“Manevi olarak doğru olanı yapacağım”

Leila

Global Mod
Global Mod
Dresden. Christian Bläul, Almanya’daki son nesil iklim koruma hareketinin liderlerinden biri ve özellikle Dresden’de sokaklarda mahsur kalmaya devam ediyor. parçası olarak TV belgeseli “Radikal bir iklim yapıştırıcısı olan bir yıl”Salı akşamı “Sachsen-Fernsehen” de görülebilen ve medya kitaplığında şimdiden görülebilen Bläul’a bir yıl boyunca eşlik etti. Rapor, aktivistin motivasyonlarına ışık tutuyor. Bir röportajda neden yüksek para cezalarını riske attığını açıklıyor.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Neden sokaklarda mahsur kaldın?

Bizim açımızdan parlamentolarda bir şeyler başarabilmemiz için aksamaya ihtiyacımız var. Seçilmiş yetkililer bizi koruyan yasalar çıkarmalıdır.

Neden halkı protesto ediyorsunuz?

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

İnsanlar için savaşıyoruz. Resmi olarak, parlamentoların gücü var. Seçilmiş yetkililerimiz bizi güvende tutmalı. Bununla birlikte, aynı zamanda, zayıf benlik bir problemdir. İklimin korunması söz konusu olduğunda, şu anda Dresden’deki seçmenler olarak bize sorulmuyor.

Ancak Yeşiller hükümetin sorumluluğunda. Bu hiçbir şey mi?

Tüm demokratik partiler iklim koruma sözü verdi. Ancak iklim koruma önlemleri yeterli olmaktan uzak. İklim ne sağ ne de sol değil, fiziksel bir terimdir.

Yolları kapattığınızda, çoğu trafiğe takılır. Hasta çocukları olan ebeveynler, yaşlılara yemek dağıtan sürücüler. Bunu neden yapıyorlar?

Benim için iki aşamalı bir süreç. İlk soru, bunu yapmamıza izin verilip verilmediğidir. Diğer tüm girişimler başarısız olmuş olmalı. Dilekçeler, gösteriler, siyasi makamlar ve etkinliklerle baskı uygulamaya çalıştık. İkinci olarak, kesintinin meşru olabilmesi için tehdidin yeterince şiddetli olması gerekir. İklim söz konusu olduğunda bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Gerçekten her şeyi denedin mi? Dresden’in iklimin korunmasına katkısı hakkında belediye meclisindeki gruplarla konuştunuz mu?

Yıllardır belediye meclisi, eyalet parlamentosu ve federal parlamento üyelerine hitap ediyorum. Dilekçeler yazdım, toplantılar düzenledim. Bunu yapmaya devam edeceğim.

Neden kendin seçime girmiyorsun?

Yetenekli insanlar zaten parlamentolarda oturuyor. Ancak doğru önceliklere sahip değiller. Aynı zamanda bazılarımızın siyasete girmesi gerekiyor.

Sadece iklim korumasını reçete etmek, başkalarına empoze etmek mi istiyorsunuz?

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Aksine. Kendimi sokağa bantladığımda bunu demokrasimizi korumak için yapıyorum. Demokrasi müzakere edilemez. Bunun için tüm misillemeleri alacağım.

Başkalarına bir şeyi dayatmaya çalışmak demokratik değil mi?

Değişim baskı yoluyla olur. Bizim uyguladığımız baskı demokrasiyi koruyor.

Sosyal konsey demokrasisi çağrısında bulunuyorlar. Gruplardan belediye meclisi için bir önerge sunmalarını istemek yerine neden kendinizi sokağa atıyorsunuz?

Gruplarla görüşme halindeyiz. Bu benim için söz konusu değil.

Son nesil, Berlin’de anayasal sanat eserlerini lekeledi

Berlin’de son nesil, federal hükümeti protesto etmek amacıyla Temel Yasa için cam sanat eserine siyah bir sıvı tokatladı.

© Kaynak: dpa

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Tablolarda patates püresi, kaldırımlarda mahsur kalan insanlar, sırada ne var? Bombalı saldırı mı?

Protestolarımız her zaman barışçıl ve şiddet içermeyen olacaktır. Ancak daha fazla protesto olacak.

Sanat eserleri neden acı çekmek zorunda? Bu tür eylemleri onaylıyor musunuz?

Bahsedilen eserlerin tümü cam bölmelerle korunmaktadır. Bunlar yıkanabilir. Çerçeveye verilen hasarı ödüyoruz. Demokratik sistemin izin verdiği tüm adımları attığımız ve yeterince kullanmadığımız sürece, bu protesto biçimi iklim felaketi bağlamında da uygundur. Yüzde 100 barışçıl kalıyoruz. İnsanlara yönelik herhangi bir saldırı olmayacak.

İklim çıkartmalarının birçok biyografisinde, iptal edilmiş bir derece belirir. Neden gençleri üniversitelere ve kolejlere geri göndermiyorsunuz?

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Tanıdığım insanlar bunu çaresizlikten yapıyor. Çünkü iklim felaketinin sonuçlarının ne kadar tehdit edici olduğunu görüyorlar. Protesto biçimi büyük bir baskı içerir. Son nesle dahil olmak çok çalışma gerektirir – ama aynı zamanda bazı çalışmalardan daha fazla deneyim gerektirir.

Bir yaşlı olarak, gençlere rol model rolünüz yok mu?

Vaktimiz tükendiği için işimden kendim vazgeçtim. 1,2 derecelik küresel ısınmadayız ve belki de devrilme noktalarını tetiklediğimiz bir bölgede olabiliriz. Her geçen yıl kapsamımız çok daha küçülüyor.

Almanya tek başına iklimi kurtarabilir mi?

Benim için ahlak fikrimden geliyor. Doğru yolu seçebiliyorsam sorumlu davranmalıyım. Almanya buna göre hareket etmelidir. Dördüncü en güçlü ekonomiye sahibiz ve çok büyük bir rol modeliz.

klima kontrolü

İklim değişikliği hakkında en önemli haberleri ve arka plan bilgilerini alın – her Cuma yeni.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Çoğunluk iklimin korunmasını umursamadığında, insanlar değişmek istemediğinde ne yaparsınız?

Temel Kanun herkes için geçerlidir. Şahsen, ahlaki olarak doğru olanı yapmaya devam edeceğim: iklimin korunması için barışçıl bir şekilde protesto etmek ve özel hayatımda doğru adımları atmak. Vegan yiyin, artık uçmak yok, ısınmak yok.

Nasıl bir vizyona sahipsiniz?

Ekonomik açıdan, iklim nötr bir ekonomi. Ama bir insan olarak her şeyden önce bugün olduğundan daha adil bir toplum istiyorum. Bu iklim krizinin ana nedenleri, Almanya’daki bizim gibi varlıklı insanlar, özellikle de en zengin yüzde birlik kesim.

Kaç kez hüküm giydin?

Dresden’de bir sokak ablukasından hüküm giydim. Bir dizi prosedür halen devam etmektedir.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Bu röportaj ilk olarak “Dresdner Son Haberler”de yayınlandı.