Türkiye’nin 2023 Avrupa Spor Kenti: Sakarya

Hasan

Member
SAKARYA (İGFA) – Sakarya Büyükşehir Belediyesi, sporun her alanında ortaya koyduğu çabalı çalışmaların karşılığını elde ettiği başarılarla almaya devam ediyor.

Başkan Ekrem Ulu’nun “Bir kent sporsuz olmaz” sloganıyla verdiği talimatlar üzerine bisiklette, hentbolda, futbolda, amatör sporlarda, araba sporlarında ve sportif toplumsal projelerde sürat kazanan Büyükşehir Belediyesi, hanesine her gün yeni bir muvaffakiyet yazdırıyor.

Özellikle son periyotta yüzlerce ülkeden canlı yayınlanan dünyanın en değerli bisiklet dünya kupalarına, Bike FEST’e, Off-Road kupasına, amatör sporlarda milletlerarası yarışlara mesken sahipliği yapan Büyükşehir, ayrıyeten Sakarya’ya Üstün Lig’de çaba eden birinci hentbol kadrosunu da kazandırdı.

ÖDÜLÜ LİDER AZİZ ALACAK

Sırasıyla ‘Dünya Bisiklet Şehri’ ve dünyanın sporda yükselişte olan kenti olan, biroldukca yeni unvan kazanan Sakaryanın ‘2023 Avrupa Spor Şehri’ unvanı için Avrupa Başşehirleri ve spor Kentleri Federasyonu’na (ACES Avrupa) yaptığı müracaat da kabul edildi.


Yazılan ‘talep mektubu’ ACES Avrupa tarafınca Sakarya’ya gelen 5 kişilik heyet, kentin dört bir yanında inceleme yaptı. Yapılan değerlendirmeler kararı Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de ‘2023 Avrupa Spor Şehri’ Mükafatına layık görülen tek kent oldu. Sunulan evrakları inceleyen Sakarya’nın sporda öncü kent olduğuna kanaat getiren ACES Avrupa, bu mükafatı Avrupa Parlementosu’nda resmi merasimle Lider Ekrem Şanlı’ya teslim edecek.

Başkan Ekrem Ulu, Sakarya ile gururlandıran gelişmeyi şahsen paylaştı.


2023 Avrupa Spor Kenti adaylığına büyük bir kıymet verdiklerinin altını çizen Lider Büyük, “Bu unvanın Sakarya ve vatandaşlarına, spor altyapısının daha da geliştirilmesinde ve spor, müsamaha, adil oyun ve sağlıklı hayat anlayışının teşvik edilmesine büyük katkısı olacaktır. bir süre evvel müracaatımızı yaptık ve gerekli imzaları attık. Yazdığımız mektubumuz Aces Avrupa tarafınca kabul edildi. Bu süreçte Sakarya’nın Türkiye’de kendisini ispatlamış bir spor kenti olduğunu belgelerle, sunumlarla anlattık. Bilhassa son senelerda dünya sporunun kalbinin attığı dev organizasyonlarımızı, spor tesislerimizi, faaliyetlerimizi ve argümanımızı anlattık. 19-21 Ağustos tarihlerinde 5 kişilik heyet Sakarya’mızda inceleme yaptı ve bu kentin gerçek bir spor kenti olduğunu gördü. Uğraşlarımız hamdolsun sonuç verdi ve Sakarya 2023 Yılı Avrupa Spor Kenti unvanına sahip olan ülkedeki tek kent oldu. Gururluyuz, umutluyuz ve azmimiz, motivasyonumuz inanılmaz yüksek. Bu kenti dünyanın tanıdığı ve hayranlık duyduğu bir spor kenti yapmak için gündüz-gece çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
 
Üst