Türkiye ve Suriye’de deprem: Yüzlerce ölü

Leila

Global Mod
Global Mod
“Durum çok trajik”

Yaklaşık 30 yıldır bölgenin en şiddetli depremi: Türkiye ve Suriye’de yüzlerce ölü

İnsanlar, Suriye’nin kuzeyindeki İdlib vilayetindeki Azmarin şehrinde çöken bir binanın enkazını arıyor. Pazartesi sabahı erken saatlerde Türkiye’nin güneydoğusu peş peşe iki şiddetli depremle sarsıldı.

© Kaynak: Ghaith Alsayed/AP/dpa

Pazartesi sabahı Türkiye ve Suriye’de Suriye sınırı yakınlarında meydana gelen depremlerde yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Kurtarma örgütü Beyaz Miğferler, “Durum çok trajik” dedi. Yetkililer bunun 1995’ten beri bölgedeki en güçlü deprem olduğunu söylediler.

İstanbul. İlk bulgulara göre, Türkiye ve Suriye’de meydana gelen şiddetli depremler muhtemelen 600’den fazla insanın hayatına mal olmuştur. Suriye’de yalnızca Şam’da hükümet tarafından kontrol edilen bölgelerden 237 ölüm bildirildi. En az 440 kişi yaralandı. Yardım kuruluşu Suriye Amerikan Tıp Derneği (SAMS), yalnızca Suriye’de 328 ölü ve yüzlerce yaralı olduğunu bildirdi.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Resmi bilgilere göre Türkiye topraklarında 284 kişi öldü. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 2 binden fazla kişinin yaralandığını söyledi.

Türkiye ve Suriye’de depremler sonrası onlarca ölü

Yetkililere göre, Türkiye’nin doğusunda Suriye sınırında meydana gelen şiddetli depremlerde düzinelerce insan hayatını kaybetti.

© Kaynak: Reuters

On dakika sonra 7.8 büyüklüğünde bir sarsıntı izledi

ABD deprem monitörü, Suriye sınırına çok da uzak olmayan, Türkiye’nin aynı adlı vilayetinin başkenti Gaziantep’e yaklaşık 33 kilometre uzaklıkta 7,8 büyüklüğünde bir deprem tespit etti. Derinlik 18 kilometre olarak verildi. Yaklaşık on dakika sonra 6.7 büyüklüğünde güçlü bir artçı sarsıntı meydana geldi.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Binalar sınırın her iki tarafında çöktü. İnsanlar kış koşullarında güvenli bir yere çıkmaya çalışırken paniğe kapıldı. Ölü sayısının artması bekleniyordu. Suriye’den çekilen fotoğraflar, kurtarma ekiplerinin insanları sedyelerle uzaklaştırdığını gösteriyor. Ulusal Deprem Merkezi başkanı Raed Ahmed, Sana’ya göre bunun 1995’ten beri Suriye’yi vuran en güçlü sarsıntı olduğunu söyledi.

Diyarbakır'da bir adam çöken bir binanın enkazını arıyor.

Diyarbakır'da bir adam çöken bir binanın enkazını arıyor.

Diyarbakır’da bir adam çöken bir binanın enkazını arıyor.

© Kaynak: AP

Türkiye’de dördüncü uyarı seviyesi

İçişleri bakanına göre, Türkiye’nin birçok ili etkilendi. binalar çökmüştü. Ülkenin dört bir yanından kurtarma ekipleri bir araya getirilecekti. Ayrıca dördüncü alarm seviyesi ilan edildi ve uluslararası yardım istendi. Bazıları güçlü olmak üzere toplam 22 artçı şok oldu.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Felaketin boyutu henüz öngörülebilir değildi. Kurtarma örgütü Beyaz Miğferler ise düzinelerce ölümden söz etti. Grubun lideri Raed Al Saleh, “Enkaz altında kalanları kurtarmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” dedi. Grubun bir üyesi, “Durum çok trajik” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından “Umarız bu felaketi hep birlikte en kısa sürede ve en az hasarla atlatırız” dedi.

Önerilen Haber Amaçlı İçerik

Bu noktada harici içerik bulacaksınız Twitter, Inc., makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.

Sunulan uluslararası yardım

Türkiye ile yaşanan ciddi gerginliğe rağmen Yunanistan, deprem bölgesine kurtarma ekipleri göndermeye hazır. Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, “Yunanistan hemen yardım edecek” dedi. ABD ve İsrail de Türkiye’ye yardım teklifinde bulundu. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Türk yetkililere ABD’nin kurtarma çalışmalarına yardım etmeye hazır olduğunu söylediğini söyledi. İsrail Savunma Bakanı Joav Galant Pazartesi günü orduya ve savunma bakanlığına uygun hazırlıkları yapmaları talimatını verdi. Galant, “Güvenlik güçlerimiz gerekli her türlü yardımı sağlamaya hazır.” dedi. İsrail’in acil durumlar ve hayat kurtarma konusunda deneyimi var.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Önerilen Haber Amaçlı İçerik

Bu noktada harici içerik bulacaksınız Twitter, Inc., makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.

Türkiye defalarca şiddetli depremlerden etkileniyor. En büyük kıta levhalarından ikisi burada buluşuyor: Afrika ve Avrasya. Aslında, Türk nüfusunun çoğu sürekli deprem tehlikesi altında yaşıyor.

Ekim 2020’de İzmir’de son yılların en ciddi depremlerinden birinde 100’den fazla kişi öldü. 1999’da Türkiye, tarihinin en kötü doğal afetlerinden biri tarafından sarsıldı: Kuzeybatıdaki sanayi şehri İzmit çevresindeki bölgede 7,4 büyüklüğünde bir deprem 17.000’den fazla insanın hayatına mal oldu. Uzmanlar ayrıca yakın gelecekte Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul’da güçlü bir deprem bekliyorlar.

NATO ortakları depremden sonra Türkiye’ye destek seferber ediyor

Türkiye, şiddetli depremin ardından NATO ortaklarından yardım alıyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Pazartesi sabahı Twitter kısa mesaj servisi aracılığıyla, Müttefiklerin destek seferberliği sürecinde olduğunu yazdı. Kendisi Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile temas halinde. Stoltenberg, mesajıyla ilgili olarak, “Bu korkunç depremin ardından müttefikimiz Türkiye ile sınırsız dayanışma” yazdı.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Haberler/AP/dpa