Tarım, tarım-gıda endüstrisine 70,8 milyon avroluk bağışla yardım çağrısında bulundu

GuzzeL

Global Mod
Global Mod
Tarım, Hayvancılık ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı bu Perşembe günü Castilla y Leon Resmi Gazetesi’nde (Bocyl) Ekim ayında tarım-gıda endüstrisine yüzde 96’sı karşılık gelen 70,8 milyon avro tutarında yardım için taahhüt edilen çağrıyı yayınladı. EAFRD tarafından ortaklaşa finanse edilen Castilla y León 2014-2020 Kırsal Kalkınma Programının 4.2 alt tedbirinde yer alan tarım, ormancılık ve gıda ürünlerinin dönüştürülmesi ve pazarlanmasına 68 milyon avro tahsis edilecek.

Arazi edinimi, yeni makine ve ekipman alımı, mimar, mühendis ve müşavir ücretleriyle bağlantılı genel maliyetler ve bunlara ilişkin ücretler hariç olmak üzere, uygun yatırımlar gayrimenkulün inşası, satın alınması veya iyileştirilmesi olarak kabul edilecektir. fizibilite çalışmaları ve yazılımın satın alınması veya geliştirilmesi ve patentlerin, lisansların ve ticari markaların edinilmesi dahil olmak üzere ekonomik ve çevresel sürdürülebilirlik konusunda tavsiyelerde bulunmak.

Kurulun Tarım, Hayvancılık ve Kırsal Kalkınma Bakanı Jesús Julio Carnero’ya göre, “tarımsal gıda endüstrisindeki yatırım projelerini ve özellikle mevcut gibi olumsuz bir bağlamda kırsal çevreye en çok bağlı olanları teşvik etmekle ilgili” .

Bu amaçla ve Carnero’nun açıkladığı gibi, seçim kriterlerini “yatırım miktarına bakılmaksızın yatırım projelerini destekleyen tek bir yardım hattında” birleştirerek “daha fazla verimlilik aranır ve fonların uygulanmasının maksimize edilmesi” söz konusu yatırım, PDR’nin 19. tedbirinde öngörülen “yerel eylem gruplarından birinin” kapsadığı bir belediyede yer almaktadır, bu durumda, önceki çağrılarda olduğu gibi, proje yatırımı bir milyon Euro’dan fazla olmalıdır.

Seçim kriterleri

Bu yeni çağrı, proje seçim kriterlerinde yenilikler öngörüyor. Bu kapsamda, tarım-gıda endüstrilerinin dijitalleşmesi ve sürdürülebilirliği amaçlanan yatırımların özelliklerini dikkate alan, bu yatırımlara ve robotik ekipman ve tesislere yapılan yatırımlara da öncelik veren yeni düzenlemeler getiriliyor. atıkların toplanması ve arıtılması, yan ürünlerin geri kazanılması ve kullanılması, biyolojik olarak parçalanabilen veya geri dönüştürülebilir malzemelerle ve yenilenebilir enerji üretimine yönelik paketleme veya paketleme gibi çevresel ve döngüsel ekonomi sorunlarına yanıt veren ekipman ve tesislere yapılan yatırımlar olarak .

Aynı zamanda, kırsal alanlarda, özellikle daha az nüfusa sahip belediyelerde bulunan yatırımlara öncelik vermeyi amaçlayan seçim kriterleri, şirketin birleştirici doğasını, birincil üreticilerin projeye katılımını dikkate alan seçim kriterlerini korumaktadır. genç ve kadın girişimcilik. Ayrıca kısa devrelerin teşvikine de öncelik verilmekte, ayrıca genç kadın istihdamına özel takdirle, sürdürülmesi ve oluşturulması için seçim kriterleri ile istihdam taahhüdü verilmektedir.

Aynı şekilde, önceki makine ve ekipman çağrısında yapıldığı gibi, yardım yoğunlukları, yatırım çabalarını, tarımsal gıda şirketlerinin modernizasyonunu ve kapasitelerinin değişen ortamlara uyumunu desteklemek için Topluluk düzenlemelerinin şu anda izin verdiği maksimum seviyelerde tutulacaktır. ve belirsizlik.

Böylece, tarım ürünlerinin dönüştürülmesine veya ticarileştirilmesine yönelik yatırımlara yönelik yardım yoğunluğu yüzde 40 olacak. Diğer tarımsal dönüşümlere yönelik yatırımlar ile çok amaçlı yatırımlarda, ilde yapılan yatırımlar hariç olmak üzere, büyük firmalara yüzde 10, orta ölçekli firmalara yüzde 20 ve küçük firmalara yüzde 30 destek verilecek. Mevcut bölgesel yardım haritasına göre yardım yüzdeleri daha yüksek olan ve sırasıyla yüzde 15, yüzde 25 ve yüzde 35 olacak olan Soria. Verilebilecek azami yardım tutarı 4,5 milyon avro olacak ve destekten yararlananların avans talep edebilmeleri yeni çağrıda değerlendirilecek. Başvuruların sunulması için son tarih 31 Ağustos 2022’de sona erecektir.

Orman ürünleri için yardım

Bu destek hattına ek olarak, KOBİ’leri endüstriyel dönüşüm öncesi operasyonlara sunan projelerin desteklenmesi yoluyla, ormancılık teknolojilerine ve orman ürünlerinin dönüşümüne, mobilizasyonuna ve ticarileştirilmesine yönelik yatırımları teşvik etmeyi amaçlayan bir başka yardım da yayınlanmaktadır. veya yenilenebilir enerji üretmek için kereste olmayan orman biyokütlesinin işlenmesi için orman ürünlerinin kullanımı, kalıntıların ve yan ürünlerin kullanımı ve diğerlerinin yanı sıra pelet üretimi. Bu hatta 2.7 milyon euro tahsis edilecek.

Maksimum yardım yoğunluğu yüzde 40 olacak ve verilebilecek maksimum miktar 400.000 avro olacak. Avans verme olasılığı da düşünülmektedir. Bu yardım hattında son başvuru tarihi 21 Nisan 2022’de sona erecek.