Tanınmış Mısırlı Siyasi Tutsağın Ailesi Yaşadığına dair Kanıt Olduğunu Söyledi

Bakec

Member
KAHİRE — Bir haftadan fazla süren sessizlik, belirsizlik ve tırmanan tartışmaların ardından, Mısır’ın en tanınmış siyasi mahkumunun ailesi, yedi ay boyunca açlık grevi ve birkaç gün su vermeyi reddetmesinin ardından Pazartesi günü ondan hayatta olduğuna dair bir haber aldıklarını söyledi. .

Mısır hükümetine yönelik açık sözlü eleştirileri nedeniyle son dokuz yılın çoğunda hapiste tutulan muhalif Alaa Abd El Fattah, Mısır’da Birleşmiş Milletler iklim zirvesinin başladığı gün olan 6 Kasım’da baskı aracı olarak su içmeyi bıraktı. Yetkililer onu serbest bıraksın. O zamandan beri ailesi, yaşadığına dair kanıt alamadığını söyledi.

Bu pazartesi, annesinin tutulduğu hapishaneye geldiği ve ailesinin onun el yazısı olduğunu söylediği bir not aldığı zamana kadardı.

İçeriğini Twitter’da paylaşan teyzesi Ahdaf Soueif’e göre, 12 Kasım tarihli kısa bir mektupta “Ben senin için endişeleniyorum” dedi. “Bugün (Cumartesi) su içmeye başladım, hayati değerlerim iyi ve tıbbi deva alıyorum. Seni çok özledim ve seni çok seviyorum.”

Neden tekrar su içmeye başladığını ya da ne tür bir tıbbi deva aldığını açıklamadı. Aile üyeleri geçen hafta, iklim konferansı sırasında ölmesini önlemek için zorla yedirilmesinden korktukları bir “tıbbi müdahale” geçirdiğinin kendilerine söylendiğini söylediler.

COP27 İklim Zirvesi Kapsamımız

• Biden ‘ın Mesajı:Başkan Biden, yeni ABD iklim yasasını selamladı ve ülkenin tarihteki en büyük sera gazı emisyonu yayıcısı olduğu için geniş eleştirilerle karşı karşıya olduğu bir zamanda Amerikan liderliğini vurguladı.
  • ABD-Çin Görüşmeleri :Çin ve Amerika Birleşik Devletleri arasında iklim konularındaki diyalogda aylarca süren soğuk bir duraklama, zirvede çok hafifçe eridi.
  • İklim Yardımı : Onlarca yıl süren direnişten sonra, COP27’deki birkaç Avrupa ülkesi, yoksul ulusların iklim değişikliğinin neden olduğu kayıp ve zararlardan kurtulmalarına yardımcı olacak fonlar açıkladı. Ancak ABD sessiz kaldı.
  • Göçebe: Zirve, borç batağındaki Mısır’ın daha fakir ulusların iklim ihtiyaçlarını savunmasına izin verecek. Ama aynı zamanda otoriter ülkeyi de inceleme altına alıyor.
Kız kardeşlerinden Sanaa Seif, annesi Laila Soueif’in hapishaneden mektubu almasının ardından Pazartesi günü Twitter’da “Çok rahatladım” dedi. “Sonunda hayatın kanıtı.”

Abd El Fattah’ın avukatı Khaled Ali, Mısır makamları tarafından bir ziyaret izni verildikten sonra geçen hafta iki kez ziyaret etmeye çalıştığını, ancak hapishanede geri çevrildiğini söyledi.

Bay Abd El Fattah’ın ölümü, Mısır’ın ülkeye yalnızca olumlu bir ilgi çekmesini umduğu bir olay için büyük bir felaket olacaktır. Geçen hafta boyunca, dünya liderleri, iklim müzakerecileri, aktivistler ve diğer delegeler Kızıldeniz tatil beldesi Şarm El-Şeyh’i konferans için doldururken, Bay Abd El Fattah’ın davası davaya gölge düşürdü ve adı birçok yeni dudakta yankılandı.

Bay Abd El Fattah’ın kız kardeşlerinden biri olan merkez Sanaa Seif de dahil olmak üzere protestocular Cumartesi günü Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde pankartlar açtılar. Kredi… Sean Gallup/Getty Images

Notu, Beyaz Saray yetkililerinin, Başkan Biden’ın Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah el-Sisi ile yaptığı iklim zirvesinin oturum aralarında yaptığı bir toplantıda, Bay Abd El Fattah’ın davasını gündeme getirdiğini söylemesinden bir gün sonra yazılmıştır. iklim gündemi

Mısır ve Amerikan cumhurbaşkanlarının görüşmesinden saatler sonra, Bay Biden’in ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, Air Force One’da gazetecilere verdiği demeçte, yönetimin Bay Abd El Fattah’ın ve diğer Mısırlı siyasi mahkumların serbest bırakılmasını sağlamak için “elinden gelen her şeyi yaptığını” söyledi. . Ancak Amerikan heyetinin yaşadığına dair herhangi bir kanıt almadığını söyledi.

İngiltere, Fransa ve Almanya’nın liderleri Mısır cumhurbaşkanına onu da serbest bırakması için baskı yaptı. İklim göstericileri, Sayın Abd El Fattah’ın hapishanede ve hapishane dışında geçen yıl yayınlanan “Henüz Yenilmedik” yazılarından oluşan bir koleksiyona atıfta bulunan “Henüz yenilmedik” yazılı pankartlar açtılar.

Uluslararası haber medyasında onun hakkında bir sürü hikaye çıktı. Ama Mısır pes etmedi.

Bunun yerine hükümet destekçileri, sosyal medyayı ve hükümet medya kuruluşlarını kullanarak uluslararası baskıya tepki gösterdi. Yasal bir süreçte bir suçtan mahkûm edildiğini ve özel bir muameleyi hak etmediğini ileri sürmüşlerdir.

Bay Abd El Fattah’ın kız kardeşi Bayan Seif, konferansta davası hakkında halka açık bir şekilde konuştuğunda, Mısırlı bir milletvekili tarafından gürültülü bir şekilde kesintiye uğradı ve daha sonra Mısır güvenlik görevlileri tarafından başka bir etkinlikte görüntülendi. Sadece konferansın Birleşmiş Milletler tarafından desteklenmesi ve güvence altına alınması gerçeği, daha fazla geri çekilmeyi engelledi.

Birleşmiş Milletler güvenlik görevlileri, milletvekilini Bayan Seif’in basın toplantısından çıkardı ve Bayan Seif’in göründüğü bir protestoyu korudu, ancak sivil giyimli diğer Mısırlı güvenlik personeli de orada çekim yaparken görüldü.

Ancak, Bay Abd El Fattah’ın hayatta olduğunun teyidi ile daha fazla belirsizlik geldi. Mısır’ın onu serbest bırakmayı planladığına dair çok az işaret vardı ve iklim konferansı bu hafta sonunda sona ererken, kendisinin ve ailesinin Mısır’ın bu anını güçlü bir uluslararası inceleme altında kullanmaya devam edip edemeyeceği belirsizdi.