Rusya, Petrol Gelirindeki Sıkılaştırıcı Kontrolden Nasıl Kurtuluyor?

Bakec

Member
Batı tarafından dışlanan Rusya, geçen yıl güçlü petrol ihracatını Asya’ya yönlendirmeyi başardı, Batılı cezalardan arınmış bir tanker filosu oluşturdu ve daha önce müttefikleri İran ve Venezüella tarafından mükemmelleştirilen kaçakçılık planlarını uyarladı.

Strateji işe yaradı: Devlet Başkanı Vladimir V. Putin, resmi verilere göre enerji ihracatından elde ettiği parayı elinde tutmakla kalmadı, aynı zamanda artırdı ve petrol ticaretinin gölgesinde toplanan ve savaşa yardımcı olabilecek daha fazla nakit getirmiş olabilir.

Ancak Rusya’nın petrol gelirlerini kısma çabalarını alt etmeye devam edip edemeyeceği belli değil. Aralık ayında yürürlüğe giren Batı kontrollerinin – Avrupa’ya yapılan satışların çoğuna ambargo ve 7’den oluşan Grup’un diğer ülkelere satılan Rus ham petrolü üzerindeki fiyat tavanı – enerji kazançları üzerinde derin bir etkiye sahip olmaya başladığına dair işaretler var.


Avrupa Birliği’nin Rus dizel, benzin ve diğer rafine petrol ürünlerine yönelik ambargosunun yürürlüğe girmesiyle Pazar günü Rusya’nın savaş sandığını kesmek için bir başka yaptırım turu başladı. Ham petrol yaptırımları gibi, buna, başka yerlerde satılan Rus dizel ve diğer petrol ürünlerinde 7’li Grup fiyat tavanları eşlik ediyor.

Moskova’daki bir ofis binasının ışıkları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline destek işareti olan Z harfini oluşturuyor. Kredi… Yuri Kochetkov/EPA, Shutterstock aracılığıyla

Rusya’nın petrol ihracat gelirlerini kırılgan bir küresel pandemik toparlanma sürecini bitirmeden kısmak için tasarlanan petrol yaptırımlarının kademeli olarak artırılması, analistlerin meyve vermesinin yıllar alabileceğini söylediği bir politika.

Eski bir Dışişleri Bakanlığı yaptırım yetkilisi olan Edward Fishman, “Yaptırımlar genel olarak kısa mesafe koşusundan çok bir maratona benziyor” dedi. “Artık bu yaptırımlar Rusya’nın petrol sektörüne uygulandığına göre, bunların piyasanın kalıcı bir demirbaşı olduğunu varsaymanız gerektiğini düşünüyorum.”

Savaşın başlamasından bir yıl sonra, Rusya petrol akışını sürdürmeyi başardı.

Rus hükümeti ve dünyanın ana enerji tüketicilerini temsil eden bir grup olan Uluslararası Enerji Ajansı’nın tahminlerine göre, 2022’nin tamamı için Rusya, petrol üretimini yüzde 2 artırmayı ve petrol ihracat kazançlarını yüzde 20 artırarak 218 milyar dolara çıkarmayı başardı. Rusya’nın kazançlarına, savaşın başlamasından sonra petrol fiyatlarındaki genel artış ve pandemik kilitlenmelerin ardından artan talep yardımcı oldu; bu eğilimler, 2022 için rekor kar açıklayan Exxon Taşınabilir ve Shell gibi Batılı petrol devlerine de fayda sağladı. Rekor fiyatların Avrupa’ya olan akışlardaki kesintileri dengelemesi nedeniyle Rusya, 2021’e göre yaklaşık yüzde 80 artışla doğal gazdan da 138 milyar dolar kazandı.

IEA’ya göre, Rusya’nın ana ham petrol türünün ihracat hacimleri, Aralık ayında 7’li Grup fiyat tavanının uygulanması ve Rusya’nın deniz yoluyla taşınan ham petrolüne Batı ambargosunun neden olduğu bir tabandan sonra toparlandı.


Geçen hafta Uluslararası Para Fonu, şu anda varil başına 60 dolar olan petrol fiyatı üst sınırının Rusya’nın petrol ihracat hacimlerini etkilemesinin pek olası olmadığını ve 2022’de yüzde 2,2 küçülen Rus ekonomisinin bu yıl yüzde 0,3 büyümesini beklediğini söyledi. Fonun İngiltere ve Almanya ekonomileri için tahminlerini geride bıraktı.


