Smart View Nasıl Açılır ?

GuzzeL

Global Mod
Global Mod
Smart View Nedir?

Giriş

Smart View, Excel, PowerPoint, Word ve Outlook gibi Microsoft Office uygulamalarıyla entegre olan bir Oracle uygulamasıdır. Oracle Hyperion Financial Management (HFM), Oracle Essbase ve Oracle Planning gibi Oracle'in iş zekası ve performans yönetimi çözümleriyle veri entegrasyonu ve raporlama sağlar. Bu makalede, Smart View'un nasıl açılacağını adım adım inceleyeceğiz.

Smart View Nasıl Açılır?

1. Excel'de Smart View Eklentisini Etkinleştirme

- Smart View'u açmadan önce, Excel'de Smart View eklentisini etkinleştirmeniz gerekmektedir. Excel'i açın ve üst menü çubuğunda "Dosya" sekmesine tıklayın.

- "Seçenekler" seçeneğini seçin ve açılan pencerede "Eklentiler" sekmesini bulun.

- "Yönet" alanında "Excel Eklentileri" seçeneğine tıklayın.

- Açılan pencerede "Smart View for Office" seçeneğini bulun ve yanındaki onay kutusunu işaretleyin.

- Ardından "Tamam" düğmesine tıklayarak pencereyi kapatın.

2. Oracle Smart View'u Başlatma

- Excel'de Smart View eklentisini etkinleştirdikten sonra, Smart View'u başlatmak için Excel'i yeniden başlatmanız gerekmektedir.

- Excel'i yeniden başlattıktan sonra, Excel'in üst menü çubuğunda "Oracle" sekmesini göreceksiniz. Bu sekme, Smart View'u başlatmak için kullanılır.

- "Oracle" sekmesine tıklayın ve açılan menüden "Smart View" seçeneğini seçin.

3. Smart View Oturum Açma

- Smart View başlatıldıktan sonra, Smart View oturumu açmanız gerekmektedir. Oturum açma penceresi karşınıza çıkacaktır.

- "Server URL" ve "Provider" bilgilerini girdikten sonra "Oturum Aç" düğmesine tıklayın.

- Kullanıcı adı ve şifrenizi girerek oturumu açın. Eğer gerekliyse, diğer yetkilendirme bilgilerini de girin.

4. Veri Bağlantısı Kurma

- Smart View oturumunu başarıyla açtıktan sonra, veri kaynaklarına bağlanmak için "Veri Bağlantısı Kur" düğmesine tıklayın.

- Açılan pencerede, veri kaynağınızı seçin (örneğin, Oracle Hyperion Financial Management veya Oracle Essbase).

- Gerekli kimlik doğrulama bilgilerini girin ve bağlantıyı kurun.

5. Çalışma Kitabına Veri Getirme

- Veri kaynağına başarıyla bağlandıktan sonra, Smart View'u kullanarak veri çekmeye başlayabilirsiniz.

- "Veri Yükle" düğmesine tıklayarak istediğiniz veri setini seçin ve Excel çalışma kitabınıza veriyi getirin.

- Veri setini Excel'de istediğiniz şekilde düzenleyebilir ve analiz edebilirsiniz.

6. Smart View Oturumunu Kapatma

- Smart View'u kullanmayı bitirdiğinizde, oturumu kapatmanız önemlidir.

- Excel'in üst menü çubuğunda "Oracle" sekmesine tıklayın ve "Oturumu Kapat" seçeneğini seçin.

- Oturumu kapatmak isteyip istemediğinize dair bir onay iletişim kutusu görünecektir. "Evet" düğmesine tıklayarak oturumu kapatın.

Diğer Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

1. Smart View Nasıl Kurulur?

- Smart View'u kurmak için öncelikle Oracle'in resmi web sitesinden veya yetkili bir Oracle temsilcisinden Smart View yazılımını indirmeniz gerekmektedir. Ardından, indirdiğiniz dosyayı çalıştırarak kurulum sihirbazını takip edin ve kurulumu tamamlayın.

2. Smart View Nedir ve Ne İşe Yarar?

- Smart View, Excel, PowerPoint, Word ve Outlook gibi Microsoft Office uygulamalarıyla entegre olan bir Oracle uygulamasıdır. Oracle Hyperion Financial Management (HFM), Oracle Essbase ve Oracle Planning gibi Oracle'in iş zekası ve performans yönetimi çözümleriyle veri entegrasyonu ve raporlama sağlar.

3. Smart View Hangi Veri Kaynaklarıyla Entegre Olabilir?

- Smart View, Oracle Hyperion Financial Management (HFM), Oracle Essbase, Oracle Planning gibi Oracle'in iş zekası ve performans yönetimi çözümleriyle entegre olabilir. Ayrıca, çeşitli veri kaynaklarıyla (örneğin, SQL Server, MySQL, PostgreSQL) bağlantı kurarak veri analizi yapabilir.

4. Smart View'u Hangi İşletim Sistemlerinde Kullanabilirim?

- Smart View, Windows işletim sistemlerinde kullanılabilir. Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 gibi yaygın olarak kullanılan Windows sürümleri Smart View'un desteklediği işletim sistemlerindendir.

5. Smart View'un Lisanslama Modeli Nedir?

- Smart View'un lisanslama modeli genellikle Oracle'in diğer yazılımlarına benzer şekilde sunulur. Kurumsal kullanım için genellikle lisanslama ve destek hizmetleri için ödeme yapmanız gerekebilir. Lisanslama modeli ve maliyetler, kullanılacak

olan Oracle temsilcisi ile görüşülerek belirlenmelidir.

6. Smart View'un Alternatifleri Nelerdir?

- Smart View'un alternatifleri arasında çeşitli iş zekası ve raporlama yazılımları bulunmaktadır. Örneğin, Microsoft Power BI, Tableau, QlikView gibi popüler iş zekası araçları, Smart View'un yerine kullanılabilecek alternatiflerdir. Bunların yanı sıra, özel olarak tasarlanmış raporlama ve analiz yazılımları da mevcuttur.

Sonuç

Bu makalede, Smart View'un nasıl açılacağını adım adım inceledik. Excel'de Smart View eklentisini etkinleştirme, Oracle Smart View'u başlatma, veri bağlantısı kurma, çalışma kitabına veri getirme ve Smart View oturumunu kapatma gibi adımları takip ederek Smart View'u kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca, Smart View hakkında sıkça sorulan soruları da yanıtladık. Smart View'un kurulumu ve kullanımıyla ilgili daha fazla bilgiye Oracle'un resmi belgelerinden veya destek kaynaklarından ulaşabilirsiniz.