ATM patlayıcılarına karşı altı yeni araştırma ekibi

Leila

Global Mod
Global Mod
Altı yeni araştırma ekibi


Özel birim “Heat”: NRW, ATM bombardıman uçaklarına karşı nasıl önlem almak istiyor?“Polis Kordonu” yazan bir pankartın arkasında patlamış bir ATM görülüyor. (Stok Fotoğraf)

© Kaynak: Matthias Balk/dpa/simge görseli


Bu yıl, Kuzey Ren-Vestfalya’da şimdiden 44 ATM havaya uçuruldu. İçişleri Bakanı Reul yine de bir dönüşün yaklaştığını düşünüyor. Polis, faillerle mücadelede altı ek soruşturma ekibiyle yeniden örgütleniyor. Çok gizli bir kart da yardımcı olacaktır.


Oliver Auster

20.03.2023, 18:47


Düsseldorf. İçişleri Bakanı Herbert Reul (CDU) son konuşmasını yaptığında, Mart ayının başında eyalet parlamentosunun içişleri komitesi birkaç saattir bir arada oturuyor, suç istatistiklerini, hacker saldırılarını ve uyuşturucuları tartışıyordu. Ve hepsine sahipti. Hâlâ konsantre bir şekilde dinleyenler “trend dönüşü” kelimesini duydular. Reul, “Yavaş yavaş zemin hazırlıyoruz,” diye vurguladı. Ve: “Bu fenomeni daha iyi ele aldığımıza ikna oldum.” Reul’un bahsettiği fenomen: havaya uçurulmuş ATM’ler.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Polis, “Isı” adlı, artık neredeyse ünlü olan soruşturma komisyonunu (EK) yeni kurdu: Şimdiye kadar, birim yalnızca Eyalet Kriminal Polis Bürosunda bulunuyordu. Şu anda Bielefeld, Münster, Dortmund, Essen, Düsseldorf ve Köln’deki büyük polis makamlarında altı tane daha EK oluşturuluyor. Bunun anlamı: Sprenger karşıtı bir takım yerine yedi takım var.

“Amaç, LKA NRW’nin ‘Isı’ araştırma komisyonunun uzman statüsünü artırmaktır. İçişleri Bakanlığı sözcüsü talep üzerine, gelecekte yedi komisyon, fenomenle tüm yönleriyle mücadele etmek için profesyonel, teknik, yenilikçi ve hızlı bir şekilde birlikte çalışacak” dedi.

Aslında Reul’un içişleri komitesindeki şaşırtıcı sözlerine rağmen mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Reul’un konuşmasından bu yana ATM’lere 13 saldırı düzenlendi, bu yıl toplam 44 saldırı gerçekleşti – Wuppertal-Ronsdorf’ta en son Pazartesi gecesi bir kaza meydana geldi. Reul’ün teorisini destekleyen: sayı geçen yılın aynı zamanına göre hala daha düşük. Ve: Diğer federal eyaletlerdeki suçların sayısı artıyor.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun

Yılbaşından bu yana 15 şüpheli otomatik sprinkler tutuklandı


Bu arada makinelere yapılan saldırıların gücü daha bariz hale geliyor: failler artık gaz tüpleri değil, gerçek patlayıcılar kullanıyor. Sadece satış makinelerini havaya uçurmakla kalmıyorlar, aynı zamanda tüm evleri yaşanmaz hale getiriyorlar. Birkaç gün önce, yeni tırmanış seviyesi: Ratingen’de, aynı anda iki zıt ATM havaya uçuruldu.

Kaderin ironisi: Ratingen’deki iki cihazdan biri, bir patlamadan ve evin hasar görmesinden korktuğu için ortak sahibinin ATM’yi dava etmek istediği bir evdeydi. Düsseldorf Yüksek Bölge Mahkemesi, başvuranın başvurusunu reddetmiştir. Tam olarak bir yıl önce mahkemeye göre, bu makineye çarpabileceğine dair yalnızca “soyut bir matematiksel risk” vardı. Soyut tehlike somut bir patlamaya dönüştü. Basında çıkan haberlere göre, o zamanki davacı şimdi bankayı ve evin ortak sahiplerini en azından yeni makine olmayacağına ikna edebileceğini umuyor.

