Öncü Bir Filistinli Gazeteci 51 Yaşında Öldü

Bakec

Member
KUDÜS — Shireen Abu Akleh aslen mimar olmak için eğitim aldı, ancak kariyeri, gazetecilik yapmaya karar verdikten sonra farklı bir yol aldı ve en tanınmış Filistinli gazetecilerden biri oldu.

Filistinli bir Amerikalı olan Bayan Abu Akleh, 25 yılını haber yaparak geçirdiği Al Jazeera ağında tanıdık bir yüz haline geldi ve İsrail’i sarsan ikinci intifada olarak bilinen Filistin ayaklanmasının şiddetinin ortasında adını duyurdu.

Çarşamba günü Batı Şeria’da açılan ateş sonucu öldürüldükten kısa bir süre sonra Al Jazeera tarafından paylaşılan kısa bir gerçekle “Halka yakın olmak için gazeteciliği seçtim” dedi. . Gerçeği değiştirmek kolay olmayabilir ama en azından seslerini dünyaya duyurabildim.”

Bayan Abu Akleh, Batı Şeria’nın Cenin kentinde, El Cezire’de başından vuruldu ve Filistin sağlık bakanlığı, ölümünden İsrail güçlerini sorumlu tuttu. İsrail ordusu Twitter’da “Filistin silahlı silah seslerinin” sorumlu olabileceğini söyledi.

Filistin ajansı Shehab News’e göre, Kudüs’te Roma Katolik bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Abu Akleh, Ürdün’de okudu ve gazetecilik alanında lisans derecesi ile mezun oldu. . Ayrıca ABD vatandaşlığı aldığı Amerika Birleşik Devletleri’nde zaman geçirdi.

Al Jazeera, üniversiteden mezun olduktan sonra, Bayan Abu Akleh’in 1997’de Al Jazeera’ya katılmadan önce Filistin’in Sesi radyosu ve Amman Uydu Kanalı da dahil olmak üzere çeşitli medya kuruluşlarında çalıştığını söyledi.

Bayan Abu Akleh kısa süre sonra Ortadoğu’daki Filistinliler ve Araplar arasında herkesin bildiği bir isim haline geldi ve birçok kişiye onun yolunda gitmesi için ilham verdi.Al Jazeera, öldüğü sırada 51 yaşında olduğunu söyledi.

Çarşamba günü Hebron’da Bayan Abu Akleh’in posterlerini tutan kadınlar. Kredi… Hazem Bader/Agence France-Presse — Getty Images

Filistinli Amerikalı bir gazeteci ve Bayan Abu Akleh’in arkadaşı Dalia Hatuqa, canlı TV raporları ve imzaları, onu taklit etmek isteyenler için ikon haline geldi, dedi.

“Temelde bir aynanın önünde durup saç fırçalarını tutarak ve Shireen gibi davranarak büyüyen birçok kız tanıyorum” dedi Hatuka. “Varlığı işte bu kadar kalıcı ve önemliydi.”

Ölümünün, Filistinli gazetecilerin işgal altındaki Batı Şeria’da, Gazze’de veya İsrail’de işlerini yaparken karşılaştıkları tehlikeleri de gösterdiğini söyledi.

“Shireen bir öncüydü” dedi. “Bu sektörde liderliğini sürdürmek için ortalıkta olmayacağı için üzgünüm.”

Filistin Yönetimi’nin İngiltere büyükelçisi Husam Zomlot, onu “en önde gelen Filistinli gazeteci” olarak nitelendirdi.