Belediye Başkanı Darna’da 20.000’e kadar ölüm bekliyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Bingazi. Libya’daki yıkıcı sel felaketinin ardından, kötü etkilenen liman kenti Darna’nın belediye başkanı, yalnızca burada 20.000’den fazla kişinin ölmesinden korkuyor. “Çok yüksek sayıda kurban bekliyoruz. Belediye Başkanı Abdel-Moneim al-Gheithy, Arap televizyon kanalı Al Arabija’ya verdiği demeçte, Darna şehrinin tahrip edilen bölgelerine göre 18.000 ila 20.000 ölü olabileceğini söylüyor.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Fırtına “Daniel” Pazar günü Kuzey Afrika ülkesini vurdu. Darna yakınlarında iki baraj patladı ve 100.000 nüfuslu şehrin tüm mahalleleri denize sürüklendi. Bütün sokaklar metrelerce çamura battı.

30.000 kişi evsiz, 10.000 kişi kayıp

Kurtarma ekipleri enkaz altında hayatta kalanları aramaya devam etti. Ancak insanları canlı bulma umudu giderek azalıyor. Sosyal medyadaki videolarda ölüleri taşıyan araç konvoyları görülürken, diğer görüntülerde denizde yüzen cesetler görülüyordu. Kurtarılan kurbanlar toplu mezarlardaki ceset torbalarına gömüldü. Olağanüstü hal, iç savaşın yaşandığı ülkenin diğer bölgelerinde de geçerli olmaya devam ediyor. Bu arada, hayatta kalanlara daha fazla insani yardım sağlanması yönünde çaresiz çağrılar yapılıyor. Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) X tarihinde açıkladığı gibi, yalnızca Darna’da 30.000’den fazla kişi evsiz kaldı. 10.000 kişi kayıptı.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

İngiltere Kralı Charles (74), yaşanan vahim durum nedeniyle başsağlığı dileklerini iletti. Hükümdarın çarşamba akşamı yazdığı bir mektupta, kendisinin ve eşinin yıkıcı etkilerden “derin üzüntü duyduğu” belirtildi. “Sevdiklerini kaybeden herkesle birlikte yas tutuyor ve korkunç sel nedeniyle hayatı ve geçim kaynakları etkilenen herkes için dua etmeye devam ediyoruz.” Ayrıca yardımcıların “özverili cesaretini” de övdük.

Bu arada Alman Federal Teknik Yardım Ajansı (THW) yardım teslimatlarını başlattı. Organizasyona göre 100 aydınlatmalı çadır, 1.000 kamp yatağı, 1.000 battaniye, 1.000 uyku matı ve 80 jeneratör bulunuyor. Örgütün bir sözcüsüne göre sekiz kamyon Çarşamba akşamı Hannover yakınlarındaki Wunstorf’a doğru yola çıktı. Kargonun bu perşembe günü Libya’daki Bundeswehr üssünden getirilmesi gerekiyordu. Libya daha önce de uluslararası yardım talebinde bulunmuştu.

Sel felaketi: Libya’daki şehir 20.000’e kadar ölüm bekliyor

Özellikle felaketten en çok etkilenen Derna şehrinin belediye başkanı, ölüm sayısının 18.000 ila 20.000’e çıkabileceğini varsayıyor.

© Kaynak: Reuters

İnsani yardıma büyük ihtiyaç

Yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar da acil durum ekibinin krizden kötü etkilenen Darna şehrine geldiğini duyurdu. Organizasyon, X platformunda (eski adıyla Twitter) lojistikçiler ve sağlık personelinden oluştuğunu duyurdu. Ayrıca yaralıların tedavisi için acil durum ekipmanı ve Libya Kızılayı’na ait yardım kuruluşu için ceset torbaları da getiriyorlar.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Suudi Arabistan merkezli “Arab News” gazetesinin haberine göre, endişeler aynı zamanda Libya’nın Avrupa yolunda bir mola yeri olduğu 40’tan fazla ülkeden yüz binlerce mülteci ve diğer göçmenleri de kapsıyor. Sel nedeniyle sürüklenip giden bu kişiler arasında mağdurların da olma ihtimali olduğu söylendi.

Darna’nın yanı sıra Al-Baida, Al-Marj, Susa ve Shahat gibi diğer şehirler de etkilendi. “Sadece durumu anlayan insanlara ihtiyacımız var; lojistik yardıma, insanların kokusunu alabilen ve onları yerden kaldırabilen köpeklere. Darnas yakınındaki bir klinikte çalışan Libyalı bir doktor, İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye, “Sadece ne yaptığını gerçekten bilen insanlara, insani yardıma ihtiyacımız var” dedi.

Haberler