Polis bu yıl 15 şüpheli otomatik sprinkleri tutukladı. İki hafta önce bir tesadüf oldu. Aachen’deki müfettişler, zorla fuhuş şüphesiyle yapılan bir baskın sırasında, TATP patlayıcıları içeren bir kutu buldular. Polis, son derece tehlikeli maddeleri uzaklaştırmaya cesaret edemedi ve apartmanın yakınındaki bir çukurda patlamasına izin verdi. Birkaç cam kırıldı. Kullanılan robot bozulmadan kaldı. Müfettişler, kiracıların – bir erkek ve bir kadın – makine krakerlerinin yardımcıları olduğunu varsayıyorlar. İkisi de tutuklandı.


Adli bilim adamları, Kierspe'deki (Märkischer Kreis) bir ATM havaya uçurulduktan sonra ağır hasar görmüş bir Volksbank şubesini inceliyorlar.

Adli bilim adamları, Kierspe'deki (Märkischer Kreis) bir ATM havaya uçurulduktan sonra ağır hasar görmüş bir Volksbank şubesini inceliyorlar.


Adli bilim adamları, Kierspe’deki (Märkischer Kreis) bir ATM havaya uçurulduktan sonra ağır hasar görmüş bir Volksbank şubesini inceliyorlar.

© Kaynak: resim ittifakı/dpa


Mart ayı başlarında polis, şiddetli bir kovalamacanın ardından üç şüpheli otomatik sprinkleri tutukladı. Failler, polis memurlarını lazer işaretçiyle bile kör etmişti. Hollandalı üçlü daha önce Kierspe’de bir self servis şubesini havaya uçurmuştu. Maddi hasar: altı basamaklı aralıkta. Polis, ganimeti arabada buldu, geri kalanını sokaktan aldı. Banka patronları her şeyi yeniden inşa edeceklerini ve daha fazlasını güvence altına alacaklarını açıkladılar.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun

Önleyici tedbirler de yardımcı olmalıdır


İçişleri Bakanı Reul bunu duyduğuna sevinecek: Bankaları sorumlu tutmaya devam ediyor. İçişleri Bakanlığı’nda BEGAS (“Bankamatiklerin patlamasıyla mücadele ve soruşturma”) kısaltmasıyla özel bir komisyon (Soko) kurdu. Diğer şeylerin yanı sıra Soko, Kuzey Ren-Vestfalya’daki her EC makinesiyle bir harita oluşturdu. Her konum için, ne kadar tehlike altında olduğu analiz edildi (çünkü, örneğin, yakında bir otoyol var veya bir sonraki polis karakolu çok uzakta). Çok gizli veriler, kendi sonuçlarını çıkarması gereken bankalara gönderildi.

Ne de olsa, geçen yıl Kuzey Ren-Vestfalya’da ATM’lere yönelik 182 saldırıyı analiz ettikten sonra, İçişleri Bakanlığı “operatörler tarafından halihazırda çok sayıda önleyici tedbirin uygulandığını” bildirdi. Makinelerin “önemli ölçüde yarısından fazlası” video ile izlendi. Her üç makineden biri gazı nötralize etmek için bir cihaza sahipti (ancak bu, patlayıcılarda da işe yaramaz). Her beş cihazdan biri bir sisleme sistemiyle korunuyordu ve sekiz durumda renkli kartuşlar faturaların üzerine dökülmüştü.

Hollanda’da gerçekten neyin işe yaradığını görebilirsiniz. Orada herkes her şeyi kartla ödediği için, komşuların ATM’leri yok denecek kadar az. Ve bu nedenle, patlayıcı saldırıların yalnızca bir kısmı. Nakit düşkünü Almanya’da bu şu ana kadar bir seçenek gibi görünmüyor.
 
Üst