Today Journal: X’te Christian Sievers’ın sahte gönderisi

Leila

Global Mod
Global Mod
Yapay zeka dolandırıcılığı

AI-sahte “Heute Journal” makalesi: Moderatör Christian Sievers X hakkında uyarıyor

Christian Sievers, ZDF haber programı “heute Journal”ın ana sunucusu

© Kaynak: Jana Kay/ZDF/dpa

Makaleyi dinle • 2 dakika

ZDF haber programı “Heute Journal”ın yanıltıcı derecede “gerçek” bir kısa raporu X’te yayınlandı. Bu raporda moderatör Christian Sievers’ın ayda 15.000 Euro’nun üzerinde kazanç elde etmek için kullanılabilecek bir uygulamayı sunduğu iddia ediliyor. Ancak video yapay zekanın yardımıyla sahte.

ZDF sunucusu Christian Sievers, kısa mesaj servisi X’te (eski adıyla Twitter) bir uyarı yayınladı: “Adam bana benziyor, sesi (neredeyse) bana benziyor. Ama bu aslında ben değilim… Pek de değil.” Ve ayrıca: “Dikkatli olun, sosyal medyada yapay zekayla yapılan iğrenç bir dolandırıcılık. Kötü yeni dünya. Ve Facebook and Co.’dan: omuz silkmeniz yeterli.”

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Sievers’ın paylaşımında paylaştığı kısa bir videodan bahsediyoruz. Film, sunucunun “her şeyi değiştiren” yapay zeka destekli bir yatırım platformundan bahsettiği Today Journal programından bir alıntı gibi görünüyor. Özellikle makale, kullanıcıların minimum yatırımla büyük miktarlarda para kazanmalarına yardımcı olmayı amaçlayan bir uygulama hakkındadır.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

İddiaya göre videoya göre Alman vatandaşları, “ev hanımı, garson veya işçi olmalarına bakılmaksızın” kullanımı kolay yazılımı kullanarak ayda 15.000 avro ve daha fazla para kazanabiliyor. Neredeyse iki dakika süren filmin ilerleyen bölümlerinde, ayda 30.000 avro kazandığı iddia edilen evli bir çift ortaya çıkıyor ve bu sadece 250 avroluk bir yatırımla. Çift, gösterişli bir şekilde bir şişe şampanyayı sallıyor ve başarılarına kadeh kaldırıyor.

Facebook’tan daha fazla kontrol talebi

Makale şu sözlerle bitiyor: “Herkes para kazanabilir, ihtiyacınız olan tek şey ise 250 Euro.” Christian Sievers’ın sesi yanıltıcı derecede gerçekçi geliyor ve filmin başlangıcındaki video simülasyonu da orijinaline çok yakın.

Kullanıcılar gönderiye korku ve endişeyle yorum yaptı. Buna ek olarak, bazıları Sievers’ın Facebook gibi teknoloji şirketlerinin daha sıkı düzenlemeler ve kontrol mekanizmaları yönündeki çağrısını paylaştı.

Haberler/sa