O Bir Paralimpik, Bir Cerrah ve Şimdi İlk Engelli Astronot

Bakec

Member
LONDRA – John McFall zorluklara yabancı değil. Gençliğinde hevesli bir sprinter, 19 yaşındayken bir motosiklet kazasında bacağını kaybettikten sonra tekrar koşmayı öğrenmek zorunda kaldı.

İyi öğrendi: 2008’de Pekin’deki Paralimpik Oyunlarında 100 metrede bronz madalya kazandı. Bununla yetinmeyerek ortopedi cerrahı olarak eğitim aldı.

Bay McFall artık gözlerini daha yükseğe dikti – çok, çok daha yükseğe.

Ajans, Çarşamba günü, Avrupa Uzay Ajansı’nın Bay McFall’ı en yeni askerlerinden biri olarak atadığını ve bu da onu dünyanın ilk fiziksel engelli astronotu yaptığını söyledi.

Ajans, on yıldan uzun bir süredir ilk işe alım kampanyasında astronot havuzunu çeşitlendirmek isterken, Avrupa’nın dört bir yanından yaklaşık 22.500 başvuru arasından seçilen 16 yeni yüze katıldı.

41 yaşındaki Bay McFall, grubun Çarşamba günkü açılışında “İlham getirebilirim,” dedi. “Bilimin herkes için olduğu ilhamı” diye ekledi ve “potansiyel olarak uzay herkes içindir.”

2008’de Avrupa Uzay Ajansı’nın ilk İngiliz astronotu olan Tim Peake, Bay McFall’ın işe alınmasının “kesinlikle çığır açıcı” olduğunu söyledi.

Bay Peake, “Gerçekten sınırları zorlayacak,” dedi. “Gelecekte engelli astronotların da bunu yapmasının yolunu açıyor.”

Bay McFall’ın seçimiyle birlikte, işe alınanların profilini genişletme çabaları başka meyveler de verdi: Geçen sefer, 2008’de, ajans programa katılması için yalnızca bir kadını, İtalya’dan Samantha Cristoforetti’yi seçti. Seçilen diğer beş erkekti. Bu yıl, başarılı olan 17 başvurandan sekizi kadındı.

Ancak ajans, etnik açıdan farklı adayların olmamasının hayal kırıklığı yarattığını kabul etti.

Avrupa Uzay Ajansı’nda insan ve robotik keşif direktörü David Parker, BBC’ye yaptığı açıklamalarda sorunu dile getirdi.

“Bunu düşünmeli ve neden olduğunu düşünmeliyiz” dedi.

Acemiler yakında Almanya’daki Avrupa Astronot Merkezinde 12 aylık bir temel eğitim programına başlayacaklar.

Avrupa Uzay Ajansı tarafından yayınlanan bir röportajda Bay McFall, seçiminin “oldukça kasırga bir deneyim” olduğunu söyledi.

“Bir ampute olarak,” dedi, “astronot olmanın bir olasılık olduğunu hiç düşünmemiştim.”

Ancak, Bay McFall’ın yörüngeye fırlatılması biraz zaman alabilir.

Yakında, fiziksel engelin uzay yolculuğunu nasıl etkileyebileceğini ve herhangi bir sorunun nasıl üstesinden gelinebileceğini değerlendirmek için bir “fizibilite projesi” üstlenecek. Bu çalışma ona her şeyi açık bir şekilde verirse, herhangi bir uzay görevine katılmaya uygun olacaktır.

Bay McFall, ajansla yapılan röportajda, “Astronot eğitimi almalı ve fiziksel bir engele sahip olmanın onu zorlaştıran ve bu engelleri aşan şeyin ne olduğunu çözmemiz gerekiyor, böylece bu, ek bir karmaşıklık katmanı ekliyor,” dedi.

Üç çocuk babası, ajans görüşmesinde kariyer değişikliği aradığına dair şaka yaptı.

“Hayatım boyunca sporcu olamayacağımı fark ettim, muhtemelen düzgün bir iş bulmam gerekiyordu” dedi.

Merkezi Paris’te bulunan Avrupa Uzay Ajansı, 1975’te kuruldu ve yaklaşık 2.200 kişilik bir kadroya sahip – ancak sadece birkaçı astronot. Organ, 22 üye devletin her birinin vergi katkılarıyla finanse edilmektedir.

Avrupa Uzay Ajansı’nın geçen yılki 6,75 milyar dolarlık bütçesi, NASA’nın aynı dönem için ayırdığı 23,3 milyar dolarlık bütçeden önemli ölçüde küçük olsa da, organizasyon son zamanlarda, NASA’nın Orion kapsülüne güç sağlamaya yardımcı olan Avrupa Hizmet Modülünü geliştirmek de dahil olmak üzere sıçramalar yaptı. ay.

Avrupa Uzay Ajansı’nın insan ve robotik keşif direktörü David Parker Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Bu, insanlı uzay uçuşu ve Avrupa için olağanüstü bir zaman” dedi.

“İnsanlı uzay araştırmalarında ön saflardayız” diye ekledi.