TFF Lideri Büyükekşi’den Altınordu’ya ziyaret

Hasan

Member
Altınordu Futbol Kulübü Lideri Seyit Mehmet Özkan tarafınca Metin Oktay Yerleşkesi girişinde karşılanan heyet, Altınordu Futbol Akademisi teknik, idari, takviye takımları ve Altınordu Futbol Akademisi (ALFA) atletleri ile tanıştı. Fotoğraf çekiminin akabinde TFF heyeti, Metin Oktay Yerleşkesi’nde yer alan alanlar başta olmak üzere kriyoterapi merkezi, yüksek irtifa merkezi, kaleci çalışma alanı, teknik 1 ve teknik 2 çalışma alanlarını gezdi. Altınordu Futbol Akademisi’nde eğitim goren atletlerle yakından ilgilenen Büyükekşi ve idare şurası üyeleri onlarla da fotoğraflar çektirdi. Altınordu Futbol Kulübü Lideri Seyit Mehmet Özkan tarafınca TFF Lideri Mehmet Büyükekşi’ye Artemis heykeli armağan edildi.

BÜYÜKEKŞİ TESİSLER TÜRKİYE’NİN GURUR KAYNAĞI

Ziyaretin akabinde konuşan TFF Lideri Mehmet Büyükekşi, Altınordu’nun Türkiye için gurur kaynağı bir tesis yaptığını belirterek, olağan olarak tesis yapmak tek başına bir şey söz etmiyor. Aslında içerisine bir sistemle ve bu emele uygun futbolcuları seçerek Türkiye’nin dört bir tarafınca çiçekleri buraya getirmiş. O çiçeklerin hepsi tomurcuklar, güller açacak. Türkiye açısından altyapıdan kıymetli oyuncular yetişecek. Hem Türk ekipleri için hem Avrupa ekipleri için lakin en kıymetlisi de Türk Ulusal Kadrosu için bu çiçekler açacak. Zira burada gördüğümüz kimi oyuncular şu anda U15’te, U14’te, U16’da, U17’de, U18’de, U19’da ulusal gruplarımızda forma giyiyor. Bu da bizim açımızdan son derece değerli dedi.

AKADEMİ ZARURİLİĞİ GELECEK

Gelecek yıl Muhteşem Lig takımlarına akademi zaruriliği getirmek istediklerini lisana getiren Büyükekşi, Bizim burayı ziyaret etmemizin bir gayesi Harika Lig ekiplerine önümüzdeki yıl ortasında akademi zaruriliği getirmek. İki hafta evvel Trabzon’un tesislerini ziyaret ettik. Önümüzdeki haftalarda da Almanya, Hollanda, Belçika, ondan sonrasında İspanya, İngiltere, Portekiz’i ziyaret etmek istiyoruz. Bizim Türk kadrolarının bütçesine uygun sistemi denetim etmek istiyoruz. Amacımız şu kadro, bu kadro değil. Maksadımız tam Türk futbolunda yeni bir etap kaydedebilmek, üretime geçmek. Zira maalesef üretmeden tüketmek mümkün değil. Onun için Türk futbolu şu anda ekonomik açıdan büyük bir dar boğazda. Kendi kaynaklarımıza yönelmemiz lazım diye konuştu.

TEKNOLOJİNİN KULLANILMASI GEREKİYOR

Türkiye’deki ekiplerin birebir biçimde eğitim alarak 5-6 bin kişilik bir oyuncu havuzu yaratmak istediklerini vurgulayan Büyükekşi, daha sonrasındaki adım orada başarıyı gerçekleştirebilirsek, birinci ligleri tıpkı biçimde akademi zaruriliği getirebilmek ve bunlara bütçe yaratmak. Bu bütçeyi yaratabilirsek inşallah her ekip zorlanmadan yoluna devam edecek. Onun için maliyetleri soruyoruz, bilgileri soruyoruz. Ben süratle gelişen teknolojinin kullanılması gerektiğine inanıyorum. Onun için de Metin Oktay Yerleşkesi’nde daha epey teknoloji sordum. İnşallah hem altyapı hem sistem belirli bir süre içerisinde emeline hizmet ederse, muvaffak olmuş olur. Zira anlık muvaffakiyetlerin hiç bir değeri yok açıklamalarını yaptı.

ÖZKAN TARİHİ GÜN YAŞIYORUZ

Altınordu Futbol Kulübü Lideri Seyit Mehmet Özkan da Altınordu Futbol Akademisi’nin (ALFA) tarihi bir gün yaşadığını belirtti. Özkan, TFF İdare Heyeti üyeleri akademimizi gezdiler. Biz de bir akademide olması gerekilk evvel temel, daha sonrasında da öteki geliştirici bütün enstrümanlarımızı heyetimize gösterdik. Liderimizi ben çok kararlı gördüm ve epey da memnun oldum. Sahiden hazıra dağ dayanmaz. İthale dayalı bir sistem sonunda kesinlikle bir yerde bu biçimde işte çöküyoruz. Bu 30 milyon genci olan ülkemizde futbolun da üretime geçeceğini hissediyorum. Geçmişte tıpkı hisleri Hasan Doğan devrinde hissetmiştim, artık de tıpkı biçimde Mehmet Büyükekşi liderimizin devrinde de bunu hissediyorum dedi.

SÜPER LİG KULÜPLERİ TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYSUN

Seyit Mehmet Özman kelamlarını şöyle sürdürdü Öncelikle bu üretken, sürdürülebilir, sistemli akademilere geçişte artık Üstün Lig kulüplerimiz de taşın altına elini koysunlar. Zira hakikaten bizim çocuklarımız var. Hammaddemiz var, inanın liderim. Hammaddemiz yok diye bir şey yok fakat fazlaca hakikat söylemiş olduniz. Antrenör yetiştirmemiz lazım. Antrenörlerimizi belli bir sistemli oyuna karşı yani şu anda gelişen Dünya futboluna uygun bir biçime getirmemiz lazım. Bu hayli değerli ve daha sonrasında da çocuklarımızı geliştirmek için bütün kulüplerimizin de buna takviye olması lazım.