Savaş Durumu

  • Doğuda:Ukraynalı yetkililerin söylediğine göre yeni bir Rus saldırısının başladığı bir dönemde, Kiev birlikleri doğu cephesinde artan bir baskı altında ve özellikle Bakhmut şehri çevresinde şiddetli çatışmalar yaşanıyor.
  • Liderlik Sarsıntısı: Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky’nin siyasi partisi, Ukrayna savunma bakanı Oleksii Reznikov’un yerini alacak. Beklenen hareket, genişleyen bir yolsuzluk skandalının ortasında geldi, ancak Bay Reznikov suç işlemeye karışmamıştı.
  • AB’nin Kiev Ziyareti: Avrupa Birliği liderleri, Bay Zelensky ile bir araya geldi ve ülkesini desteklemeye devam etme sözü verdi. Ancak Ukrayna cumhurbaşkanının çok istediği bir ödülü, hızlandırılmış AB üyeliğini ellerinden aldılar.
  • Nükleer Korkular Azalıyor: ABD’li politika yapıcılar ve istihbarat analistleri, Rusya’nın savaşta nükleer silah kullanması konusunda daha az endişeli. Ancak tehdidin yeniden ortaya çıkabileceğini söylüyorlar.
Rusya, üç farklı denizdeki petrol limanlarına erişimini, geniş boru hatlarını, büyük bir tanker filosunu ve Batı yaptırımlarından korunan oldukça büyük bir yerel sermaye piyasasını kullanarak ham petrol ihracatını Çin, Hindistan ve Türkiye’ye yönlendirerek Batı önlemlerinin etkisini köreltti. .

Bu süreçte Kremlin, aylar içinde, on yıl süren küresel petrol ticareti modellerini yeniden tasarlamayı başardı. Örneğin, IEA’ya göre Rusya’nın Hindistan’a yaptığı petrol ihracatı savaşın başlangıcından bu yana on altı kat artarak Aralık ayında günde ortalama 1,6 milyon varil oldu.

2011’de Çin’deki petrol boru hatları ve depolama tankları. Çin geçen yıl Rus petrolü ithalatını artırdı. Kredi… Associated Press aracılığıyla Wang Jianwei/Xinhua

Washington’daki bir araştırma grubu olan Carnegie Endowment for International Peace’te enerji akademisyeni olan Sergey Vakulenko, “Rusya, “enerji pazarında zorlu bir güç olmaya devam ediyor” dedi. “Böyle büyük bir oyuncuya karşı koymak hiç de kolay değil ve bir günde de olmayacak.”

Rusya günde yaklaşık 10 milyon varil petrol üretmeye devam ederken – ABD ve Suudi Arabistan’dan sonra dünyanın üçüncü büyük üreticisi haline geldi – 5 Aralık’ta kabul edilen Avrupa petrol yasağı ve tavan fiyat, kısa süre önce hazinesindeki parayı kıstı. ihracattan elde edilmektedir. IEA tahminlerine göre, Aralık ayında Rusya’nın petrol ihracat gelirleri bir yıl öncesine göre yaklaşık 4 milyar dolar azalarak 12.6 milyar dolar oldu.

Bunun nedeni büyük ölçüde Rus petrol şirketlerinin daralan bir alıcı havuzuna giderek daha büyük indirimler sunmak zorunda kalması.


Eğilim devam ediyor gibi görünüyor. Maliye Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rus hükümetinin petrol ve gaz üretimi ve ihracatından elde ettiği gelirin Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 46 düştüğünü söyledi.

Enerji veri şirketi Argus Media’ya göre, küresel bir petrol ölçütü olan Brent ile Rus ham petrolünün ana ihraç ürünü olan Ural fiyatları arasındaki fark Ocak ayında varil başına yaklaşık 40 dolara kadar genişledi. Bu fark, savaştan önce sadece birkaç dolardı.

Rusya Maliye Bakanlığı, geçen hafta Uralların Ocak ayındaki ortalama varil fiyatının bir yıl önceki fiyatının neredeyse yarısı olan 49.50 dolar olduğunu söyleyerek petrol gelirlerindeki düşüşü kabul etti. Bakanlık, petrol ihracatından aldığı vergiyi hesaplamak için Ural fiyatını kullanıyor.

Maliye Bakanlığı geçen yılın sonlarında yaptığı bir bütçe tahmininde, “Güvensiz gelir azalacak ve gelirlerinin hacmi daha az tahmin edilebilir hale gelecek” dedi.

