Papa'nın danışmanı bekarlığa son vermek istiyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Rahiplerin evlenmesine izin veriliyor mu?

“Bana kalsaydı kuralları değiştirirdim”: Papa'nın danışmanı bekarlığa son vermek istiyor

Bir piskopos, Katolik ayini sırasında elinde bir haç tutuyor (sembolik görüntü).

© Kaynak: Peter Kneffel/dpa

Makaleyi dinle • 2 dakika

Papa Francis'in yakın danışmanlarından biri bekarlığa karşı açıkça konuştu. Malta Başpiskoposu Charles Scicluna, “Sırf evlenmek istediği için iyi bir rahip olabilecek genç bir adamı neden kaybedelim?” dedi. Aslında kilisede evliliklere izin veriliyordu.

Valetta. Malta Başpiskoposu Charles Scicluna, Katolik Kilisesi'ndeki katı bekarlık kuralına son verilmesi çağrısında bulundu. Aynı zamanda Papa Francis'in danışmanlarından biri olan 64 yaşındaki adam, Times of Malta gazetesinde (Pazar) rahiplerin evlenmesine izin verilmesi gerektiğini savundu. Scicluna, “Bana kalsaydı, bir rahibin bekar olması gerektiği kurallarını değiştirirdim” dedi. “Sırf evlenmek istediği için iyi bir rahip olabilecek genç bir adamı neden kaybedelim ki?”

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Scicluna, Akdeniz'deki Malta adasındaki piskoposlar konferansının başkanıdır ve 2018'den beri Papalık Devletlerinin en önemli otoritelerinden biri olan Vatikan İnanç Doktrini Ofisi'nde sekreter yardımcısıdır. Orada, dünyanın çeşitli bölgelerindeki Katolik rahiplerin cinsel istismarı skandalıyla uğraşıyor.

12. yüzyılda rahiplerin evlenmesine izin veriliyordu

Röportajda başpiskopos, Katolik Kilisesi'nde 12. yüzyıla kadar rahiplerin evlenmesine izin verildiğine dikkat çekti. Ancak Papa Francis döneminde bile Vatikan, rahiplerin ve rahibelerin kesinlikle bekarlığa göre yaşamaları konusunda ısrar ediyor. Bu bekarlık ve cinsel perhiz anlamına gelir.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Ancak Francis, temelde bekarlığın ortadan kaldırılmasını hayal edebileceğini zaten açıkça belirtti. Geçen yıl bir röportajında Doğu Katolik Kilisesi'nde evli erkeklerin rahip olmasına izin verildiğini belirtmişti. Arjantinli yerli, “Bir rahibin evlenebileceği gerçeğinde hiçbir çelişki yok” dedi. Özellikle Avrupa'da kilise içinde bekarlığın modası geçmiş olduğunu düşünen reform hareketleri var.

Haberler