Son nesil Pazartesi sabahından bu yana Berlin’i büyük ölçüde kapatıyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Berlin. Son nesil iklim aktivistleri yaz tatillerinden döndüler. Pazartesi sabahı saat 07.30’dan bu yana Berlin’deki sokakları, otoyol çıkışlarını ve diğer kritik noktaları oturma eylemleri ve sopalarla kapatıyorlar. Uzun trafik sıkışıklıkları ve bekleme süreleri yaşandı. Sürücüler iş yollarının kapatılması nedeniyle protestoda bulundu. İzole vakalarda itişmelerin yaşandığı bildirildi.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Polis, yalnızca sabah saatlerinde başkentte 20’den fazla yerde eylem saydı; son nesil en az 30’dan söz etti. Bu, tartışmalı iklim koruma grubundan göstericiler ile göstericiler arasında aylardır bilinen kedi-fare oyunudur. polis. Yalnızca iklim koruma kampanyaları için 500’den fazla Berlinli memur görevlendirildi.

Last Generation’ın süresiz olarak ilan ettiği Berlin’deki protesto eylemlerinin başlangıcında, acil servisler genellikle hızlı bir şekilde olay yerine ulaştı. Polis, eski adıyla Twitter olan X platformunda yaptığı açıklamada, polisin yedi kavşakta daha hızlı davrandığını ve göstericilerin sıkışıp kalmasını engellediğini söyledi.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun

İnatçı yapıştırıcı


Ancak bazı yerlerde yollar hasar gördü ve bir polis memuru bir elinden hafif yaralandı. Birçok yerde yapıştırılmış ellerin çıkarılması bir ila iki saat sürdü. Polis ayrıca bazı kavşaklarda çok uzun süreli kullanıma yol açan bazı “özellikle inatçı yapışkan karışımlar” hakkında da yazdı.

Son nesil, muhabirlerin de doğruladığı gibi, bireysel yayalar veya bisikletlilerden izole bir dayanışma bildirdi. İklim aktivistleri de engelleyicilerin aldığı çiçeklere teşekkür etti.

Ancak yolu kapatan kullanıcıların öfkesi de saldırganlığa dönüştü. Bazı durumlarda öfkeli sürücüler yolları kendi başlarına açmaya çalıştı. Polise göre, Prenzlauer Berg’deki abluka sırasında bir sürücü, engelleyicilere tahriş edici gaz sıktı ve “onları yoldan uzaklaştırmaya” çalıştı.

Son kuşağa biber gazı


The Last Generation, bir adamın ayakta duran engelleyicilere sıktığı ve “Defol, sizi serseriler” diye bağırdığı bir video yayınladı. Birinin yüzüne doğrudan sıkıyor ve diğerlerini tekmelemeye çalışıyor. Ancak bu, yolu açık hale getirmez. Polis videonun farkında ve şu anda tehlikeli bedensel zararları araştırıyor.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Spandau’da polis, bir iklim protestocusunu sokaktan uzaklaştırmaya çalışan sürücüyü durdurdu. Şu çağrıda bulundu: “Protestolardan rahatsız olup olmadığınızı anlıyoruz, ancak lütfen müdahale etmeyin, hatta şiddete başvurmayın.”

Soru şu: Bu ne kadar sürebilir?

Geçtiğimiz Cuma günü Son Nesil temsilcileri, çok sayıda aktivistle birlikte protestolarını uzun süre ve süresiz olarak sürdüreceklerini açıklamıştı. Almanya’nın her yerinden “yüzlerce kişinin” Berlin’e geleceği söylendi. “Siyasi bir değişim gerçekleşene kadar Berlin’den ayrılmayacağız.”

Grup, Almanya’nın 2030 yılından itibaren kömür, petrol ve doğalgaz gibi fosil yakıtları kullanmayı bırakmasını talep ediyor. Federal hükümet 2045 yılını hedefliyor.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun

Son Nesil üyelerine karşı 74 karar


Kolluk kuvvetleri protestoları değiştirmiyor. Berlin savcılığı 2022’den bu yana, çoğunlukla son nesil eylemlerden sonra 2.860 vakayı soruşturuyor. Şu anda üyelere karşı yasal olarak bağlayıcı 74 karar bulunmaktadır. Yetkili, iki davada hapis cezası verildiğini söyledi.

Kural olarak, iklim aktivistleri çoğunlukla kolluk kuvvetlerine baskı ve direniş nedeniyle para cezasına çarptırıldı. Ancak Son Nesil’e göre sempatizanlardan cömert bağışlar alındığı için cezalar mahkumları pek etkilemiyor.

Geçen hafta Gofundme platformunda yapılan bağış çağrısının ardından, yalnızca Cuma gününe kadar 300.000 Euro’nun biraz üzerinde bir miktar toplandı. Freiburglu mühendis ve girişimci Peter Denk daha sonra bu tutarı ikiye katladı.

İklim aktivistlerine yönelik şiddeti engelleme eşiği düşüyor


Adalet Bakanı Marco Buschmann (FDP) gibi politikacılar, “göstericiler diğer insanların hayatlarını veya mallarını tehlikeye atmaya veya zarar vermeye başladığında, ceza hukuku sınırlarının hızla aşıldığını ve bunların son neslin üyeleri için de geçerli olduğunu” söylüyor. Protesto Enstitüsü’nden ve hareket araştırmalarından Simon Teune, “Stern”e, protestoların gayri meşru ilan edilmesi veya en azından yakınlaştırılması nedeniyle iklim aktivistlerine yönelik engelleme eşiğinin düştüğüne inandığını söyledi.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun


Özgür Berlin Üniversitesi’nden çatışma araştırmacısı Jannis Grimm gibi diğer bilim insanları, “özel kişilere yönelik şiddetin polis yetkilileri ve siyasi karar vericiler tarafından tereddütle kınanmasının” “sokaktaki insanların kendilerini güçlendirmesine” yol açabileceğinin akla yatkın olduğuna inanıyor uyanıklık yapmak.”

Şiddet suçlularına karşı 142 dava


Temmuz ayında son nesle yönelik saldırılarla ilgili ülke çapında 142 soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı. Bunlar çoğunlukla bedensel zararın yanı sıra baskı ve hakaret vakalarını içeriyordu.

Berlin’de birkaç yeni nesil yol blokajı


Son Nesil protestocular Berlin’de trafiği engelliyor ve iklim politikasında değişiklik talep ediyor.

© Kaynak: Reuters


Protestoculara yalnızca bir azınlık şiddetli tepki gösterse bile, onlara yönelik alkış ve teşviklerin yanı sıra sosyal ağlarda yaralı göstericilere yönelik kötü niyet büyüktür. Sokaklarda hüsrana ve öfkeye yol açan şey de şu: Oturma engelleyicileri saçları çekildiğinde, ayakları tekmelendiğinde bile kendilerini savunamıyorlar.


Devamını Okuyun


Devamını Okuyun

Berlin’e sıcak bir sonbahar mı geliyor?


Polis ve uzmanlar, iklim felaketini şiddet olarak gören “son neslin”, başkentte ilan edilen ablukalar söz konusu olduğunda kalıcı güce sahip olacağını varsayıyor. Berlin’e odaklanmak aynı zamanda daha önce ülke çapında faaliyet gösteren üyelerin bir araya getirilmesi anlamına da geliyor.

Berlin sokaklarında sıcak bir sonbahar ufukta görünüyor.
 
Üst