Rus petrol yaptırımlarının destekçileri için, Kremlin’in petrolü daha az paraya satmaya devam edebilmesi, fiyat üst sınırının amaçlanan sonucudur. Buradaki fikir, fiyatları yükseltmeye zorlayabilecek bir kıtlıktan kaçınmaktır.

ABD yaptırım uzmanı Bay Fishman, “Şimdiye kadar, çok iyi,” dedi.

Aralık ayında Moskova’da yakıt tankerleri. Rusya Dışişleri Bakanlığı, petrol ihracatı satışlarından elde edilen vergi gelirlerinin “daha az tahmin edilebilir hale geleceğini” tahmin ediyor. Kredi… Maxim Shipenkov/EPA, Shutterstock aracılığıyla

Ancak bazı petrol uzmanları, Rus petrolüne yapılan yüksek indirimlerin kısmen bir yanılsama olabileceğini söylüyor.


Rus petrol uzmanı Bay Vakulenko, Hindistan gümrük verilerini kullanarak, yerel Rus ham petrol ithalatçılarının Brent ham petrolü ile neredeyse aynı fiyatı ödediğini gösterdi. Aynı verilerin bir New York Times analizi benzer sonuçlar verdi.

Bay Vakulenko’nun öne sürdüğü açıklama, Ural fiyatındaki büyük indirimin en azından bir kısmının, daha sonra Hindistan’daki alıcılara daha yüksek bir fiyat uygulayan Rus ihracatçılar ve aracılar tarafından cebe indirilmiş olmasıdır.

Columbia Üniversitesi Küresel Enerji Politikası Merkezi’nde Rus petrol uzmanı olan Tatiana Mitrova, bu gelirin doğrudan Rus hükümetine vergi olarak tahakkuk etmeyeceğini söyledi. Ancak Rus ihracatçıların muhtemelen Kremlin’le yakın bağları olduğu için, paranın bir kısmı hala savaş çabalarını destekleyebilir, dedi.

“Tam bir para kara kutusu” dedi.

Uzmanlar, uzun vadede, Rus petrol gelirlerinin geleceğine “Batılı yaptırım uygulayıcılarının ve Rus kaçakçıların kontrolü dışındaki” ekonomik güçler tarafından karar verileceği konusunda hemfikir.

Küresel petrol fiyatlarının, ticaretinin artan şeffaflığına rağmen, Kremlin’in ihraç edilen bir varil ham petrolden ne kadar para toplayacağının en büyük belirleyicisi olmaya devam edeceğini söylüyorlar.

Ve bu fiyatın kaderi büyük ölçüde, ekonomisi yıllarca süren katı Covid kısıtlamalarından yeni yeni çıkmaya başlayan Rusya’nın müttefiki Çin’e bağlı. Enerji nakliyatını takip eden bir şirket olan Kpler’in tahminlerine göre, Aralık ayında Çin’in ham petrol ithalatı günde 16,3 milyon varil ile rekor kırdı. Eğilim devam ederse, “petrol arzını zorlayacak ve Kremlin’in yararına olacaktır.

Petrol fiyatları üzerindeki yukarı yönlü baskıya ek olarak, Rusya ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün bir ittifakı olan OPEC Plus, geçen Çarşamba günü yaptığı açıklamada, talep artarsa petrol arzını zorlayabilecek geçen yılki kısıtlayıcı üretim hedeflerini sürdüreceğini söyledi.


Argus Media analisti Felix Todd, bir yıllık hazırlıkların ardından Rusya’nın Batı’nın petrol yaptırımlarının üretim üzerindeki ani etkisini absorbe edebildiğini söyledi. Uzmanlar, Rusya’nın geçmişte beklenmedik enerji kârlarından topladığı ve yaklaşık 150 milyar dolar değerindeki Ulusal Varlık Fonu’nu kullanarak önümüzdeki birkaç yıl içinde petrol finansmanı açıklarını kapatabileceğini söylüyor.

Rus ekonomi analisti ve Rusya merkez eski danışmanı Alexandra Prokopenko, Rus hükümetinin savunma ve sosyal harcamalarını bütçe kesintilerinden koruduğunu, bunun da petrol gelirlerindeki sert düşüşün bile yakın gelecekte savaş çabalarına zarar vermeyeceği anlamına geldiğini söyledi. banka.

“Putin’in savaşmaya devam edecek çok parası var” dedi.

Oleg Matsnev araştırmaya katkıda bulundu.
 
Üst