Beş aylık grevin ardından anlaşma sağlandı

Leila

Global Mod
Global Mod
Los Angeles. Amerika Yazarlar Birliği (WGA) Pazar günü Los Angeles’ta yaptığı duyuruda, neredeyse beş ay süren grevin ardından “geçici bir anlaşma” yapıldığını duyurdu. Bu, söylendiği gibi artık sonuçlandırılması gereken temel bir anlaşmadır. Hollywood yazarları, senaristler sendikasının ABD’deki büyük stüdyolar ve yayın sağlayıcılarla bir anlaşmaya varamaması üzerine Mayıs ayı başında greve gitti.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Ancak şimdi bu atılım gerçekleşmiş gibi görünüyor: WGA, “Üyeliğimizin her sektöründeki yazarlar için önemli kazanımlar ve güvenceler sağlayan bu anlaşmanın istisnai olduğunu büyük bir gururla söyleyebiliriz” dedi. Ancak henüz ayrıntılar verilemiyor. WGA şunu da açıkça ortaya koydu: Anlaşma sonuçlanana kadar grev devam edecek – WGA üyeleri artık kendileri için sokağa çıkmasalar bile, en fazla grev yapan aktörleri desteklemek için.

11.000 senarist kalemi bıraktı


WGA temsilcileri ve Sinema Filmi ve Televizyon Yapımcıları Birliği’nin (AMPTP) temsilcileri, haftalardır ilk kez birkaç gün boyunca müzakere masasında oturdu. Görüşmelere Disney patronu Bob Iger ve medya devi Warner Bros. Discovery’den CEO David Zaslav’ın da katıldığı söylendi.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Daha iyi çalışma koşulları için yapılan başarısız görüşmelerin ardından, Yazarlar Birliği’nin 11.000’den fazla senaristi Mayıs ayı başında greve başladı. Yazarlar, diğer şeylerin yanı sıra maaş artışları, daha iyi çalışma koşulları, sağlık ve emeklilik yardımları için daha yüksek sübvansiyonlar ve yapay zeka (AI) kullanımının düzenlenmesi çağrısında bulundu.74. Primetime Emmy Ödülleri geçen yıl tam zamanında gerçekleşti.  Bu yıl grev nedeniyle ödül töreni ertelenmek zorunda kaldı.


74. Primetime Emmy Ödülleri geçen yıl tam zamanında gerçekleşti. Bu yıl grev nedeniyle ödül töreni ertelenmek zorunda kaldı.

© Kaynak: AP/dpa aracılığıyla Mark Terrill/Invision

Hollywood duraklamada


Temmuz ortasında SAG-AFTRA oyunculuk sendikasından yaklaşık 160.000 oyuncu da benzer taleplerle yazarlara katıldı. Yapımcılar ile oyuncular sendikası arasındaki cepheler sertleşmeye devam ediyor; grevin başladığı Temmuz ayından bu yana herhangi bir görüşme yapılmadı.

ABD’de aktör ve senaristlerin 60 yılı aşkın süredir ilk çifte grevi Hollywood’u adeta durma noktasına getirdi. İş anlaşmazlığı nedeniyle neredeyse hiçbir film ve dizi çekilemedi. Grev nedeniyle oyuncuların filmlerinin reklamını yapmasına da izin verilmiyor. Film gösterimleri ertelendi ve ödül sezonu da etkilendi. Başlangıçta Eylül ortasında verilmesi planlanan dünyanın en önemli televizyon ödülü Emmy, artık Ocak 2024’e kadar verilmeyecek.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Haberler
 
Üst