Taliban Kadınları Kolej Sınıflarından Barındırıyor, Haklar Açıkça Tersine Dönüyor

Bakec

Member
Yetkililer, Afgan hükümetinin Salı günü kadınların özel ve devlet üniversitelerine gitmesini yasakladığını, Taliban yönetimi altında grubun iktidardaki ilk esneme döneminde sürdürdüğü katı kuralı neredeyse tamamen yeniden tesis eden bir Taliban yönetimi altında kadın haklarına son ağır darbe indirdiğini söyledi. 1990’lar.

Hareket, Taliban liderliğinin uluslararası tanınma ararken bile ılımlı olma niyetini bir kenara bıraktığının en son işaretidir. Yeni hükümet geçtiğimiz haftalarda Şeriat yasasını yeniden yürürlüğe koydu, ülke çapında halka açık dayak ve bir kamu infazı gerçekleştirdi.

Bu hamlelerin, yıkıcı bir ekonomik çöküşle boğuşan Afganistan’ı kıtlığın eşiğinden koruyan çok ihtiyaç duyulan uluslararası yardım akışını tehdit etmesi muhtemel.

Eğitim bakanlığından bir mektupla Salı günü iletilen haberler, göreceli bir fırsat çağında büyümüş, ancak geçen yıl Batı destekli hükümetin çökmesinden bu yana bu hakların yavaş yavaş silindiğini gören Afgan kadınları eziyordu.

Mart ayında yeni hükümet, yetkililer liselerin İslam hukukuna uygun olarak yeniden açılması için bir plan oluşturana kadar kızların devlet liselerine gitmelerine izin verme sözünden döndü. Lise çağındaki birçok kız, üniversitelerin kadınların derslere girmesine izin vermeye devam etmesi nedeniyle okullarının yeniden açılacağını ummuştu. Ancak Salı günü alınan karar, bu umudun tüm izlerini ortadan kaldırdı.

Ceza korkusuyla adını sadece adıyla anmak isteyen 19 yaşındaki Farhanaz, üniversitedeki ekonomi dersinin ikinci dönemini 15 gün önce bitirdi, ancak şimdi bunun eğitiminin sonu olacağından korkuyor.

“Gerçekten şok oldum,” dedi. “Yaşama dair en ufak umudum yok oldu.”

Batılı yetkililer Salı günü hükümetin eylemini kınadılar.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Washington’da düzenlediği basın toplantısında, “Bu kabul edilemez tutumun Taliban için önemli sonuçları olacaktır” dedi. Bay Price, ABD’nin veya müttefiklerinin uygulayabileceği cezalar hakkında ayrıntı vermeyecek.