Savaş sırasında Ukrayna eğitim çölü

Leila

Global Mod
Global Mod
Charkiv. SOS Çocuk Köyleri'ne göre Ukrayna'daki öğrencilerin eğitim durumu neredeyse iki yıl süren savaşın ardından büyük zarar gördü: Üç öğrenciden ikisinin sahada düzenli olarak okula gitme fırsatı yok. 365 eğitim kurumu tamamen yıkıldı, 3.790'dan fazlası da hasar gördü. Ukraynalı öğretmenlerin yüzde 57'si öğrencilerin Ukraynaca dil becerilerinin kötüleştiğini bildiriyor. Yüzde 45'i matematik becerilerinin de kötüleştiğini söylüyor.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

+++ Canlı blogdaki tüm gelişmeler +++

Ukrayna'daki yardım kuruluşunun başkanı Serhii Lukashov, “Savaş, çocukların eğitim durumunu her geçen gün en acımasız şekilde etkiliyor: hava saldırıları, saldırılar ve elektrik kesintileri günlük yaşamlarının bir parçası” dedi. Bu durum derslere zorunlu ara verilmesine, eğitim standartlarının düşmesine ve eşitsizliğin artmasına yol açmaktadır. “Özellikle ön bölgelerde pek çok öğrencinin derse girme şansı yok. Pek çok kişi eğitimini tamamen bırakıyor.”

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

2022 yılına ait bu fotoğraf, Ukrayna edebiyatı profesörü Mykhailo Spodarets'i evinin bodrumunda çevrimiçi ders verirken gösteriyor.

2022 yılına ait bu fotoğraf, Ukrayna edebiyatı profesörü Mykhailo Spodarets'i evinin bodrumunda çevrimiçi ders verirken gösteriyor.

© Kaynak: Mstyslav Çernov/AP/dpa

Çevrimiçi öğretime geçiş başarılı oldu

Sağlam okul binaları bile hava saldırısı sığınakları olmadığı için çoğu zaman kullanılamıyor. Lukashov, “Örneğin Kharkiv şehrinde cephe o kadar yakın ki, bir hava saldırısı durumunda öğrencilerin güvenliğe ulaşmak için yalnızca birkaç dakikaları var” dedi. “Yakınlarda sığınak yoksa dersler yapılamaz.” Kharkiv'deki okul binalarının yarısı zaten yıkıldı veya hasar gördü.

Korona döneminden gelen deneyimler sayesinde ülke genelinde nispeten hızlı bir şekilde çevrimiçi eğitime geçiş mümkün oldu ancak elektrik kesintisi durumunda bu seçenek artık kullanılamıyor. Ve tüm öğrencilerin bilgisayarı olmayabilir; çoğu akıllı telefon kullanarak katılacak. “Bu normal derslerin yerini alamaz; Sadece kalite düşmüyor, aynı zamanda sosyal temas eksikliği de var.” Özellikle bu kötü günlerde çocukların arkadaşlarıyla buluşması, fikir alışverişinde bulunması ve sağlıklı bir rutin yaşaması önemli. Okullar çocukların ruh sağlığında önemli bir rol oynayacaktır. Lukashov, “Bu yerler kaybolursa durum ciddi olur” diyor.

Savaşın başlamasından neredeyse iki yıl sonra Ukrayna'da insanlar hâlâ her gün yaşam mücadelesi veriyor.  SOS Çocuk Köyleri'ne göre cephe hattına yakın tüm okullar tamamen kapatılmış, işyerleri ve altyapı yok edilmiş durumda.

Savaşın başlamasından neredeyse iki yıl sonra Ukrayna'da insanlar hâlâ her gün yaşam mücadelesi veriyor.  SOS Çocuk Köyleri'ne göre cephe hattına yakın tüm okullar tamamen kapatılmış, işyerleri ve altyapı yok edilmiş durumda.

Savaşın başlamasından neredeyse iki yıl sonra Ukrayna'da insanlar hâlâ her gün yaşam mücadelesi veriyor. SOS Çocuk Köyleri'ne göre cephe hattına yakın tüm okullar tamamen kapatılmış, işyerleri ve altyapı yok edilmiş durumda.

© Kaynak: Alea Horst 2023/SOS Çocuk Köyleri

SOS Çocuk Köyleri'ne göre çocukların tekrar okula güvenle gidebilmelerini sağlayacak güvenli bir altyapının mümkün olan en kısa sürede inşa edilmesi artık önemli. Yardım kuruluşu, diğer şeylerin yanı sıra, tahminlere göre tüm binaların yüzde 80'inin yıkıldığı Kharkiv bölgesindeki Izium şehrinin bodrum katında komple bir okul kurdu. Yardım kuruluşu ayrıca çevrimiçi derslere ek dersler ve ekipmanlarla da destek veriyor.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Haberler/ots