha uygununu yapmak, Galatasaray’a yakışanı yapmak bizim boynumuzun borcu.”

Değerli Galatasaraylılar. Seçildiğimiz günden bugüne kadar daima söylemiş olduğimiz kıymetli problemlerimizden bir tanesi, mali açıdan kuvvetli ve sürdürülebilir bir sportif muvaffakiyete sahip, her branşta rekabet eden bir spor kulübü haline getirmek isteğimizdi. Yalnızca İdare Şurası bunu başarabilir mi? Hayır. İdare Konseyi ne yaparsa yapsın, elinden gelen her şeyi yapsa şayet bize takviye vermezseniz biz bu işin ortasından çıkamayız. Israrla şunu söylüyorum. Diyorum ki öbür Galatasaraylılar biz çalışıyoruz, Galatasaray’ı daha yükseklere taşımak için çalışıyoruz. Bu hedefimizi sizlerin de gönülden kabul ettiğini biliyorum. Emelimiz birebir. Maksadımız birebir. Şu toplulukta bu söylemiş olduklerinden farklı düşünen bir kimse olabileceğini düşünmüyorum. bu biçimde gayemiz aynıysa, icraatın ortasında de arkadaşlarla birlikte biz var isek, bizim bir ortaya gelmemizden, bizim birlikte hareket etmemiz haricinde ne düşünülebilir?”

“GALATASARAY, CUMHURİYETİN 100. YILINDA SPOR TOPLULUĞUNA ÖRNEK OLACAK”

Buradan tüm üyelerimize, bütün Galatasaraylılara bir sefer daha sesleniyorum. Artık kutuplaşmadan kısır çekişmeleri, küskünlükleri değil, Galatasarayımızın geleceğini ve bunun nasıl daha üste taşımak için katkılar vereceğimizi konuşmalıyız. Cumhuriyetimizin 100. yılında Galatasaray’ın her vakit olduğu üzere bu hususta da spor topluluğuna örnek olacağına yürekten inanıyorum.”

“Değerli hazirun. Bu yaratacağımız birlik ortamı ve sinerji yalnızca kulübe katkı vermeyecek. Bizim ilkokulumuz, lisemiz, üniversitemiz var. Eğitim vakfımız, yardımlaşma vakfımız, derneklerimiz var. Bunları da düşünerek daima birlikte hareket etmek muhtaçlığını hissediyoruz. Biz demiyor muyuz kıymetli Galatasaraylılar 500 seneyi aşan bir geçmişiyle gurur duyduğumuzu, dünyada emsali olmayan bir spor kulübü olduğumuzu daima söylemiyor muyuz? bu biçimde bu topluluktaki her kurumun gereksinimlerine tahlil üretmemiz gerekiyor. Galatasaray Spor Kulübü olarak, ben ve idarem bu bakılırsavden kaçamayız.”

“BİZ BİR AİLEYİZ”

Örnek vereceğim kıymetli Galatasaraylılar. İlkokulumuz var. Şişli’nin alt tarafında bir yerde. Problemleri var. Devlet ilkokulu. ötürüsıyla bütçesi var ve bütçesine göre hareket etmek zorunda. Mali yapısında eksiklikler oluyor. Onların meselesinin bizim sıkıntımız olması lazım. Ben ve arkadaşlarım hiç bir vakit bu sorumluluktan kaçmayacağız. Lisemiz var. Lisemiz mükemmel bir bina. Devlet lisesi. İstanbul’un göbeğinde, Beyoğlu’nda her insanın imrenerek baktığı bir binamız var. Beş yüz sene öncedenden geliyor. Binanın bugünkü mimari yapısı koruma ederek eksiklikleri şüphesiz oluyor. Tesisat gibi… Eğitimini üst seviyede vermek için lojman muhtaçlığı oluyor. Hocaların muhtaçlığı oluyor. Artık bu meselelere bir yalnızca onların meseleleri diyip sağır mı duracağız? Bu sorunlarlı biz kaygı etmeyecek miyiz pahalı Galatasaraylılar?”

