Berlin’de öldürülen taksi şoförüne “korkunç, el altından eylem” suçundan 14 yıl hapis

Leila

Global Mod
Global Mod
Berlin. Taksi şoförünün hiç şansı yoktu. Fail, 6 Nisan günü erken saatlerde Berlin’in Grunewald kentinde onu boynundan derin bir bıçakla bıçakladı. Yoldan geçen bir kişi, 49 yaşındaki kanamalı kişiyi fark etti ve acil doktor, kurbana tıbbi müdahalede bulundu. Ancak kısa bir süre sonra iki çocuk babası hastanede hayatını kaybetti. Yaklaşık beş ay sonra, Cuma günü Berlin Bölge Mahkemesi 24 yaşındaki bir kişiyi cinayet ve ölümle sonuçlanan soygun suçundan 14 yıl hapis cezasına çarptırdı. Aynı zamanda mahkeme onun bir psikiyatri hastanesine yatırılmasına karar verdi. Baş yargıç Gregor Herb, failin “yüksek risk” taşıdığını açıkladı.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun

Şizofrenik hastalık nedeniyle azalan suçluluk


Mahkeme, Tunuslunun suçun işlendiği sırada daha az sorumlu olduğunu varsayarak ömür boyu hapis cezası vermedi. Bunun arka planında ise bir uzmanın teşhis ettiği şizofreni hastalığı yer alıyor. Yargıç Herb’ün açıkladığı gibi, mahkemenin bakış açısına göre, “duygusal kapasitenin tamamen yok olması” bu hastalığın bir işaretiydi. Mahkeme, kararıyla savcının talebini yerine getirdi. Karar nihai değildir.

Yargıçlar, 24 yaşındaki çocuğun 6 Nisan’da Südkreuz tren istasyonunda kurbanın taksisine para çalmak amacıyla bindiğine ikna oldu. 49 yaşındaki adam rastgele bir kurban ve bu durum ailesi için dayanılmaz olmalı. Aslında demiryolunda sevk memuru olarak çalışıyordu, ara sıra taksi şoförü olarak da yardım ediyordu. Yargıç Herb, “O, suçunu dikkatlice planlayan bir failin kurbanıydı” dedi. Fail, hastalığına rağmen “ihtiyaçlarının ve eyleme geçme dürtülerinin tamamen kurbanı olmadı”.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Mahkeme ikna oldu: Berlin’deki ölümcül bıçaklı saldırıdan iki gün önce, 24 yaşındaki adam Belçika’da 53 yaşındaki kız arkadaşını öldürmüştü. Daha sonra Almanya’ya kaçtı; asıl varış noktası Oslo’ydu.

Sanık: “Açtım, birinin parasını alıp öldürmek istedim”


Taksi şoförüne yapılan saldırının ardından fail Schleswig-Holstein’a kaçtı ve aynı gün Flensburg’da yakalandı. Dayanak, Belçika’da işlenen suça ilişkin tutuklama emriydi. Bu yüzden komşu ülkede hâlâ kendi adına hesap vermek zorunda kalacak. Savcı, başlangıçta Berlin’deki yargılamanın öncelikli olduğunu söyledi.

2011 yılında aile bireyleriyle birlikte Tunus’tan kaçtığını söyleyen ve 2017’den bu yana Belçika’da mülteci statüsünde olduğu söylenen sanık, duruşmada ifade vermedi. Avukatı, duruşma sırasında “birkaç kez itirafta bulunduğunu” belirtti. Kaydedilen ve mahkemede oynatılan bir polis röportajında 24 yaşındaki genç şunları söyledi: “Açtım, birinin parasını alıp onu öldürmek istedim.”

Belçika’da iddia edilen suçta kullanılan bıçağın aynısını kullandı. Sorgulayıcı tarafından neden para istemediği sorulduğunda 24 yaşındaki genç şöyle açıkladı: “Çünkü para isteyemeyecek kadar gururluyum.” Ayrıca şunları söyledi: “Öldürmek iyi bir şeydir.” Hayatının “her şeyin sıkı olduğu” bir dönemde bu yolu seçti – “ölene kadar”. Gösteri sırasında hiçbir şey hissetmedi; “hiçbir duygu yok”. On avroyu cips, kahve ve meyve suyu almak için kullandı.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


24 yaşındaki genç, psikolojik sorunları nedeniyle tutuklanmasının ardından gözaltında tutularak geçici olarak sözde ceza sistemine yerleştirildi. Mahkeme, Berlin kararı nedeniyle kendisinin “uzun süre parmaklıklar ardında kalacağını” varsayıyor. Yargıç Herb, tehlikeli olduğu düşünüldüğü sürece psikiyatri hastanesinden taburcu edilmeyeceğini vurguladı. Adam daha sonra Berlin cezasını hapiste çekmek zorunda kalacaktı. Ayrıca Belçika’da da prosedür var.

Mağdurun çocukları ve kız kardeşi yargılamada müdahil davacılardı


Yakınlarının oradaki yargıya dair birçok sorusu var. 24 yaşındaki genç birden fazla suç işledi. Kararın açıklanmasının ardından mağdurun yeğeni, “Failin en başından beri Almanya’ya gelmemesi gerekiyordu” dedi. “Birçok soru yanıtsız kaldı. Belçika’da ne oldu?”

Sürücünün 15 ve 22 yaşlarındaki çocukları ve kız kardeşi, yargılamada müdahil davacılardı. Hemşire, “Süreçten geçmek ve tüm detayları öğrenmek çok zordu” dedi. Ancak aile, 49 yaşındaki çocuk için bu durumu atlatmak istiyordu. Kız kardeş, “Bu korkunç, alçakça bir davranış” dedi. Yeğeni, “İşlememiz gereken çok şey olacak” diye ekledi.

Haberler
 
Üst