Aristokrasi nedir Platon ?

GuzzeL

Global Mod
Global Mod
Aristokrasi Nedir Platon?

Platonun baslca eserlerinden birisi olan Devletinde, aristokrasi kavramnn tanmn yapmaktadr. Aristokrasinin temel ozelligi, bir snfn diger snflarn uzerinde bir ustunlugunun olmasdr. Genellikle, bu ustunluk, diger snflardan daha iyi egitimli, daha zengin ve toplumun geneline daha fazla yonetim hakkna sahip olan bir snf tarafndan korunmaktadr.

Aristokrasinin Kokeni

Aristokrasi, Platonun eserinde ve diger antik eserlerde, Atina ve Sparta gibi antik Yunan sehir devletlerinde onemli bir rol oynamstr. Aristokrasi, her iki sehirde de guclu bir sosyal yap olusturmustur. Atinada, aristokrasi, ust duzey sosyal snfn siyasi ve sosyal gucunu korumasn saglayan bir sistemdi. Spartada ise, aristokrasi, siyasi ve askeri gucunu korumak icin kullanlan bir sistemdi.

Platonun Aristokrasi Tanm

Platon, aristokrasiyi, toplumlarn icindeki krallklarn karslg olarak tanmlyor. Platon, Devletinin baslangcnda, aristokrasiyi, cok iyi egitim gormus ve cok zengin olan kisilerin kontrolundeki bir sistem olarak tanmlyor. Platon, daha genis bir toplumda, aristokrasinin, cok iyi egitim gormus ve cok zengin olan kisilerin yonetiminde olan kisilerin kontrolunun bir arada tutuldugu bir sistem olarak tanmlyor. Platon, aristokrasinin, toplumda esitsizligin olusmasna, kotulugun yaylmasna ve kisisel ozgurlugun kstlanmasna neden olabilecegi fikrini de destekliyor.

Aristokrasinin Dezavantajlar

Platon, aristokrasinin dezavantajlarn da cok iyi anlyordu. Antik Yunan sehir devletleri, aristokrasinin yarattg snf ayrmlarndan cok zarar gormuslerdi. Snf ayrm, toplumu bolmus ve cogunlukla hakszlklarn ortaya ckmasna neden olmustur. Ayrca, aristokrasinin korudugu snfn uyelerinin cogu zaman kendi ckarlarn korumak icin toplumun diger uyelerinin haklarn cignemek istemislerdir.