“Üniversitemiz var. Sayın rektörle her gün aşağı üst irtibattayım, konuşuyorum. Şundan yakınıyor. Yurt gereksinimi var. Bilhassa kız yurdu işin büyük muhtaçlık var. Çok başarılı kız talebelerimiz üniversiteye kayıt yaptırmak için geliyorlar lakin yurt imkanı olmadığından dolayı kayıtlarını öbür üniversite alıyorlar. Birinci sırada yeğleyen üniversite Galatasaray Üniversitesi. Artık biz bu problemle dertlenmeyecek miyiz? Bu sorun onların sorunu diyip geçecek miyiz? Çok sıradan bir örnek vereceğim. Beyoğlu’nda bir müze binamız var üniversitenin bünyesinde. Müze iki seniçin beri kapalı. Yaklaşık 10 milyon dolara yakın para harcamış vaktinde. 2003’te yapılan kontrat, Galatasaray Spor Kulübü ile yapılmış bilahare kontrat değişmiş. En sonunda üniversitede PTT ile yapılan bir kontrat var. Giderek oradaki kimliğimiz kaybolmuş, müzenin kapısı kapalı… bu biçimde biz niçin oraya o parayı harcadık, niçin bu elimizdeki varlıklara sahip çıkmakta zorlanıyoruz?”

“Değerli Galatasaraylılar demin de söz ettiğim üzere biz bu sıkıntılar onların meseleleri diyip geçmiyoruz. Bu problemler bizim de ortasından geldiğimiz, daima övündüğümüz 500 yıl geçen bir eğitim kurumundan neşet ettik diye övüne övüne anlattığımız bir kurumun üyesiyiz. Galatasaray Spor Kulübü olarak hiç bir vakit bu meselelere sağır kalmayacağız. Müze binası ile ilgili sayın bakanla görüştüm. Sayın PTT genel müdürü ile görüştüm. İnşallah yakın bir süre zarfında da o problemleri çözeceğiz. Eğitim vakfının muhtaçlıkları var. için Eğitim vakfının sıkıntıları da bizim problemimiz. Zira biz bir aileyiz. Yardımlaşma vakfımız var. Betül kardeşim burada. Bana ulaştırdığı her sorunun ardında İdare Şurası arkadaşlarımla birlikte duruyorum. Şu anda birlikte yürüttüğümüz bir projede Ulusal Emlak’tan yardımlaşma vakfının üzerinde bulunduğu arazinin satılması için konuşuyoruz. Bu projeyi yakında sizin önünüze getireceğiz. Orası bizim yaşlılarımızın barındığı, bakıldığı bir yer. Biz Galatasaray Spor Kulübü olarak onların sorunu diyip sağır mı kalacağız? Derneklerin gereksinimi oluyor. Sevgili Fidel kardeşim de burada. Öbür bir yerde da bir dernek açılması için birlikte konuşuruz, tahlil arıyoruz. hiç bir vakit Galatasaray Spor Kulübü idaresi olarak şunu söylemedik. Bu derneğin sorunu, gitsin kendisi çözsün demiyoruz. Biz büyük bir aileyiz. Bu ailenin fertleri olarak, bu ailenin birliği bütünlüğü ve başarısı için daima birlikte düşünmek zorundayız. Daima birlikte katkı vermek zorundayız. Bunu geçmişteki ağabeylerimiz aslına bakarsan düşünmüş ve bedene geçirmiş. Ne yapmışlar? Bütün bu saydığım kurumların ortasında bulunduğu bir iş birliği konseyi kurmuşlar. Onlara teşekkür ediyorum. Bunun farkına varmışlar. elbette ki ilkokul, lise, üniversite, dernekler, vakıflar kendi mecralarında epey başarılı işler yapıyorlar. elbetki onların elini uzanmadığı yerde Galatasaray Spor Kulübü’nün elinin kesinlikle olması lazım. Zira biz bir aileyiz pahalı Galatasaraylılar. Bunun farkına varalım.”

“Ben iş birliği konseyinin daha tesirli olmasını, daha büyük hizmetler vermesini istek ediyorum. Kıymetli hazirun. Ben Galatasaray Spor Kulübü lideri olarak tüm bu problemleri ve eksiklikleri gidermek için topluluğumuzun bir neferi olarak elimden geleni yapmaya devam edeceğim. Bunun bana emanet edilen bu büyük makama dair epey kıymetli bir nazaranv olduğuna inanıyorum. Galatasaray’ı daha uygun günlere ulaştırmak için kalbi Galatasaray’la atan herkese gereksinimimiz var. Yalnızca bugünü değil geleceği düşünerek, tartışarak Galatasarayımız için ortak doğruyu bir arada bulmalıyız. bir arada olursak bizim Galatasaray sevgimizin önünde kimse duramaz pahalı hazırım hepinize sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum.”